DOLAR 1.520 - EURO 1.950 - ALTIN 61.07 - IMKB 59443
Çarşamba 1 EYLÜL 2010
ÖSYM'deki incelemeler sona erdi Güner'e adli soruşturma da açıldı Başbakanın yolunda şüpheli paket alarmı Fatih Tekke, Beşiktaş'la sözleşme imzaladı Putin'e: Seni susturmasını da bilirim Kopenhag'daki Roj TV merkezine baskın Hakim tehdit edilince... Ülkelerin borsalarındaki son durum Borsa, ilk seansı 60.223 puandan tamamladı Cyprus Airlines da iflasın eşiğinde habertaraf.com
 
 
 
Televizyon terörün oksijeni midir?
 
 
 
 
Bülent SÖNMEZ
“Yoksulluğumuz tek sermayemizdir!”
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vali Recep Yazıcıoğlu kimdir?
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
JİTEM'le görüşen HSYK üyesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Başörtüsü rehine mi?
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Haatun kişiye yardım, haatun kişiye yardım!
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Başörtüsü kimin hakkı?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Irak ve ırakta olmayan stratejik öngörüler...
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Diyarbakır mitinginden beklenen
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Neşeli basın, bunu da yazın
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
Ümmetin gözyaşına mendil, hararetine rüzgar, yaralı başına merhem olabilmek...
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Temel içgüdü
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Pakistan'a yardım imkânı ne büyük nimet
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Bizde de özür dileyecek bir başbakan çıkabilecek mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Bahçeli medyaya takmak yerine aynaya bakmalıdır
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Lânet olsun!
 
 
Vatan
Mine Gökçe KIRIKKANAT
Mesele yok!
 
 
Vatan
Mutlu TÖNBEKİCİ
Egemen Bağış'ın süper şık korumaları
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Zorunlu askerlik', militarizmin temeli...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
'Devleti ele geçirmek isteyen Fethullah Hoca'
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Sayın Bahçeli ülkücüler öter mi?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
MHP bu kumpasın neresinde?
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Türkler uçuyo...
 
 
 
 
Ercan AKSOY
 
Aliya RAHTE
 
Ahmet KEKEÇ
 
Oray EĞİN
 
İbrahim YILDIRIM
 
 
 
CHP ve MHP gıcık müşteri gibi...
 
 
 
İZMİR- Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, referandumda "evet" oyu kullanacaklarını belirterek, muhalefetin tavrını eleştirdi.
 
Muhalefetin anayasa paketine bir eleştirisi olmadığını ifade eden Gündoğdu, "Yemek son derece lezzetli ama 'Getiren garsondan gıcık oluyorum' yaklaşımı bu. Garsona kızarak hem kendileri aç kalıyor hem de milleti aç bırakmaya çalışıyorlar. Bu zamana kadar halkçılığı ilkesi olarak yazan partiler milletin geleceği için iyi bir şey yaptı da bu camia karşı mı çıktı? 1989 yılında hazırladığınız demokratikleşme raporuna bugün sahip çıkamıyorsan, demokratik açılım gibi teröristle bölge halkını ayıran projeye ihanetle yaklaşıyorsan, sonra da teröristlerin hepsini affetmeye kalkışıyorken bunu milletin görmediğini mi zannediyorsun? Onun için bu pakete 'evet' demekle kalmıyoruz, hedefimiz her bir kişinin en az 50 kişiye 'evet' dedirtmesi. Hem İzmir'in imajını düzeltmeliyiz hem de Türkiye'ye katkıda bulunmalıyız." şeklinde konuştu.

Memur-Sen İzmir İl Başkanlığı tarafından Balçova Termal Tesisleri'nde düzenlenen iftar yemeğine katılan Genel Başkan Gündoğdu, "Biz üyelerimize asla siyasi konularda görüş belirtmeyiz. 2011 yılında yapılacak genel seçimde üyelerimiz istedikleri partiye oy verir ancak 12 Eylül'de yapılacak referandum millî meselemizdir. Hepimiz 'evet' oyu kullanacağımız gibi aynı zamanda etrafımızdakilere de bunun önemini anlatıyoruz. 12 Eylül 1980, darbecilerin darbelerle kirlettiği bir gündü. 12 Eylül 2010, bu imajı elbirliğiyle ve millet iradesinin tecelli ettiği gün olarak temizleyeceğiz." dedi.

