DOLAR 1.516 - EURO 1.945 - ALTIN 61.02 - IMKB 59443
Cuma 3 EYLÜL 2010
Danimarka cami projesi raftan tekrar indirildi Felaketi kapıya MEB'in aceleci kararı getirdi Enflasyon rakamları açıklandı Borsa güne alıcılı başladı Bazı ülkelerin borsalarında son durum Dolar güne 1,513 TL'den başladı Vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarına af ABD'den Türkiye'ye üç ağır talep KPSS düğümünü çözen itiraf Tacikistan'ın kuzeyinde patlama habertaraf.com
 
 
 
Evet diyoruz, neden mi?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Ankara İncek imar planı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bruce Willis'e ruh veren adamın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Evet çıkarsa çeteler biter
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sorulara sorularla cevap veriyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bedri ile Fazıl
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Af...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Bosna Hersek'e mesajı: Bölünerek bir yere varamazsınız
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Anayasa Mahkemesi Partisi
 
 
Bugün
Esra UÇAR
Allah belanızı versin deyip geçip gidecek miyiz?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Edebiyat ve kuram
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
İnternet kuşağı çocukları gerçek dünyayı seviyor
 
 
Vatan
Hikmet BİLA
12 Eylül 'tatilci'lerine...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Akdeniz'deki sır ölüm, semboller, bağlantılar..
 
 
Radikal
Mehmet Ali KIŞLALI
Asker- medya ilişkileri nereden nereye?
 
 
Vakit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Obama’nın Müslümanlığı
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Gözyaşınıza sahip çıkın Sayın Başbakan... Ya da bir daha ağlamayın!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Gül: Biz de milli takımız
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Nurettin Veren ve The Cemaat'te yeni bir ihanet!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
230 bin 'zorunlu asker' 'angarya sektörü'nde
 
 
 
 
Harun KABAN
 
Alper GÜRKAN
 
Ahmet HAKAN
 
Kevser TOPKAR
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
Obama'nın Ortadoğu politikası neden böyle?
 
 
 
ABD Başkanı Obama’nın Irak, Afganistan ve Filistin konusunda uyguladığı dış politikanın nedeni...
 
ABD’nin fiilen ve resmi olarak Irak’ta ki askeri harekatının sona erdiğine dair Salı gecesi akşamı Başkan Obama’nın bir açıklama yapacağı belirtilmiştir. Bu açıklamada ABD Başkanının zafer kazandıkları yolunda herhangi bir ifadenin yer almayacağı, bunun yanı sıra, bölgede bulunan bütün askerlere teşekkür edeceği ve özellikle, konuyu Afganistan’da ki harekâta getirerek, bu konuya ağırlık verebileceği belirtilmektedir. Obama bu konunun hemen ardından Çarşamba günü İsrail Filistin doğrudan görüşmelerini başlatmak üzere açılış toplantısına katılacağı bilinmektedir.

Obama yönetime geldiği andan itibaren uluslararasındaki sorunların çözümünde ABD’nin başı çektiği belli başlı konulara öncelik vererek, yol haritasını ortaya koymuş ve buna göre bir politika uygulamasına geçmiştir. Öncelikle, Irak’tan askerlerin çekileceğini ve yönetimi seçilmişlere bırakacağını ifade etmiştir. 2010 Ağustos ayının sonunda her türlü itiraza rağmen Irak’tan muharip birliklerinin tamamını çekmesi, almış olduğu kararları taviz vermeden uygulayacağını göstermesi açısından önemli olarak görülmektedir. Artık Irak’taki iç güvenlik merkezi hükümetin iradesine kalmış gibidir ancak, her gün ortaya çıkan bir patlama gelinen kaos ortamının habercisi durumda olup, durulması için uzun zamana ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir.

Afganistan’da 2011Temmuz ayından itibaren çekileceğini açıklaması ise, yine bu politikanın unsuru olarak ele alınabilir. Muhtemelen Başkan Obama’nın Afganistan’da yenilgiye uğrayan bir Başkan olarak anılması hiç arzu etmediği bir durum olarak algılanmaktadır. Bu nedenle, gelir gelmez acil olarak yeni bir strateji ortaya koymuş ve bunu tavizsiz bir şekilde uygulama yönünde kararlılığını sergilemektedir. Bu konuda komuta kademesindeki en önemli ismi tereddütsüz değiştirmiştir. Karzai’nin uyumsuzluğunu tolere etmeye çalışmış ve hatta Taliban ile görüşüp, uzlaşmaya yönelik Afgan Şurası’nı toplamaya çalışmıştır.

Ancak, çekiliş tarihini önceden açıklamanın Taliban lehine olduğu hususunda yetkililerin çekinceleri bulunmaktadır. Belirtilen tarihin esas alınarak, Taliban’ın stratejisini bu çekilme zamanına kadar alçak profilde bir harekat şeklinde uygulayarak, çekilme ile beraber, ABD ve NATO güçlerinin çekilmesi ile veya tamamen çekilmeseler dahi, kuvvet indirimi sonunda ortaya çıkan boşluklardan istifade edecek şekilde faaliyetlerini yoğunlaştırması son derece mantıklı bir yaklaşım olmaktadır. Bu durumda Taliban’ın üstünlüğü yeniden tesisi ile ABD’nin yıllardan beri tesise çalıştığı bütün kurumların yıkılmasına neden olabilecektir. Sonuçta, gelinen noktaya galibiyet demek mümkün olabilecek midir? ABD’nin demokrasiye bağlı, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı gösteren bir seçilmiş hükümet tesisi çabaları ne olacaktır? Bunlar halen Afganistan’da ki çatışma ortamında-Pakistan’da ki felaketinde Taliban’a katkısı ile düşünülürse- dikkatle değerlendirilmesi gerekli konular olarak görülmektedir.

