DOLAR 1.530 - EURO 1.943 - ALTIN 60.96 - IMKB 59443
Perşembe 26 AĞUSTOS 2010
Erdoğan'ı şaşırtan 'evet' UEFA'da ''tamam mı devam mı'' günü ''Rahşan Affı'' ülkücülere neden uygulanmadı? Bursaspor'un muhtemel rakipleri KKK'da devir teslim Arınç: Biz birlikte Türkiye'yiz Beşiktaş maç saatini beklemeye başladı Hassa'daki yangında 2 hektarlık alan kül oldu Miting dönüşü trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı Bahçeli: Vicdanınızın sesine göre oy kullanın habertaraf.com
 
 
 
Yaptırımlar sadece İran'ı mı etkiler?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Allah’tan korkun, Peygamberden utanın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Gırgır 38 yaşında
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Pol Pot'laşmaya doğru...
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Hrant aşıkları, Yargıtay’a niye sessiz?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Süreci Ceylanoğlu kavramlaştırdı: 'Siber taarruz'
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Ali CEYHAN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Gülen:Yapanlar için değil, yapılan iş için evet deriz
 
 
 
İSTANBUL- Fethullah Gülen Hocaefendi 12 Eylül'de yapılacak referandumda 'evet' demesinin gerekçesini açıkladı. "Evet" denilmesi çağrısını siyasi mülahazalarla irtibatlandırmanın yanlış olduğunu vurgulayan Gülen, "Milletimize ileriye doğru bir adımı kim attırmışsa, biz o ayağın altına başımızı kaldırım taşı gibi koymaya âmâdeyiz" ifadesini kullandı.
 
Haftalık sohbetlerinin yayınlandığı herkul.org internet sitesinde "Siyasi gerginliklerin ve bir kısım çalkantıların ardından gelen Ramazan-ı Şerif boyunca iftarlarda "Gelin Gönüllerimizle Konuşalım" mesajı etrafında "renklerin ortak dili" ile bir araya geliniyor. O iftar sofralarından birinde bulunmak ve birkaç cümlecikle de olsa hissiyâtınızı dile getirmek nasip olsaydı, neler söylerdiniz?" sorusunu cevaplandıran Gülen, 12 Eylül'de yapılacak referandumla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Hiç kimse Anayasa değişiklik paketini ve referandumu Avrupa'ya veya Amerika'ya bağlamamalı; bunlar diyalektik sayılabilecek dedikodudan ibaret yanlış şeylerdir" diyen Gülen, referandumda 'evet' denilmesi gerektiğiyle ilgili sözlerine açıklık getirdi. 'Evet' kararını siyasî mülahazalarla irtibatlandırılmaması gerektiğinin vurgulayan Gülen "Herkese karşı müsavi derecede duruyoruz. Biz yerinde Deniz Bey'i de destekleriz, Devlet Bey'i de destekleriz. Elverir ki, yaptıkları şeyler milletimizin bugünü ve yarını adına, devletler muvazenesinde dümene oturması adına bir şey ifade etsin. Benim milletim devletler muvazenesinde yönlendiren, gözünün içine baktıran bir muvazene unsuru olmayacaksa şayet, ne Avrupa umurumda benim ne Amerika, ne Çin, ne de Maçin. Bu açıdan da, milleti oraya götürebilecek her gayret alkışlanmalı." diye konuştu.

"Referandumda 'evet' denmesini desteklememiz, o işi yapan insanları takdir değil, o işin kendisini takdir meselesidir" diyen Hocaefendi, yapılan güzel işlerin takdir edilmesi gerektiğini dile getirdi. Gülen, "Bunu Rahmetlik Bülent Ecevit yapmış olabilir, bunu Süleyman Demirel Bey yapmış olabilir, bunu İsmet Sezgin Bey yapmış olabilir, bunu Tayyip Erdoğan yapmış olabilir, bunu Turgut Özal yapmış olabilir, bunu Devlet Bey yapmış olabilir, bunu Deniz Bey de yapmış olabilir. Güzelliği milletimiz adına kim yapmış ve milletimize ileriye doğru bir adımı kim attırmışsa, biz o ayağın altına başımızı kaldırım taşı gibi koymaya âmâdeyiz. Bütün dünya biliyor ki, yeryüzünde dikili bir taşımız yok ve bundan başka da hiçbir sevdamız olmadı." dedi.