Anayasa Mahkemesi, YÖK, YAŞ, Millî Güvenlik Kurulu ve HSYK'nın darbe ürünleri olduğunu savunan Gündoğdu, topyekûn bir anayasa değişikliği istediklerini, anayasa paketininse ilerleyen günlerde buna bir yol haritası çizeceğini ifade etti. Anayasa'daki geçici 15. maddenin sadece Kenan Evren'i değil, Balyoz plancılarını, ıslak imzacıları, kirli toplum mühendislerini de güvence altına aldığını söyleyen Gündoğdu, "21. yüzyılda hâlâ hukuk devletini katledenleri koruyan bir madde duruyorsa, sadece bunun çıkması için bile Memur-Sen'in 'evet' deme mecburiyeti var." diye konuştu.

Hükümetin sunduğu anayasa paketinin 26 maddesinin hiçbirinin lüzumsuz olmadığını dile getiren Ahmet Gündoğdu, "12 Eylül, millî maçımızın günü. Bu ülkenin geleceğini aydınlatmanın günü. Darbecilerin ekmeğini kısmanın, milletin ekmeğini büyütmenin, darbecilere haddini bildirmenin, milletin özgürlüklerinin genişletmenin günü." dedi.

Toplantıda konuşan Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak ise sendikanın öncülüğünde hükümetle yapılan toplu görüşmelerden alınan sonucun kamu çalışanları için son derece önemli olduğunu dile getirdi. Şenocak, şunları söyledi: "2010 yılı toplu görüşmelerinde en çok üyeye sahip konfederasyon olan Memur-Sen ile hükümet arasında mutabakat sağlandı. Buna göre 2011 yılında memura yüzde 4+4 zam, 80 TL ek ödeme, eş için 20+20 aile yardımı ödeneği ve sendika üyesi memurlara üç ayda bir 45 TL toplu görüşme primi verilmesi ve enflasyon farkı ödenmesi konularında mutabakat sağlandı. Kamu İşveren Kurulu ile sağladığımız mutabakatla birlikte 2010 yılı toplu görüşmeleri tamamlanmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi 'Masa sorunlu değil, yasa sorunlu' dedik ve bu yasayla bu masadan, bu zamana kadar sağlananların en iyisi diyebileceğimiz bir mutabakatla ayrılıyoruz. Daha iyisi ancak toplu sözleşmeyle mümkün olacaktır. Dolayısıyla bundan sonra toplu görüşme değil, toplu sözleşme yapmak istiyoruz. Memur-Sen olarak yoğun bir çalışma temposu içinde yürüttüğümüz 2010 yılı toplu görüşmeleri, tüm kamu çalışanlarına ve ülkemize hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

Mutabakata varılan konuları özetleyen Şenocak, şunları kaydetti: "Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 2011 yılının birinci 6 aylık döneminde yüzde 4 ve ikinci 6 aylık döneminde yüzde 4 oranında zam yapılması karara bağlandı. 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek 3. maddesi uyarınca yapılan ek ödemenin, Ocak 2011 tarihinden itibaren 80 TL arttırılması sağlandı. Eş için ödenmekte olan mevcut aile yardımı ödeneğinin, 2011 yılının birinci yarısında 20 TL ve ikinci yarısında 20 TL arttırılması, ayrıca sözleşmeli personele de verilmesi kararlaştırıldı. Sendika üyesi kamu çalışanlarına 3 ayda bir 45 TL toplu görüşme primi ödenmesi, yılın her bir yarısı için enflasyon oranının anılan dönemlerde yapılan artış oranını aşması halinde, aradaki farkın ilk 6 ay için 1 Temmuz 2011, ikinci altı ay içinse 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olacak şekilde kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine enflasyon farkı olarak yansıtılması üzerinde mutabakata varılmıştır."