Bütün bunlara paralel olarak, İsrail Filistin doğrudan görüşmeleri konusunda her iki tarafı ikna etmesi önemli bir adım olarak görülmektedir. Ancak, görünen o ki her iki tarafta görüşmelerde yol almak için taviz vermeye hazır bir durumda değildir. İsrail Başbakanı Netanyahu, görüşmelerin önkoşulsuz olmasında ısrarlı iken, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas belirli konularda güvence verilmesini garanti altına almak istemektedir. Bu nedenle görüşmelerin uzayacağı ve başarıya ulaşma ihtimalinin zayıf olduğu düşünülmektedir. Burada başarı ihtimali derken bağımsız bir Filistin devletinin 1967 öncesi sınırlara göre kurulması ve Kudüs, göçmenler, Mescidi Aksa gibi sorunlarda da ilerleme kaydedilmesi kastedilmektedir. İsrail’in kendisine sağladığı her türlü kazancın ileride bir şekilde Hamas gibi, ayrılıkçı Araplar tarafından geri alınmaya çalışılacağının değerlendirmesi yapılmalıdır. Böyle bir sürüncemede kalan görüşme ortamında Başkan Obama’nın Ortadoğu’da ki barış çabalarının başarısı yine soru işareti olarak kalacaktır.

Bütün bu çabaların ardında yatan gerçek, Başkan Obama’nın ABD içinde seçmenleri arasındaki kredisinin oldukça düşmüş olduğudur. İçerideki başarısız görünümü daha evvel söz verdiği konulardaki kararlı tutumu ve başarılı çabalarıyla sonuçlandırmasının kendisini 2012 yılından itibaren yeniden seçim arifesine girerken güçlendirebileceğini kıymetlendirmektedir. Bu tıpkı Başkan Richard Nixon’un ikinci dönem seçim öncesi Vietnam’da 500.000’den fazla olan ABD kuvvetlerini 1972’de ki seçimlere kadar birkaç bine kadar düşürerek halkın desteğini sağlaması örneğinin benzerinin uygulanmaya çalışıldığını göstermektedir.

Sonuç

ABD’nin Irak’tan çekilişi bir şekilde mazur görülürken, Afganistan’da mevcut gelişmeler ışığında önümüzdeki yılın Temmuz ayına kadar askeri olarak kesin bir sonuca ulaşılmasının oldukça zor olduğu anlaşılmaktadır. Doğal olarak, bu husus seçilmiş hükümete halkın geniş tabanlı bir desteğinin oluşmasına alt yapı oluşturacak unsurları tesis edemeyecektir. Halk hala Taliban’ın etkisinden korkmaktadır. Bu etkinin yok edilmesi için Taliban’ın özellikle güney kesim dahil, bütün ülke sathında asgariye indirilmesi şart olmaktadır. Bu nedenle ayaklanmalara karşı koyma stratejisine dayanan askeri harekatın ABD politik desteği olmadan sürdürülebilmesi mümkün görülememektedir. Zaten NATO’ya katkı yapan Avrupa ülkelerinin ülkede devam iradeleri pamuk ipliğine bağlı gibi görülmektedir.

Bu açıdan bakıldığında uygulanmakta olan harekatın sonuçları kesin olarak görülmeden yapılacak erken çekilme hareketleri tekrar başlangıç noktasına dönülmesine zemin hazırlayabilecek ve Afganistan sorunu bitmeyen bir hikayeye dönüşebilecektir. Filistin İsrail sorununda ise müzakerelerin her iki tarafın özellikle İsrail’in katı tutumundan dolayı kesilmesi sorunu yine yılan hikayesine döndürecektir. Bunun getirisi Filistin üzerine baskıların artması şeklinde tezahür edebilir. Nedeni ABD parlamentosun da ki Yahudi çoğunluğun oluşturacağı baskıdan kaynaklanacaktır. Bu ise yine kaos ortamına yol açabilecektir. Bunun yansımasının ise, Başkan Obama için galibiyet şeklinde olmayacağını kesin bir şekilde ifade edebiliriz.

Dr. Serdar Erdurmaz
TÜRKSAM Başkanı

2 Eylül 2010 - 00:01:30

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.506
1.516
 
 Euro
1.930 1.945
 
 Sterlin
2.310 2.350
 
 Altın
60.58 61.02
 
 IMKB
59443  
 
 
Yurttaş temelli mi, inanç temelli mi?...
 
Kılıçdaroğlu, Milliyet yazarı Devrim Sevimay'a konuştu. “Biz hiçbir zaman insanları etnik kimliğiyle değil hep yurttaş temelli gördük.' diyerek Anayasaların etnik değil, yurttaş temelli hazırlanacağı dersini veren Kılıçdaroğlu, partisinin insanları inanç temelli ayırmasına değinmedi.
 
 
 
 
  Yeşilçam'da oluşturduğu kötü karakterle bir döneme damgasını vuran sanatçı Nuri Alço'nun ölmeden önceki son arzusu ne?  
 
 
 
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'PKK'ya genel af' talebi 'ruh ikizi' MHP kanadından ters tepkiler aldı. Kılıçdaroğlu'nun 'evetçi sanatçılar' Sezen Aksu ve Orhan Pamuk'u da telefonla arayıp görüşmesi ülkücüleri iyice kızdırmaya başladı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app