DOLAR 1.526 - EURO 1.937 - ALTIN 60.63 - IMKB 59443
Salı 31 AĞUSTOS 2010
Putin: Bu iddialar tam bir saçmalık Oyun için girdikleri buzdolabında öldüler Bu görüntülerin tarih olması için Evet! Kılıçdaroğlu'ndan protokol acemiliği Antalyaspor:0 - Trabzonspor:0 Vecdi Gönül'den bedelli açıklaması 4. Kata kamyon girdi, küçük çocuğu ezdi Erdoğan: Yaralar sarılacak Öğretmen atamaları ertelendi Yemekten sonra yakılan, 1 sigara = 10 sigara habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’de “Demokratik Özerklik” Tartışmaları
 
 
 
 
Sami ŞENER
Masonluk
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
MDP Kurucusu Turgut Sunalp
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bir hayırcıdan evetçilere 5 soru
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir yoğurt teorisi
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Kale direğinden medeniyet dersleri...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye oy vermek!
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Bu telaş niye?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Zırvanın doruğu
 
 
Hürriyet
Fatih ÇEKİRGE
Kapının önünde bir not: 12 Eylül günü evden sakın çıkma! Yoksa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Siyasetin en çirkin yüzü
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bugün, TSK için yeni bir dönem başlıyor...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Askerler bize, bizler de askerlere not veriyoruz...
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
MHP, Bahçeli ve Kara Çarşaf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
H. Avcı'ya inanmak isterim ama...
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Savcı açtı ağzını yumdu gözünü
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Sisler aralanacak mı?
 
 
Habertürk
Yiğit BULUT
'Devletin imamları' tamam... Ya 'devletin üstatları'!
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Hiçbir Kürt eli silahlı bir örgütle tartışamaz
 
 
 
Kürt siyasetçi Miroğlu BDP’nin demokratik özerklik talebinin Kürtler arasında tartışılmadığını söyledi: Kürtlerin şu an en büyük sorusu bu. Kürtleri bir gerilla örgütü mü yönetecek?
 
Fadime Özkan'ın röportajı

Türkiye siyasi gündemi referanduma, referandum da Kürt siyasetine kitlitlendi. Liderlerin meydanlar da en sık dile getirdikleri konu Kürt sorunu ve çözümü. Referandumu boykot kararı alan BDP ise demokratik özerklik talebinde ısrarcı. PKK eylemsizlik kararını 13 Eylül’e tarihleyerek siyasi şantaj çabasında. Başbakan’ın 3 Eylül’de yapacağı Diyarbakır mitingi ise bölgede heyecan yarattı. Süreci, 12 Eylül’de 8 yıl Diyarbakır cezaevinde kalan, Musa Anter’i öldüren pusuda saldırıdan ağır yaralı kurtulan ama hem bu savaşın hem kurşunların sızısını yüreğinde taşıyan Kürt aydını Orhan Miroğlu ile konuştuk. Geçen hafta çıkan Ölümden Kalıma Miroğlu’nun son kitabı

BDP ve PKK ısrarla demokratik özerklik talebinde bulunuyor. Bu talep ise Türkiye kamuoyunun geneli tarafından “Önce kendi kendilerini yönetecek, sonra bağımsızlık isteyecek, nihai olarak da büyük Kürdistan için biraraya gelecekler” şeklinde okunuyor.

Bu konuda hakikatleri anlatmak BDP’ye, Kürt aydınlarına ve Kürt siyasetçilerine düşüyor. Demokratik özerklik talebi bir kopma hazırlığı gibi gelebilir ama aslında bu tartışma, siyasi şartların normalleştiği, insanların savaş şokundan kurtulduğu bir dönemde yürütülebilseydi, sadece güneydoğu değil diğer bölgeler için de demokrasinin güçlenmesi için iyi bir formül olduğunu anlayabilirdik. Yanlış zamanda dile getirilmiş haklı bir talep bu.


