DOLAR 1.507 - EURO 1.940 - ALTIN 60.41 - IMKB 59443
Cumartesi 4 EYLÜL 2010
Dipçikli anayasanın ruhuna dokunulacak Cumhurbaşkanı Gül yurda döndü EURO2012'nin eleme gruplarında ilk maçlar Bahçeli: Bir Milliyetçi EVET demez Fransa ile 45. randevu Yüzbinler Mescidi Aksa’da buluştu Erbakan: Paşalar o gün bana teşekkür etmişlerdi Can: Ferhat Sarıkaya'nın önü Evet ile açılacak Her türlü "hayır" görüldü de bir böylesi görülmedi BDP neden kendini sürecin dışına atıyor? habertaraf.com
 
 
 
Demokrasiyi vesayetten kurtarabilir miyiz?
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Eylül'de gel sevgili
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Erdoğan'ın andığı Musa Anter'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Evet çıkarsa çeteler biter
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
İki tür
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sorulara sorularla cevap veriyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bedri ile Fazıl
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Af...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Bosna Hersek'e mesajı: Bölünerek bir yere varamazsınız
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Anayasa Mahkemesi Partisi
 
 
Bugün
Esra UÇAR
Allah belanızı versin deyip geçip gidecek miyiz?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Edebiyat ve kuram
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
İnternet kuşağı çocukları gerçek dünyayı seviyor
 
 
Vatan
Hikmet BİLA
12 Eylül 'tatilci'lerine...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Akdeniz'deki sır ölüm, semboller, bağlantılar..
 
 
Radikal
Mehmet Ali KIŞLALI
Asker- medya ilişkileri nereden nereye?
 
 
Vakit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Obama’nın Müslümanlığı
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Gözyaşınıza sahip çıkın Sayın Başbakan... Ya da bir daha ağlamayın!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Gül: Biz de milli takımız
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Nurettin Veren ve The Cemaat'te yeni bir ihanet!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
230 bin 'zorunlu asker' 'angarya sektörü'nde
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Ulusal güvenlik tehdit altında
 
 
 
Orgeneral Aslan Güner'in İstihbarat Başkanlığı yaptığı dönemde GES Komutanlığı'na aldırdığı dinleme cihazıyla ilgili müthiş iddia...
 
Dinleme uzmanı, TİB Kanunu'na göre "mobil" tabir edilen teknik-takibin yapılmasının yasadışı olduğunu belirterek sistem hakkında önemli bilgiler verdi.

"Bu iddialar doğru çıkarsa ulusal güvenliğimiz ciddi zarar görür" diyen devlet memuru olduğu için adının açıklanmasını istemeyen teknik-takip uzmanı, Genelkurmay'ın bir İsrail firmasından satın aldığı Thuraya Uydu Dinleme Sistemi konusunda şunları söyledi:

"Thuraya Uydu Dinleme ve Kestirme Sistemi son teknolojiyi içeriyor. Sinyal Analiz Projesi ile bu sisteme cep telefonu dinleme yeteneğini kazandırmanız çok kolay. GES Komutanlığı'nın bir minibüse monte ettiği cihaz sanıldığı kadar büyük ya da çok yer kaplayan bir cihaz değil. Yasadışı dinleme amacıyla kullanılan bu cihazlar ortalama bir bilgisayar kasası büyüklüğünde. Hatta ondan daha küçükleri bile üretildi.

TİB'İ BAY-PAS EDEREK DİNLEME

Bu cihazlar şuan yasal olarak 'önleyici' ve 'adli' telefon dinlemeye yetkili MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda bile yok. Elinde bu cihazı olan TİB'i by-pass ederek binlerce kişiyi dinleyebilir. Teknik takibe alınan kişilerin ruhu bile duymaz. Sistem telefon dinleme ve kayıt etme dışında, SMS'leri alabilir ve kriptolu telefonları çözebilir.

HAVADAN DİNLEME YAPIYOR

Bu cihazların farklı dinleme kapasitesi ve alan gücü var. Sistem özetle havadan dinleme yapıyor diyebiliriz. Belli ortamlarda yapılan konuşmalar bu cihazların monte edildiği arabalar, sabit mekanlar ya da James Bond tipi bir çantayla kolaylıkla dinlenip kayıt altına alınabilir. Yapılan cep telefonu konuşmalarında baz istasyonlarına sinyal gider. Konuşmalar hava zerrecikleri taşır. Bu cihazlar o konuşmaların yapıldığı cep telefonu frekanslarını yakalayarak hava zerrecikleri üzerinden konuşmaları kaydeder. Üzerindeki antenin gücüne göre dinleme yapılacak alanı genişletebilirsiniz.