EVET DEMENİN LUZÜMÜNA İNANDIĞIM İÇİN MEZARDAKİLER BİLE OY KULLANMALI DEDİM

Daha önce konu ile ilgili olarak "Değil sadece kadını erkeğiyle, çoluğu çocuğuyla ve dünyanın dört bir yanına dağılmışıyla hayatta olan insanları, imkan olsa mezardakileri bile kaldırarak o Referandum'da "EVET" oyu kullandırmak lazım." dediğini hatırlatan Gülen sözlerine şu sözlerle açıklık getirdi: "Bazıları bu sözü alay konusu yaptılar; hatta, bu sözdeki mübalağayı ve o mübalağadaki ironik espriyi tersine çeken ve "Ölüleri de yazdırın ve kaçamak olarak onlara da oy kullandırın" şeklinde yorumlayacak kadar işi şirazeden çıkaran kimseler oldu. Oysa ki, o sözdeki üslup çokça kullanılan ve herkesçe maruf bir üsluptur. Mesela; İmam Busîrî, Peygamber Efendimiz için der ki; "Eğer O'nun mucizeleri kendi kadr u kıymetine göre olsaydı, mübarek nâm-ı celili ölüler üzerine okunduğu zaman çürümüş kemikler bile dirilirdi." Ben de bu sözden hareketle belki elli defa şöyle demişimdir: "Allah Rasulü'nün doğumu esnasındaki pek çok mucizeden bahsedilir. Onlar da iş mi ki?!. O yeryüzünü teşrif ettiğinde mezardakiler bile canlanıp ayağa kalkmalı ve ona temennâ durmalıydılar." İşte, referandumun önemine ve "EVET" demenin lüzumuna inandığımdan, o meseleyi de böyle bir üslupla dile getirmiştim."

KEŞKE SİYASİLER GÖNÜL DİLİNİ KULLANMAYA ÇALIŞSA

Keşke siyaset âlemine de gönül dili hâkim olsa diyen Hocaefendi "Keşke CHP'liler deseler ki, 'Türkiye'de şu kriz, şu kriz, şu kriz var; ama biz vifak ve ittifakı sağlayamadığımızdan ve iktidarla uyum yolları aramadığımızdan dolayı, ihtimal Allah bizim yüzümüzden bu krizleri yaşatıyor.' Keşke MHP'liler deseler ki, 'İnsan her yanıyla kötü olmaz ya, herkesin bazı iyi yanları da vardır. Biz en azından bazı meselelerde bir kısım fasl-ı müşterekler bularak, bunlara 'eyvallah' desek ne olurdu. Bazı olumsuz şeyler bizim yüzümüzden de olmuş olabilir; bir dönemde bazı yanlışlıklar yapmış olabiliriz; belki şimdi de bir kısım yanlışlıklar yapıyoruzdur.' Keşke Ak Parti'liler de idarede bulunduklarından dolayı, Hazreti Ömer efendimiz gibi düşünse; "Yağmur yağmıyorsa, benim yüzümden yağmıyor; laleler benim yüzümden bitmiyor, dağınık halimizin öyle sürüp gitmesi ve perişanlığımızın devam etmesi benim yüzümden oluyor.' deseler. Evet, keşke siyaset âleminde de herkes, sürekli atf-ı cürümlerde bulunacağına, nisbeti makul olmayan şeyleri bile insanlara nisbet edeceğine ve hep karşısındakine cevap yetiştirme gayretiyle oturup kalkacağına, biraz da kendi muhasebesini yapsa ve bir kere de gönül dilini kullanmaya çalışsa!" ifadelerini kullandı.

HERKES REFERANDUM KONUSUNDA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Ramazan ayının birlik ruhunu oluşturma ve herkesi gönül dilini kullanmaya çağırma açısından çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Fethullah Gülen; "Ramazan-ı şerifte yumuşayan kalbleri de değerlendirerek herkes Referandum konusunda üzerine düşen vazifeyi yapmalıdır. Hatta Amerika'da oy kullanamayacaklarından dolayı, Türkiye'ye gitmesi mümkün olanlar gitmeli ve oylarını kullanmalılar. Oraya gidince de "Amerika'dan kalktım, bin lira verip buraya geldim; dönerken de o kadar para vereceğim. Bu kadar zahmeti sadece kendi oyum için çekmemeliyim..." demeli; en azından on tane, yirmi tane insanı daha zimmetlemeli, onları da sandığın başına götürmeli ve onlara da bir güzel 'Evet' dedirtmeli." diye konuştu.