• Aceleci davranıldı diyorsunuz?
Kürtlerin devletle ilişkilerinde hukuk talep etmeleri kadar doğal bir şey yoktur. Fakat şu an bile yüreğimiz atıyor. Bayramdan sonra ne olacak, diye. Savaş koşullarında insanlar kendi aralarında geçerli olacak hukuk sözleşmesini konuşma kabiliyetini pek gösteremezler. Gösteren olursa da bunun karşılığı olmaz.

PKK KÜRTLERE DE ZARAR VERİYOR

• Bugüne dek hep devletin yarattığı Kürt sorununu konuştuk, PKK’nın yarattığı Kürt sorununu hiç konuşmadık. Ürettiği şiddetin Kürtlere verdiği zararları...
Bu savaşın bitmemesi Kürtlere büyük zarar veriyor. Şu an PKK’nın silah kullanması, Türk -Kürt ilişkilerini yaraladığı gibi Kürt toplumuna da zarar veriyor. Çünkü PKK, bu değişim döneminde tarihin ona verdiği değişim yani transformasyon şansını, elinde silah olduğu müddetçe kullanamaz. Demokrasi ve şiddet birbirinden mutlaka ayrılması gereken şeyler.

• Özerklik talebinde var bu sorun: Kürtler eli silahlı, o silahı kendilerine karşı da kullanan, muhalifini inkar, imha eden bir örgütün yönetimine ne kadar razı olacak?
Demokratik özerklik projesini, hiç bir Kürt elinde silah olan bir örgütle tartışamaz. Demokratik özerklik sadece Türkiye toplumuyla, devletiyle yeni bir hukuk sözleşmesi anlamına gelmiyor, Kürt toplumunu da yönetme iddiasına geliyor. Peki, Kürt toplumunu nasıl yöneteceğiz, bir gerilla örgütüyle yönetebilir miyiz? Kürklerin asıl büyük sorunu budur.

• Kürt siyasetinin askeri kanat vesayetinden kurtulup kurtulamayacağı sorunu?
Evet ama vesayet ordu için kullanılıyor. Burada bir ordu yok.

• Eli silahlı, gücünü bununla ortaya koyan ve koruyan bir örgüt var.
Ama savaşı durdurup barışı koruyacağım diyen bir örgüt bu. Türk ordusunda durum farklı. Ordu varlığını devam ettirecek. ama elindeki silahı iç siyasette kendi halkına karşı kullanmayacak -ki maalesef kullandı. PKK açısından böyle bir durum söz konusu değil. PKK bir gerilla örgütü. Kendisini değiştirecek dönüştürecek. Silahtan arınacak. Murat Karayılan ya da Zübeyir Aydar gelip Diyarbakır’da Urfa’da askeri komutan olarak bulunacak değil bence. Herkesin kullandığı anayasal hakları kullanacak ve isterlerse siyaset yapabilecekler. Demokratik kanalları açın, bunları kullanayım, iç mekanizmalarımı değiştireyim, diyor PKK. KCK biraz böyle bir mekanizmaydı. Normal demokrasilerde önü açılırdı. Bu değil mi zaten amaç, dağa çıkışı engellemek, şehirde siyaset yapmasını sağlamak bu insanların.

HERKES ÖZERKLİK İSTEMİYOR

• PKK’nın silah bırakmasının şartları tartışılmalı elbette ama ne PKK, ne de BDP tüm Kürtlerin temsilcisi değil. Dolayısıyla tüm Kürtlerin siyasi statüsünü PKK ile tartışmak ve Kürtlerin geleceğini PKK’nın eline teslim etmek de haksızlık değil mi?
Öyle değil. Barış sürecinde devlet kurumları PKK ile görüşmelerde, gelin bütün Kürtlerin kaderini görüşeyim, demeyecek. Hükümetlerin görüşeceği bir zemin var bugün, Mecliste bir grup, STK’lar, aydınlar var; canlı çoğulcu bir toplumdur Kürt toplumu. PKK böyle bir iddiaya, kibre kapılsa bile bunun karşılığı yok toplumda. PKK tüm Kürtleri temsil etmiyor ama bir kısmını da ediyor. Temsil ettiği oranda ne diyorsunuz bunu konuşmak lazım.