2000 KONUŞMAYI KAYDEDEBİLİR

İlla bu cihazı bir araça monte etmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir baz istasyonu yanında ya da elinizde taşıyacağınız bir James bond tipi çanta içinde de aynı işi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu cihazlarla en az 2 bin görüşmeyi kaydetme imkanınız var. Ses ve datayı hard diske kaydediyor.

ERGENEKON'DA BULUNAMADI

Ergenekon soruşturmasında Türk Metal-İş Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'in yurtdışından yasadışı telefon dinlemelerle ilgili cihazlar satın aldırdığı ve bunlarla Ankara'da yasadışı bir 'dinleme üssü' kurulduğu yönünde ciddi istihbari bilgiler alındı. Ancak, yapılan baskınlarda ne yasadışı dinleme cihazlarına ne de dinleme üssü'ne ulaşıldı. O organizasyonun Ergenekon'un tutuklu sanıkları Jandarma İstihbarat eski Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile Jandarma İstihbarat Başkanlığı eski Mali-Teknik Daire Başkanı emekli Albay Atilla Uğur'un bilgisi dahilinde yapıldığı şeklinde duyumlar alınmıştı. Fakat bu konu delillendirilememişti. Operasyon öncesi bu cihazların ve dinleme üssünün bir şekilde temizlendiği ve yok edildiği değerlendirildi."

"AL UYDUDAN DİNLE" DENMİŞ

Devlet memuru olan teknik-takip uzmanı, kriptolu telefon görüşmelerinin çözülebilmesi için İsrail tarafına kripto kodlarının verilmiş olabileceği ile Türkiye'nin GSM sistemine ait bilgilerin İsrail'e verildiği iddialarını ise şöyle değerlendirdi:

"Bu 'al uydudan istediğin kriptolu ya da cep telefonunu dinle' anlamına gelir. Bu iddialar doğru çıkarsa ulusal güvenliğimiz ciddi zarar görür. İllegal olarak hükümet üyelerinden bürokratlara kadar çok geniş yelpazede üst düzey devlet görevlilerinin tüm haberleşmesini dinlenir ve kayıt altına alınabilir."

UZMANLAR ASKERİ UYARMIŞ

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in talimatıyla alınan "dinleme" cihazıyla ilgili önemli bir uyarının yapıldığı ortaya çıktı.

8 MİLYON DOLARLIK CİHAZ

Cihazın alımıyla ilgili onay mercii olan Savunma Sanayi Müsteşarlığı uzmanlarının askeri yetkililere böyle bir cihazın alımı ve kullanımının yasa dışı dinleme anlamına gelebileceği uyarısı yaptığı öğrenildi. Ancak 'hakim görüş' alınması yönünde çıkması üzerine uyarılara rağmen dinleme cihazın alındığı belirtildi. Cihazın 8 milyon dolara mal olduğu ifade edildi.

Oran’dan suç duyurusu

Prof. Dr. Baskın Oran, Genelkurmay Elektronik Sistemleri (GES) Komutanlığınca yapıldığı iddia edilen dinlemelerle ilgili olarak, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in, ''görevi kötüye kullanma ile özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal'' suçlarından cezalandırılması istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Yapılan eylem suçtur

Oran'ın avukatı Oya Aydın tarafından sunulan suç duyurusu dilekçesinde, bir gazetede 30 Ağustos tarihinde yer alan haberde, ''Orgeneral Aslan Güner'in, Korgeneral rütbesiyle 2007 yılında Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevini yürüttüğü sırada, (PKK'lıları dinleyeceğiz) gerekçesiyle İsrail'den GES Komutanlığı'na alınan sistemle kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin dinlenildiği'' iddialarına yer verildiği aktarıldı.