23 Ağustos 2010 - 22:25:22
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

08:51Erdoğan'ı şaşırtan 'evet'
08:43Bahçeli’nin ikna odası
08:23CHP ve MHP'den "AYM ve HSYK"ya hayır
07:58''Evet''çi MHP'li başkan partisinden istifa etti
00:25Arınç: Biz birlikte Türkiye'yiz
23:48Şahin: Liderler birbirini iftara davet edebilse
23:10Bahçeli: Vicdanınızın sesine göre oy kullanın
22:57Mücahit Erbakan, Başbakan Numan
19:30Der Spiegel'in soruları Avcı Kemal'in canını sıktı
18:24Türkiye demokrasiye coşkuyla 'evet' diyor
18:13CHP'den başörtüsü sorunu için tuhaf öneri
16:59''Şehrimizden defol'' diye bağırdılar
16:43Arınç'tan, "PKK" tartışmasına son nokta
16:05''Evet'' oyu verecek ülkücülere ağır itham
16:03Kılıç, Samsun turuna devam ediyor
15:56Belediye Başkanı MHP'den ihraç edildi
15:53Şimşek: Referandumla 8 yılı da koruyacağız
15:42KESK'ten Erdoğan'a "İşçi-memur" tepkisi
15:37Şimşek: Türkiye ile batı arasındaki fark bitiyor
14:48Erbakan'dan daha net bir açıklama bekliyoruz
14:46Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a davet
14:44Günay Mersin yolcusu
14:25Ergün: Siyasi risk yargı kararı kaynaklı
14:06Anadol'dan Öcalan sorusu
14:04"Çiftçilere uygun kredi imkanı sunuyoruz"
13:49CHP'li belediye başkanı görevden alındı
13:47Kılıçdaroğlu'na, "33 köylü" hatırlatması
13:46Demirtaş: Demokratik Türkiye, özerk Kürdistan
13:36CHP'li Kart'tan TSK'yı sarsacak iddia
13:31Büyükşehir'in amatör spora desteği sürüyor
Daha fazla haber göster
13:17İşkence gören hiçbir ülkücü 'hayır' diyemez
13:11"-Hayır diyor musunuz?" "-Hayır!"
10:16MHP'nin, PKK ile pazarlık yaptığının resmî belgesi
09:00Bahçeli'ye göre ''evet'' çıkarsa...
08:42Kurtulmuş'un iftarında bu kez 'elektriği' kestiler
08:40Van'da sadece 500 kişiye hitap etti
08:22Yıldırım ve Topbaş ''evet''i anlattı
08:19''İnternet üzerinden organize oldular''
07:57Erbakan, Kurtulmuş'a ne dedi?
01:59"Kendi iradesini ortaya koyabilen Kürtler sahneye çıkacak"
01:45Haydar Baş da 12 Eylül mağduruymuş!
01:40Edibali "hayır", Mücadeleciler "evet"
20:01Çelik: Aleviler de evet de pay sahibi olmalı
19:31Başbakan, muhalefete yüklendi 'evet' oyu istedi
18:39Önce dayatmaydı, şimdi özgürlük oldu
18:28Vural: Başbakan sözünü tutsun, istifa etsin
18:14Milletvekili Badak: Değişiklik önemli fırsat
17:57Arınç: Terör örgütünü muhatap almak zillettir
17:25"Kılıçdaroğlu benim yüzünden gelmiyor"
17:24Kıbrıs'tan Keçiören'e çıkarma
17:12Çavuşoğlu: 13 Eylülde ülkenin önü açılır
17:10Türker'den "bölünme" hikayeleri
16:56ATB'den Bülent Arınç'a zeytinlik ziyareti
16:26Çelik'e göre muhalefetin HAYIR demesinin nedeni!
16:19Büyükerşen "Adamım" dedi Hanefi Avcı'ya koştu
16:16İzmir İl Genel Meclisi'ne "gölge" düştü
16:10Bol keseden dağıtmaya devam
16:02MHP'li eski vekil: 'Evet' diyeceğim
15:05Arınç ve Bahçeli aynı şehri paylaşacak
15:04Neden hayır diyorsun gel de eşcinsellere anlat
14:58MHP, kendi referandum broşürüne imza atmadı
14:49Çağlayan işadamlarıyla iftar yaptı
14:35Robin Hood gibi mücadele ettim
14:33Başörtüsü ile ilgili araştırma yapıyoruz
14:29Başbakan Erdoğan Sivas'ta
14:24Bal'dan hükümete rüşvetçi suçlaması
13:51GnKur.'un açıklaması Türker'i bile ikna etmedi
13:23''Mayına basma hayıra bas''
12:49MHP'li Başkan ''evet'' için istifa etti
12:44Erdoğan: 2011'de yeni anayasa
11:47Din sömürüsünün bu kadarına da pes!
11:13Kurtulmuş Erbakan'la görüşecek
10:12Erdoğan 82'de verdiği oyu açıkladı
08:57''Sarıkaya'ya Meclis'te iş teklif ettim reddetti''
08:20Önce bu kızları dinle Kemal Bey!
07:44"HSYK'nın yapısının değişmesi korkutuyor"
23:34Bu Anayasaya 'hayır' demek milli bir görevdir
22:25Gülen:Yapanlar için değil, yapılan iş için evet deriz
21:5113 Eylül demokrasi bayramı olsun
19:31Erdoğan: Yunus Emre de Ahmed Hani de birdir
19:19Bakan Yıldırım Yüksek yargıdan şikayet etti
17:22'Ülkücü taban işkenceleri unutmadı'
17:14CHP'li Tatı'ya 150 bin liralık rüşvet iddiası
17:09CHP'li Başkan: Evet diyene haram olsun
17:08Ülkücü Yaman: 12 Eylül mağduru hayır diyemez
17:04Soylu: 28 Şubat bin yıl sürecek diyenler...
16:18Demirtaş'ın 'ahlaksızlık' sözüne tepki yağıyor
16:10Şevki Yılmaz'dan iftar basanlara çok ağır söz
15:56Demiryolları ödeneği karayollarını geçti
15:51Kılıçdaroğlu türbanı çözerek mi çözecek?
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Kim neye ‘evet-hayır’ diyor?
 