• PKK demokratik özerklik istiyor fakat yine de sormalıyız: tüm Kürtler istiyor mu?
Sanmıyorum. Kürt toplumu demokratik çoğulculuğa ve anlayışa açık bir toplum haline geldi. Ona askeri vesayetin sonucu bazı şeyleri de kabul ettiremezsiniz, kendisinden çıkmış bir örgüt bile olsa, herhangi bir silahlı bir grup da her şeyi kabul ettiremez. Dolayısıyla bunun önce Kürt toplumunda müzakere edilmesi lazım. Bunun için de geleceğimizi konuşacağımız insanın elinde silah olmadığını bileceğiz. Bu bakımdan Kürt toplumunda şu an demokratik özerklik sağlıklı şekilde tartışılamaz.

TÜRK ULUSAL KİBRİ BARIŞA ENGEL

• Öcalan ile görüşülmesi mevzuundaki sert tutumun sebebi ne sizce?
Cumhuriyet fikriyle birlikte oluşmuş büyük ulus fikri. Ulusal kibir sözkonusu. Her şeyi büyük ulus fikriyle bağlantılı düşünürsen, savaştığın insanı bile, değil barışmaya, onu seninle savaşmaya bile layık görmezsin. Ama siyasi realite şu: Öcalan, PKK açısından aşılmış değil. PKK’yı destekleyen kitleler için çok güçlü bir fenomen. Sadece savaşın bitmesi açısından değil Kürt toplumunun, geçmişiyle yüzleşmesi ve kendine gelmesi açısından da önemli: Tarih PKK’ya önemli bir şans veriyor, kendisini değiştirmesine dönüşmesine ilişkin bir şans bu.

BİRLİKTE AMA EŞİT YAŞAMA TALEBİ

• Kürt ulusal psikolojisine öfke mi hakim? Gövdeden kopuş isteniyor mu?
Çatışmaların geçtiği, 17 bin 500 faili meçhulün işlendiği sınır bölgelerinde ulusal psikoloji içe kapanıktır. Daha kızgın, daha öfkelidir. Kürt toplumunda muazzam değişimler oldu. Batıda büyüyen yeni kuşağın meseleyle ilişkisi bölgedekilerle aynı değil. Ama ortak nokta şu: “Biz hak kullanmayı hak eden bir halkız. Haklarımızı artık elimizden almayın, bu ülkede sizinle birlikte yaşamak istiyoruz ama bir hukukumuz olsun, gelin konuşalım. Bunu sağlayan PKK, Öcalan ise, fazla haksızlık yapmayın. Çünkü onlar düşüncelerimizi ifade etti”.  

‘Boykot’ yanlış. ‘Hayır’ kaos, ‘Evet’ barış getirir

• BDP “anayasa değişiklik paketinde Kürtleri ilgilendiren bir şey yok, o yüzden boykot ediyoruz” diyor. Bu bir imtiyaz talebi değil mi?
Burada imtiyaz talebi değil yanlış bir tespit var. Pakette bir şey yok o halde boykot, dediğinizde HSYK ne olacak? Yargıtay’ı Danıştay’ı HSYK; HSYK’yı Yargıtay Danıştay belirliyor. Ergenekon ve JİTEM davalarında görev yapan hakim ve savcıları geri çekmek istiyor HSYK. Bu gerçekleşirse, Cemal Temizöz, Mustafa Atak ile birlikte tahliye olur. Bu Kürtleri nasıl ilgilendirmiyor? Sonra bu ülkede 10, 15 milyon engelli insan var. Engellilere kadınlara pozitif ayrımcılık getiriyor değişiklik. Kürt toplumunun engellisi, kadını yok mu?