''Bu biçimde yapılan eylemin suç olduğu'' belirtilen dilekçede, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) başta olmak üzere ilgili diğer yasa ve yönetmeliklerin, dinlemenin nasıl yapılacağı hususunu açıkça belirlediği kaydedildi. Dilekçede, ''Yasal ve Anayasal güvencelere karşın, temel görevi yurt savunması olan askeri kolluğun en üst düzeydeki görevlilerinden biri tarafından, yasa dışı biçimde ve yetki gasbı yapılarak, ülke içerisinde siyasal muhalif olarak gördükleri kişilerin hukuka aykırı biçimde dinlendikleri iddiası derhal soruşturulması gereken çok ciddi bir suçtur'' denildi. Suç duyurusu dilekçesinde, Güner ve yürütülecek soruşturma ile açığa çıkarılacak diğer kişilerin, ''görevi kötüye kullanma'', ''özel hayatın gizliliğini ihlal'' ve ''haberleşmenin gizliliğini ihlal'' suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

HALKIN RAHATLAMASI İÇİN HER YÖNÜYLE ARAŞTIRACAĞIZ

Bakan Yıldırım, yasa dışı dinleme konusunda kamuoyunun çok hassas olduğunu belirterek, "İcap ederse Başbakanlık Yüksek Denetleme veya Yüksek Devlet Denetleme'yi devreye sokarız" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yasa dışı dinleme iddialarını  tüm yönleriyle araştıracaklarını söyledi.  Yenikapı'daki İstanbul Deniz Otobüsleri İskelesi'nde gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldırım, ''Bu konuda halkımın rahatlaması için tek yol, bu işin bütün yönleriyle araştırılıp ortaya çıkarılmasıdır'' dedi. Yıldırım, Genelkurmay'ın başlattığı soruşturmayı değerlendirirken "Ancak

bir dış denetim her zaman iyidir. Biz bunu uygularız. Örneğin ilk incelemeyi, soruşturmayı kurum içerisinde, bakanlık içinde başlatırız. Olayı ciddi gördüğümüz safhada da başbakanlık yüksek denetleme, icap ederse yüksek devlet denetlemeyi devreye sokarız" ifadelerini kullandı.

Kamuoyunun yasa dışı dinlemelere karşı hassasiyetini bildiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

DİNLEME YETKİSİ YOK

''Dinlemeye yetkili kurumlar belli. Kimler, MİT, jandarma, polis. Bunlar dışında dinleme yetkisi olan kurum yok. Bu kurumlar taleplerini kanunlara uygun olarak yapacak. Hangi amaçla dinleme yapacaklar? İstihbarat amaçlı, ülkenin güvenliği için, terörle mücadele için, dış kaynaklı ülkemiz aleyhindeki istihbarat faaliyetlerinin takibi için, suçluyla mücadele için, delil toplamak için yasalara uygun olarak taleplerini yapacaklar. Bu talepler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından değerlendirilecek ve bu dinlemenin yapılıp yapılmayacağına karar verilecek. Bunun dışında yapılan her türlü faaliyet yasa dışıdır ve 5651 sayılı kanuna göre suçtur.''

GENELKURMAY’DAN ADLİ SORUŞTURMA

Genelkurmay 2. Başkan Orgeneral Aslan Güner'in adının karıştığı yasa dışı dinleme iddialarıyla ilgili olarak Genelkurmay'dan bir gün arayla ikinci açıklama geldi. Açıklamada bir çok sivilin dinlendiği iddia edilen olayla ilgili olarak askeri savcıların adli soruşturma açtığı açıklandı. Güner'in imzasını taşıyan yazı üzerine GES Komutanlığı'nın imkanlarının işleştirilmesi amacıyla çalışma başlatıldığı vurgulanan açıklamada, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın kendi mevzuatına uygun usullerle ihaleye çıkıldığı ve bir yıla yakın süren ihale sürecini müteakip cihazların tedarik işlemlerinin Mayıs 2008'de tamamlandığı belirtildi.  Tedarik edilen cihazların gerekli testlerden geçirilmesinin ardından Kasım 2008'de 'alım maksadına uygun' olarak yurt dışında ve yurt dışına yönelik görev yapmak üzere 'hudut bölgesinde konuşlandırıldığı' ileri sürüldü.

Açıklamada Güner'in bu süreçte karargah görevinden kıta görevine atandığı ve 14 Ağustos 2007'de Genelkurmay Karargahı'ndan ayrıldığı belirtildi. Taraf gazetesinin plakasıyla birlikte fotoğrafını yayınladığı cihazın bulunduğu aracın da başka maksatlar için kullanılan bir araç olduğu ve dinleme amacıyla kullanılan bir araç olmadığı savunuldu.