Modern toplumların temel yapı taşlarının sivil toplum kuruluşları olduğunu ifade eden AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ise, "20. yüzyıl toplumu, örgütlü toplum diye tanımlanmaktadır. Sivil toplum örgütleri halkın sesini bizzat idareye ileten, halkın istekleri için hükümetlerle masaya oturan öğelerdir. Bu nedenle Memur-Sen'in üstlendiği görev çok ulvidir. Örgütlü olmanın, başarılı çalışma yapanın, mensuplarını iyi organize etmenin en güzel örneğini, önceki gün Memur-Sen'in öncülüğünde yapılan toplu görüşmelerden iyi sonuçların alınmasında gördük. Şimdiye kadar birçok iktidar geçti. Kimisi statükodan yana oldu kimisi statükonun karşısında. 12 Eylül'de anayasa değişiklik paketini oylayacağız. Bu referandum, statükoyla demokratikleşme arasında olacaktır. 'Evet' oyu verirsek kadınlarımıza, çocuklarımıza, engellilerimize, gazi ve şehitlerimizin dul ve yetimlerine her konuda öncelik tanımaya evet demiş olacağız. Memurlara toplu sözleşme hakkına 'evet' demiş olacağız. Anayasa Mahkemesi'ne vatandaşın doğrudan başvuru yapabilmesine, 12 Eylül darbesini yapanların ve onların yardımcılarının hesap vermesine imkan hazırlamaya, mahkemelerin kendisini halkın iradesiyle seçilen hükümetlerin yerine koymamasına, yargı bağımsızlığını güçlendirmeye ve yargı tarafsızlığını sağlamaya 'evet' demiş olacağız. 'Hayır' dersek, 1980 yılında yapılan askeri darbenin etkisiyle hazırlanan anayasanın aynen devam etmesini istemiş olacağız." dedi.

İftar programına Milletvekili Tekelioğlu, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tombul, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Halil İbrahim Kütük, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, TRT İl Müdürü Muharrem Acar, Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, AK Parti İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Nazmi Kalyoncu, Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Dumlu, çok sayıda kurumdan bölge ve il müdür yardımcıları, Milli Eğitim Milçe müdürleri, İl Genel Meclisi üyeleri ve çok sayıda kamu çalışanı katıldı.

STK'lar: Bu değişikliği AK Parti yapmak istiyor diye karşı çıkıyorlar

ORDU- Sivil Dayanışma Platformu Ordu buluşması, Atatürk Kültür Merkezi'nde bir çalıştay düzenledi. Programda konuşan sivil toplum temsilcileri, "Bu değişikliği AK Parti yapmak istiyor diye karşı çıkıyorlar, oysa bu hepimizin meselesi." dedi.

Sivil Dayanışma Platformu Ordu buluşması Ordu Atatürk Kültür Merkezi'nde çeşitli etkinliklerle çalışmalarını sürdürüyor. Ordu Sivil Toplum Kuruluşları adına bir açıklama yapan Zekai Gönül, böyle bir çalışmayı Ordu'da yapmaktan dolayı memnun olduklarını söyledi. Haklarını aramayan insanlardın bir zaman sonra şahsiyetlerini kaybedecekleri bilgisinin ecdattan gelen bir bilgi olduğunu aktaran Gönül, 12 Eylül'de yapılan değişikliğe Ordu'da güçlü bir evet diyeceklerini belirtti. Hak-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mustafa Paçal ise Türkiye'nin döndüğü virajların en kritiğinin 13 Eylül, yani referandumdan sonraki sabah olacağını söyledi.

Kendisinin de bir Ordulu olduğunu belirten Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Temsilcisi Arif Çelenk, Türkiye'de nispeten yeterli görülmeyen bugünkü huzur ve özgürlük ortamının olumsuz sonuç ile daha da kötü duruma götürülmek isteneceğini ifade etti.

ASDER Temsilcisi Arif Çelenk, "İnancından dolayı askerlikten atılan birisine şöyle söylüyorlar; ya eşinin başını açacaksın ya da ordudan atılacaksın. Bir baba ordudan atılmış, lojmandan ayrılmış. Çocuğu yıllar sonra lojmanın önünden geçerken çocuk parkındaki salıncakta sallanabilmek için 'baba nasıl olsa annem yanımızda yok, senin de başın açık biraz sallanalım da gidelim." diyor. Güneydoğu'da bir grup kekik toplarken bombalanıyor. Diğer yandan terörist sürüsünü koyun sürüsü diye es geçiyor. Bugün geriye bakıp da 10 sene, 15 sene sonra keşke olmasaydı dememek için güçlü bir evet demeye var mısınız diyorum?" şeklinde konuştu.

Ensar Vakfı Başkanı Ahmet Şişman da bu değişikliği Adalet ve Kalkınma Partisi yaptığı için karşı çakanlar olduğuna dikkat çekti. Şişman, "Bizim yapacağımız önce bu karşı çıkanların bu değişiklikleri neden istemediklerini anlayıp onlara bunları anlatabilmek. Bizim özellikle yapılan değişiklikleri gündeme getirip neresine karşısın vatandaşları bununla yüz yüze getirmek. Birinci görevimiz bu olmalıdır. Hükümetin yaptığı bir faaliyet olarak görünüyor ama bu aslında bizim meselemizdir. Bu tamamen halkın ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir anayadır. Bu ülkedeki anayasayı bu ülkede yaşayan insanlar yapar." dedi.