• AK Parti’nin Diyarbakır mitingi 3 Eylül’de. Bölge halkı heyecan içinde, beklenti büyük...
Başbakan’ın bu süreçte Diyarbakır’da yapacağı konuşma çok önemli. Heyecan 2005’teki gibi. AKP’li bir vekilin söylediği gibi bu beklenti, BDP’nin yarattığı bir zorlama değil halkın beklentisi. Her şeyi BDP’ye yükleyerek hata yapıyor AKP. BDP’nin beklentisi de doğal ama Diyarbakır’da yüzde 55 oyu var AKP’nin, Başbakanın söyleyecekleri kendi seçmenini güçlü kılabilir.

• Başbakan’ın ne demesi bekleniyor?
Farklı şeyler söyleyebileceğini zannetmem ama en önemlisini Van’da söyledi zaten. Açıkça yeni anayasa vaadinde bulundu. Ama öncelikle 2011 seçimlerini, CHP-MHP koalisyonundan kurtarmak lazım.

• Referandumdan hayır çıkarsa?
Çok kaotik bir süreç başlayabilir.

• Evet çıkarsa?
Barışa büyük katkısı olur.

• PKK’nın referandum sonrası için yol haritası ne sizce? Öcalan eylemsizlik kararını şiddet şantajına dönüştürerek “niye ayın 17’sine kadar sürsün ki, 13’te, 14’te de bitebilir” demişti.
Umarım böyle bir şey olmaz. Evet oyları belki PKK’yı bu tür tutumlardan alıkoyacaktır.

Öcalan’ın kaderi savaşta değil barışta, o da bunun farkında

• Öcalan’ın muhataplığı tartışılsa da örgüte, tabana ne kadar hakim olduğu da sorgulanıyor, kendini Kürt meselesinin önüne koydu diyenler çok?
Öcalan’ın kaderi şiddete, şiddetin artarak sürmesine değil bilakis, bu savaşın behemahal ortadan kalkması için koşulların oluşmasına bağlı. İkincisi Öcalan’ın tüm politikalarının sadece kendisi ve geleceğiyle ilgili olduğunu sanmıyorum. PKK realitesi şudur: PKK’yı çok geniş kesimler yıllarca destekledi, desteklerini, Türkiye’nin siyasi konjonktürü ne olursa olsun şu ana kadar sürdürdüler. Dolayısıyla PKK’nin kendisini destekleyen bu kitleye karşı çok ağır bir sorumluluğu var. Öcalan istese bile bundan kaçamaz. Bunu da görmemiz lazım. Bu insanlar 60’lı yaşlara geldiler. Hala dağdadırlar ama 3., 4. kuşak Kürtler de dağdadırlar. Dolayısıyla bu çok kolay bir mesele değil.

• Öcalan’ın kaderinin ne kadar farkında?
Ben Öcalan’ın bütün kararlarını Türkiye’nin siyasi konjonktürüne, gerçekliğine göre aldığını düşünüyorum. DTP kapatıldıktan sonra milletvekilleri Diyarbakır’a gittiler ve Ankara’ya dönmeyeceğiz, dediler. Bu sine-i millet kararı, en azından DTP’nin temsil ettiği Kürtlerin siyasi sistemden kopuşu anlamına gelirdi. Çok tedirgin oldum. Fakat Öcalan, Ankara merkezli olması lazım dedi ve Diyarbakır’a dönen Kürt siyasetinin rotasını tuttu yeniden Ankara’ya çevirdi.

• Bu, sorunun çözümünün dağda değil Ankara’da olduğunu idrakin ifadesi midir?
Bu şunu gösteriyor: Sistemden kopan Kürt hareketi ne Öcalan’ın işine yarar, ne başkalarının. Kürtlerin yüzü İstanbul’a Ankara’ya dönüktür. Ankara’dan kopan Kürt hareketinin Ortadoğu’ya açık bir penceresi de yok. Türkiye Kürtleri istediği diye de bu kopma olmaz. İran, Suriye ve Irak Kürtlerinin de buna evet demesi lazım. Çünkü buradan kopan onlarla yaşayacaklar. Ama onların talebi AB üyesi bir ülkeye komşu olmaktır.