 
Ali CEYHAN
13 Eylül sabahı liderini arayan parti…
 
 
Aliya RAHTE
Ben bir Tuncelili Alevi olsam
 
 
Necmettin EVCİ
Tasfiye olacaklara tavsiyem olacak
 
 
 
 
 
''Silahlı adamlar bizi koruyacak''
 
İşçi ve memuru şok eden öneri
 
Edibali "hayır", Mücadeleciler "evet"
 
Müzakerelerden kim ne bekliyor? -ÖZEL-
 
Tuğamiral Ertürk ifade verdi
 
 
 
 
"Dünyada olan herşey beni ilgilendirir. Dünyada olan biten herşey benim için mühimdir."

Hugo Chavez (Venezuela Devlet Başkanı)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.520
1.530
 
 Euro
1.928 1.943
 
 Sterlin
2.347 2.388
 
 Altın
60.52 60.96
 
 IMKB
59443  
 
 
...
 
Hakkâri'nin ilk kadın İl Sağlık Müdürü: Ağız alışkanlığıyla doktor bey diyorlar.
 
 
 
 
  Mehmet Ali Erbil'le Sabah magazin muhabiri arasında geçen hafta Akmerkez'de yaşanan kavgaya Sabah yönetimi el koydu ve çok radikal bir karar aldı.  
 
 
 
  Kanaltürk'le bazı anlaşmazlıklar yaşayan genç spiker yollarını ayırdı.    
 
 
 
 
Bazı SP'li grupların iftar basıp SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u istifaya çağırmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Bu tür hareketler Kurtulmuş'u büyütür, Türkiye yeni bir lider kazanır.
 
Erbakan Hoca tamamen haklı. Kurtulmuş Genel Başkanlığı bırakmalı.
 
SP'nin iç meselesi, beni ilgilendirmiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app