Genç Siviller Aktivisti Tansel Palak ise bu ülkede faili meçhul cinayetler yaşandığını, bir savcının adaleti savunduğu için görevinden alındığını belirterek bu olayların son bulması için bu halkın kendi anayasasını yapması gerektiğini kaydetti.

Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan ise şöyle konuştu: "Yaşadığımız zulümdür maalesef. Bugün bu zulüm düzenini bu eşkiyalığı çok açık bir şekilde yaşıyoruz. Biz egemenliğimizi, irademizi kendimiz tayin etmek istiyoruz. Bu ülkeyi bizim seçtiğimiz insanlar mı yönetecek? Yoksa bu ülkeyi kendisinin kurduğunu iddia eden yüksek insanlar mı yönetecek? İşte bunu oylayacağız. Bu ülkenin en büyük sorunu vesayet sorunudur. Kimsenin yandaşı değiliz, hiç kimsenin düşmanı da değiliz. Çukurca'nın, Dörtyol'un, İnegöl'ün hesabını veremiyorlar. Artık bu millet bunların hesabını soruyor. Bu süreç 13 Eylül günü bitmeyecektir. İki madde çok önemlidir. Çocuklarımıza bunları borçluyuz. Bunun için herkes kendine hedef koyup misyonunu yapsın."

30 Ağustos 2010 - 15:11:45
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:33Davutoğlu'nun eşinden Pakistan'a yardım iftarı
17:27ÖSYM'deki incelemeler sona erdi
16:57Güner'e adli soruşturma da açıldı
16:55Emine Erdoğan 54 kişiyle Pakistan'a gitti
16:36Gül, Japon Bölge Valisi'ni kabul etti
16:35Alperenler Ayasofya'da bayram namazı istedi
16:04Başbakanın yolunda şüpheli paket alarmı
15:50Davutoğlu: Çatışmaları kaygı ile takip ediyoruz
15:49Eroğlu ''Tarkan'' sözlerinin arkasında
15:43Aleviler AİHM'e gidiyor
15:42Müfettişler ''Avcı'' incelemesine başladı
15:29Atalay'dan Gölbaşı'nda iftar yemeği
15:06Hakim Şafak: Bir davada HSYK'dan baskı gördüm
15:04Dışişleri ''barış''tan memnun
14:18Hakim tehdit edilince...
14:16Bayramda hava nasıl olacak?
13:58ATO'dan Pakistan'a 1,5 milyon TL
13:52Anlaşmalı boşananlar elektrik faturasına takıldı
13:23Dinleme olayı bütün yönleriyle araştırılmalı
12:49Gül, Bosna Hersek'e gidecek
12:36Öcalan, ilk günden beri Ergenekon'la görüştü
12:15Ergenekon sanığı: Behçet Oktay indirildi
12:06İbrahim Şahin'i Adlî Tıp'ta kurtarma girişimi
12:02'Güner'i biz de soruşturacağız
11:35Polis ÖSYM binasına baskın düzenledi
10:55İşte Taraf'ın teyp kırdıran olay röportajı!
09:50Selçuk Üniv'de mutemet operasyonu: 10 gözaltı
09:36Özbek: Her toplantımızı dinliyorlar
09:30Yürek sızlatan 12 Eylül utancı
09:18KPSS düğümünü savcılık çözecek
Daha fazla haber göster
09:07Yasadışı dinleme skandalda 3 büyük suç
08:49Yıldırım da soruşturma talimatı verdi
08:28Balıkçılar "Vira Bismillah" dedi
08:25Hantepe'ye saldıranlara 96 karavana atış
08:16Akkaya'nın tahliyesi zafer gibi kutlandı
23:00GnKur.'dan "Çiçek" ile ilgili yazılı cevap
20:34Kuveyt Türk'ten Pakistan'a dost eli
19:17Islak imzalı eylem planı davasına tahliye
18:45TSK'dan, hackerlara karşı yoğun önlem
16:03İsrailli general: MM'nin amacı Hamas'a destekti
16:01Yıldız, Brüksel'deki toplantıya katılacak
16:00Pakistan'a yapılacak yardımlara vergi indirimi
15:46CHP'li Avkıran tahliye edildi, yargısı sürecek
15:39Can: Yeni anayasa ile mevcut statüko yıkılıyor
15:36Eski hakim: HSYK'nın diktatör yapısı değişecek
14:55Tanık: Küçük, Dalan'ı sık sık ziyaret ederdi
14:36Deniz Gezmiş'in arkadaşı neden EVET dedi?
14:33İtibar istiyorsa TSK "heron"u açıklasın
14:30Ertosun'dan ses kaydı ile ilgili müspet yorum
13:59Adli Tıp 4 kardeşin ölüm nedenini açıkladı
13:32Aşırı hız yapan minibüse 10 dakikada ceza
13:28TARİHİN EN BÜYÜK ZEPLİN KAZASI
13:27Gaziantep'te 286 kg esrar ele geçirildi
12:52Viral göz salgını İzmir'de de görülmeye başladı
12:47BDP Lideri Demirtaş'tan ses kaydı açıklaması
12:41PKK taciz ateşi açtı: 1 asker yaralandı
12:35Baransu'nun delilleri Avcı'yı delirtti
11:52Koşaner-Şahin görüşmesi sona erdi
11:49Süre doldu: Başbuğ ilk madalyasız komutan
11:36Koşaner'den TBMM Başkanı Şahin'e ziyaret
11:27Sinan Çetin'den büyük mesaj
11:21Yunanistan'ın en çok okunan Kürt yazarı: Evet
11:19İrem Çiçek'ten ilginç çıkış!
10:53REFERANDUM 2010
10:35Helikopterin neden bulunamadığı ortaya çıktı
10:27Çiftçiler, Kayseri Şeker'e karşı ayaklandı
10:26Sanık Handan: Dalan'ın işlerini yapıyorum
09:26MHP'den Talabani'ye her ay 600 bin dolar!
09:19Başörtüsüyle Şeref Tribünü'nde
09:15Hantepe'deki heron skandalında 2. perde!
09:04İşte ‘Üç Fidan’ın darağacı
08:51Haberal'ın oğlu MHP'de MYK üyesi
08:46Son referandum anketinde kritik sonuç
08:44Savcı Öz harekete geçti
08:42Türkiye Yahudileri gidiyor mu?
08:09Kaos için Alevilere suikast
08:06Yargıtay üyesi: Öcalan’a çok ihtiyacımız var
08:02Gizli sırlarımız İsrail’in elinde
07:45TÜSİAD'dan garip açıklama
06:03Suriyeliler: Bu bizim de bayramımız
00:47Bu görüntülerin tarih olması için Evet!
00:04ABD: 70 - Brezilya: 68
17:35Olay öğretmen konuştu
17:26Mustazaflar'a "Evet" kurşunu sıkıldı
16:50Bakanın huzurunda ''Çevik Bir'' paniği
16:48Menderes'in mezarı başında 'evet' dediler
16:34Mavi Marmara müze oluyor
15:51Erdoğan'dan başsağlığı
15:11CHP ve MHP gıcık müşteri gibi...
15:04''Sandalet Genelgesi''' haberi yalanlandı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ercan AKSOY
Ramiz Dayı'dan siyasi aforizmalar-2
 
 
İbrahim YILDIRIM
Söz vermek
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Hanefi Avcı ve Muhsin Yazıcıoğlu
 
 
Necmettin EVCİ
Özgürlük onları fena çarpacak
 
 
Taha KURUTLU
Referandum karşıtlarının hazin geçmişi
 
 
 
 
 
Memurlar maaşlarını erken alacak
 
Polis ÖSYM binasına baskın düzenledi
 
Hantepe'ye saldıranlara 96 karavana atış
 
"Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu bitti"
 
KPSS'de bir testte daha kopya ihtimali çıktı
 
 
 
 
 
Ne kadar yükselirsen, uçmayı bilmeyenlere o kadar küçük görünürsün.

(Nietzche)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.510
1.520
 
 Euro
1.935 1.950
 
 Sterlin
2.322 2.360
 
 Altın
60.52 61.07
 
 IMKB
59443  
 
 
İşte Taraf'ın teyp kırdıran olay röportajı!...
 
Taraf muhabiri Mehmet Baransu'nun soruları Hanefi Avcı'yı neden sinirlendirdi?
 
 
 
 
  Birçok televizyon, radyo, gazete ve dergiye sahip olan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet medya dünyasından çekiliyor mu? Yeniçağ yazarı Sabahattin Önkibar bugünkü köşesinde bu iddiayı şöyle dillendirdi...  
 
 
 
  ATV-Sabah Grubu bir yandan yeni yayın binasına taşınma hazırlıkları yaparken diğer yandan da haber kanalını kuracak isimlerle anlaşma sağlamaya başladı.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app