Star

30 Ağustos 2010 - 10:16:00
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

06:03Suriyeliler: Bu bizim de bayramımız
00:47Bu görüntülerin tarih olması için Evet!
00:04ABD: 70 - Brezilya: 68
17:35Olay öğretmen konuştu
17:26Mustazaflar'a "Evet" kurşunu sıkıldı
16:50Bakanın huzurunda ''Çevik Bir'' paniği
16:48Menderes'in mezarı başında 'evet' dediler
16:34Mavi Marmara müze oluyor
15:51Erdoğan'dan başsağlığı
15:11CHP ve MHP gıcık müşteri gibi...
15:04''Sandalet Genelgesi''' haberi yalanlandı
14:50Mardin'de suikast silahları ele geçirildi
14:291. Ordu K.lığı önünde darbe protestosu
13:49CHP'li vekilin nezaket rezaleti
13:40Erdoğan heyelan bölgesinde
13:25Özcan: Kanaat var, kanıt yok
12:18Yazıcı Rize'deki afeti değerlendirdi
11:20İHH yardım uçağı Pakistan'a uçtu
10:40Sözleşmeli memura aile yardımı ve görev yolluğu
10:37Rize'de ölü sayısı 13'e yükseldi
10:31''Tek tip askerlik'' fikrine karşı tepki büyüyor
10:28Savcı Öz'ün eşinden referandum yorumu
10:24Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
10:16Hiçbir Kürt eli silahlı bir örgütle tartışamaz
10:01KPSS'de 3 bin 227 kişi takipte
09:38Cumhurbaşkanı Gül'den Kerimov'a davet
09:36''Atatürk-Ordu'' yerine ''Öcalan-PKK'' tabusu
09:33PKK sandık görevlilerini tehdit ediyor
09:29Bakandan 2050 uyarısı
09:28Soruların kaynağı bu öğretmen mi?
Daha fazla haber göster
09:23Hem dindarlık hem dinsizlik artıyor
09:20Başbakanı Chavez'le uyardı
09:11İl il 30 Ağustos kutlamaları
08:34YÖK: KPSS iptal olabilir
08:32Çok çarpıcı YARSAV araştırması
08:17Çok gizli 'Dolmabahçe dosyası' Ankara'da
08:12Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
07:57İsrail'le gizli zirvenin perde arkası!
07:47Cumhurbaşkanı Gül: Çok heyecan verici
07:35İl Jandarma Komutanı yangında mahsur kaldı
21:55Erbakan, Bursa'da iftara katıldı
19:22Bahçeli: AK Parti kendi anayasasını hazırlıyor
18:35Tarhan: Özel yetkili savcılar kaosa yol açtı
17:54Putin, bir litre benzine 80 centi pahalı buldu
17:17Face'in ilginç Eminağaoğlu açıklaması
16:59'Araplar hızlı çoğalıyor, toplum aptallaşıyor!'
16:56Petrol hattına sabotajı bir çoban önledi
16:29"Rize'de yıkılan ve hasarlı 400 yapı var"
16:28Heyelanda kayıp 2 kişiye 3 gündür ulaşılamadı
16:00Yıldız'ın yumrukçusu bakın kiminle görüşüyor
15:16Vatandaş yönetime el koyup fotoğraf çektirdi
14:40150 iş makinesi heyelan bölgesinde çalışıyor
14:17Heyelan enkazı yavaş kaldırılıyor, şikâyet var
14:12"Faillerden yakınanlar bugün 'hayır' diyor!"
14:11Avcılar katili adliyeye sevk edildi
13:46Koşaner'den "inşallah" dedirten mesaj
13:41Hisarcıklıoğlu'ndan 30 Ağustos mesajı
13:36Yargıçlar paşaları önce titretti, sonra güldürdü!
13:30Toplu görüşme sonrası KESK'in ilk yorumu
13:28Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı
13:22Dersim'i yazmış da bozuyor ezber...
12:42Son Patrik Bartholomeos mu?
12:35Başbuğ'u madalyadan eden 3 günah
12:14Menderes'in fotoğrafları yakılırken ağlıyordu...
12:09Tarım Bakanlığı "Şap" haberini yalanladı
11:44Finli Bakan: Türkiye'den daha fazla öğrenci alın
11:36Dink ailesinin avukatı Hanefi Avcı'yı yalanladı
11:18Savcıların "Başbuğ'u sorgulama" düellosu
11:10TSK'nın fahri medya sözcüsü talepleri sıraladı
11:06Gül: Türk yurdu olduğu ilan edilmiştir
10:5889 kilo patlayıcı ele geçirildi
10:56Genelkurmay: Polise özel askerlik olmaz!
10:46Yüksek yargı üyeleri kriteri: Eş, dost, akraba...
10:0189 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyoruz
09:59Bağış: "Tek tip" değil "Profesyonel ordu"
09:46İşte Hanefi Avcı'nın kitabındaki şeyh
09:39İstiklal'den "Yetmez ama Evet" aktı
09:00Doğruysa enayilik olmaz mı?
08:49Tuncay Güney neden yakalanmıyor?
08:24Vatandaşla devletin arasını 'hakem' bulacak
08:18Tüm dünyanın gözü onun üzerinde
07:52Memura 2011'de yüzde 4+4 zam
20:34Tarhan: Demokrasiyi sadece ordu korumaz
19:49Ülkücülerden Mamak Cezaevi'nde evet eylemi
18:34YARSAV: Değişiklik yargı bağışıklığı getiriyor
17:58Gül Kayseri'deki açılış karşılaşmasını izledi
17:53Kaybettiğim dalağımın hesabını soracağım
17:39Gül Kayseri'de temel atma töreninde
16:32Pakistan için bir tren daha
16:14Binlerce kişi 'evet' için yürüdü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Bu sınav herkesi kapsıyor
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
Ak Parti korkutuyor!
 