Olayla ilgili olarak adli soruşturma başlatıldığı kaydedilen açıklamada, "Cihazların alım nedenleri dışında kullanıldıkları iddialarını araştırmak maksadıyla bazı kurum ve kuruluşlardan bilgi, belge, doküman talep ve temin edilmesi ve bazı cihazlarda teknik incelemeye duyulan ihtiyaç nedeniyle adli soruşturma başlatılmıştır. Adli soruşturma, Genelkurmay Askeri Savcılığınca yürütülmektedir" denildi.

BUGÜN

2 Eylül 2010 - 07:27:49
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

01:48Cumhurbaşkanı Gül yurda döndü
00:38Can: Ferhat Sarıkaya'nın önü Evet ile açılacak
00:30Her türlü "hayır" görüldü de bir böylesi görülmedi
00:10Demokrasiyi vesayetten kurtarabilir miyiz?
00:06Erdoğan'ın andığı Musa Anter'in ölüm yıl dönümü
21:39ABD GnKur. Başkanı Koşaner'i ziyaret etti
21:36Emniyet binalarına eylem hazırlığı
21:17Bir numaralı sahte içki üreticisi yakalandı
20:56The Times: En kötü 10. cezaevi Diyarbakır
20:54Ergin'den Diyarbakır Cezaevi açıklaması
19:25Ankara'da 70 bin kişilik rekor iftar
17:50Dursun Çiçek revire kaldırıldı
17:18Budak'ın avukatları tutukluluğa itiraz etti
17:04Mullen Ankara'da
16:58Yıldız: Şeffaflığın en büyük gerekçesi basın
16:33Koşaner'den şehit ailelerine iftar
15:37Referanduma 10 gün kala anket sonuçları
15:30Emine Erdoğan, Türkiye'ye hareket etti
15:22Erdoğan'dan Sivas Kongresi mesajı
15:15Ergin: Görüşmeler kriterlerde tıkanıyor
14:32Firavun Faresi Kobra'ya karşı
13:52Koşaner'in nezaket ziyaret 50 dakika sürdü
13:51Ergin: Güven erozyonu oluştu
12:46"Acele edin yoksa deliller yok edilecek"
12:24Günay'dan Tarkan'a destek Eroğlu'na eleştiri
12:11İdamla yargılanan Ülkücü Semiz: EVET
11:48Genelkurmay Başkanı Koşaner, Başbakanlık'ta
11:33İşte Adalet Ağaoğlu'nun tercihi
11:29"Bakan ile katil kolkola" iddiası asılsız çıktı
11:06"Kardeşimi duvara vura vura öldürdüler"
Daha fazla haber göster
10:50Atatürk Havalimanı'nda şarbon paniği
10:00Üçok'un müdahillik talebi reddedildi
08:53KPSS düğümünü çözen itiraf
08:33Güner'in kulakları bakın nereleri dinlemiş
08:32YARSAV partisini Apo telaşı sardı
08:28Pakistan için bir araya geliyorlar
08:25Koşaner'in ilk yabancı ziyaretçisi o olacak
08:24Büyük şehirlerin ezansız semtleri artıyor!
08:20Bayram dönüşü için biletler tükendi
08:16ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
08:15Yargıda bir skandal ses kaydı daha
08:11Başörtülülere ağza alınmayacak hakaret
08:08Bu sefer sel olan gözyaşları
00:12Evet diyoruz, neden mi?
00:02Çok boyutlu dış politika ve ekonomi
23:51Ankara Sivil Toplum Platformu: EVET
23:36Kriptolar İsrail'in eline geçtiyse eyvah!..
23:29Gül, BM Güvenlik Konseyi başkanı
23:26Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Cezaevi'nde
22:15Bakan Günay: Ertuğrul gemisi birleştirdi
21:49Ankara Barosu Adayı: Cübbede rütbe olmaz
20:34Yunanistan: 69 - Rusya: 73
17:55Özbek: Hırpalanıyoruz
17:30''KPSS'' zanlısı serbest bırakıldı
17:18ÖSYM'de bugünkü aramalar tamamlandı
17:13Halkalı saldırısının iddianamesi tamamlandı
17:08Engin'den savcıya baskı: Doğan'ı serbest bırakın
16:44Çiçek'i, kızı vazgeçirmeye çalışacak
16:40"Hürriyetsiz yaşamak cehennem gibidir"
16:31Milli Eğitim Müdürü adliyeye sevk edildi
16:10Bütün sırlar 3 saat 22 dakikada
15:31Referandumda alınacak tedbirler ilgili genelgesi
15:09Başbakan kucaklayıcı bir dil kullansın
14:42''İnternet andıcı''nda 4 generale talimat
14:16Saçı: Oğlumun suçsuz olduğuna inanıyorum
13:35Hak-İş Başkanı Uslu'ya 'Evet' afişi sorgusu
13:27Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
13:23E. Hakim Serdaroğlu: HSYK maddesi önemli
13:23Ankara'da 124 STK 'evet' diyecek
12:5928 Şubat'ın kebapçısı: Fişlenmemek için 'evet'
12:53Dünya Ehl-i Beyt Vakfı: Evet
12:49Türkiye'ye 'en popüler ülke" ödülü
12:16Cumhurbaşkanı Gül, Bosna-Hersek'e gitti
11:59'Evet' demezsen imanından şüphe ederim
11:32Büyükşehir'den emniyete büyük destek
11:30Ergenekon'da sanıklar salonu terk etti
11:20Büyüknalbant: 'Evet' ile Türkiye değişecek
11:16Aysel Tuğluk'a zorla getirilme kararı
11:1312 Eylül Utanç Müzesi Ankara'da kuruluyor
11:04KPSS zanlısı savcıya ifade verecek
10:49"Ülkücü solcu gençlerin işkence çığlıkları..."
10:40Milli Eğitim Müdürü Budak gözaltına alındı
10:21ÖSYM'deki incelemeler 3. gününde devam ediyor
10:13Kadir Özbek'ten "ses kaydı" açıklaması
10:03Ordudan ihraç edilişinin hesabını soracak
09:5412 Eylül'de cezaevinde yatan ülkücü konuştu
09:13Keşke Gül için bir madde konsaydı
08:4712 Eylül'de yüzde 53 şüphesi!
08:31Hayır'cı yargıçları Oktay seçtirdi
08:31Öcalan ve Kandil'in bilek güreşi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
"Yiğit"çe bir çıkışa dair
 
 
Ayhan BİLGEN
ABD'nin talepleri ve yol ayrımı
 
 
Harun KABAN
Ahmet Hakan’ın 5 sorusuna 3 cevap
 
 
Kevser TOPKAR
Referanduma niçin "Hayır" diyorlar?
 
 
Necmettin EVCİ
Yok oluşunuzun törenine hazırlanın
 
 
Selami SAYGIN
Uludağ Üniversitesi'nde neler oluyor?
 
 
Serdar AYDIN
Recai Yıldırım’ın üslup sorunu…
 
 
 
 
 
Öğretmen açığına karşı unutulan formül
 
Diyarbakır'dan 3 partiye meydan okudu
 
ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
 
"İzli Defter" dünya gözdesi olma yolunda
 
Müslüman olan uyuşturucu kaçakçısı
 
 
 
 
 
Fayda sağlamayan bilgi, harcanmayan, hiç kimseye hayrı dokunmayan define gibidir.

(Hadis-i Şerif)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.350
 
 Altın
59.97 60.41
 
 IMKB
59443  
 
 
Yurttaş temelli mi, inanç temelli mi?...
 
Kılıçdaroğlu, Milliyet yazarı Devrim Sevimay'a konuştu. “Biz hiçbir zaman insanları etnik kimliğiyle değil hep yurttaş temelli gördük.' diyerek Anayasaların etnik değil, yurttaş temelli hazırlanacağı dersini veren Kılıçdaroğlu, partisinin insanları inanç temelli ayırmasına değinmedi.
 
 
 
 
  Vatan Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan'ın, 'Gazetemizi sansürcü konumuna düşürdün' diyerek yollarını ayırdıklarını belirttiği yazar...  
 
 
 
  KPSS'de soruların mail yoluyla dağıtıldığı ortaya çıktı. Peki, soruların bazı adaylara sızdırılmasında iddia edildiği gibi cemaat parmağı var mı? AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Çelik ilginç cevap verdi.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app