 
İsmail YAŞA
Aştiyani, recm ve yanlış tartışma
 
 
Necmettin EVCİ
Anlayamadıklarımızla anladıklarımız
 
 
 
 
 
Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
 
Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
 
Çok çarpıcı YARSAV araştırması
 
Bahçeli onayıyla Barzani'ye yardım
 
"Evet" denilmemesi için mi "Emin misiniz" kalktı?
 
 
 
 
 
"Para yığmakla yükselip artacağını sanma. Duran su fena kokar. Bağışlamaya çalış. Akan suya sema yardım eder. Yağmur yağdırır, sel gönderir, onu kurutmaz."

Şeyh Sadi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.516
1.526
 
 Euro
1.921 1.937
 
 Sterlin
2.337 2.380
 
 Altın
60.25 60.63
 
 IMKB
59443  
 
 
Celladımıza dalkavukluk etmeyeceğiz...
 
Ülkücü hareketin önemli fikir adamlarından Dr. Mustafa Çalık, Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü. Referandum sürecinde 'evet' oyu vereceğini açıkladı. Kendisi için 'eski ülkücü' nitelemesini kesinlikle reddediyor, siyasi, fikri ve ahlaki bir tavır olarak teneşir tahtasına kadar ülkücü kalmaya kararlı olduğunu söylüyor. 'Evet' oyu vermesini de işte bu tavırla açıklıyor. Çalık ile ülkücülüğü, referandum sürecini konuştuk.
 
 
 
 
  facebook’ta grubu bulunan spor takımları listesinde 8. sırada bulunan Beşiktaş’ın hayran sayfası kapatıldı.  
 
 
 
  NTV'nin başarılı programcılarından Can Dündar, yeni sezonda Canlı Gaste'yi bırakıp NTV Ana Haber'e geçiyor.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin