DOLAR 1.534 - EURO 1.941 - ALTIN 61.07 - IMKB 59443
Perşembe 26 AĞUSTOS 2010
Arınç: Biz birlikte Türkiye'yiz Beşiktaş maç saatini beklemeye başladı Hassa'daki yangında 2 hektarlık alan kül oldu Miting dönüşü trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı Bahçeli: Vicdanınızın sesine göre oy kullanın Mücahit Erbakan, Başbakan Numan Komuta kademesi tek tip askerlik istiyor Nobel ödüllü yazar tercihini açıkladı "O şerefsizi değil, oğlumu kurtarın" Liverpool son idmanını yaptı habertaraf.com
 
 
 
Yaptırımlar sadece İran'ı mı etkiler?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Allah’tan korkun, Peygamberden utanın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Gırgır 38 yaşında
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Cami mimarı
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Anayasa ve Apo
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dürüstlük terapisi
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
KPSS sınavından arta kalanlar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Hanefi Avcı olayı: Var bir bit yeniği!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Fethullah Hoca'ya iletilmesi ricasıyla
 
 
Habertürk
Fatih ALTAYLI
Hay sana o unvanı verenin!
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
'Yeni anayasa' mı dediniz, aman Allahım
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Dersim ve Sabiha Gökçen
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Futbolla "ev"lendik! Her gün birlikteyiz!
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Bu korkunç bir şey! Gerçek olabilir mi?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Türkiye’nin egemeni kim?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Onların da ordusu var bizim de ordumuz var ama...
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
SP camiasında kim kime saldırıyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Avcıydı av oldu, şimdi avcılarını avlıyor
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Komplo mantığı
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Şovsuz ibadet, ibadetten bile sayılmıyor artık!
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Ali CEYHAN
 
 
 
Erdoğan: Yunus Emre de Ahmed Hani de birdir
 
 
 
VAN- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yunus Emre ne diyorsa Ahmet Hani de aynısını söylüyor. Mevlana ne söylüyorsa, Faki Teyran da aynısını söylüyor. Kimi Kürtçe söylüyor, kimi Türkçe söylüyor. Ama hepsi de, Yunus'un söylediği gibi, 'Yaratılanı severim, yaradandan ötürü' diyor. İnancı ne olursa olsun, dili, rengi ne olursa olsun; değil mi ki hepimizi Allah yarattı, Allah için, Allah aşkı için birbirimizi seviyoruz.'' dedi.
 
Başbakan Erdoğan, 12 Eylül referandumu kapsamında partisi tarafından düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etmek ve bir okulun açılış törenine katılmak amacı ile Van'a geldi. Erdoğan'ı Ferit Melen Havaalanı'nda, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti bölge milletvekilleri ve diğer ilgililer karşıladı. Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra kızı Sümeyye Erdoğan, devlet bakanları Egemen Bağış ve Cevdet Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala da Van'a geldi.

12 Eylül Referandumu kapsamında partisince Van Beşyol Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan, ''Serhat şehri Van'ı, kültür, tarih ve medeniyet şehri Van'ı selamlıyorum.'' diyerek konuşmasına başladı.

Başbakan Erdoğan, ''Van'ın yiğit, cömert, civanmert insanlarını selamlıyorum. Biz Van'a sevdalıyız. Aziz milletimize sevdalıyız. Ferhat gibi dağları deliyor, Mecnun gibi çöller aşıyor, bu ülkeye, bu millete hizmet kazandırmanın, eser kazandırmanın mücadelesini veriyoruz. Türkiye'nin doğusu ile batısı arasında ayrım yapmadık, yapmıyoruz. Türkiye'nin kuzeyini güneyinden ayırmadık, ayırmıyoruz. Aşkla, sevdayla, 81 vilayetimize, 780 bin kilometrekare vatan toprağına hizmet üretiyor, 73 milyon vatandaşımızın tamamının hayır duasını almaya çalışıyoruz." diye konuştu.

"Bizim, kitabımızda etnik bölgesel, dinsel milliyetçilik yok. Zira biz 'Yaratılanı yaradandan ötürü seven' bir medeniyetin mensuplarıyız." diyen Erdoğan, şöyle devam etti: Biz, dikkat edin, batıda ayrı, doğuda ayrı konuşanlardan değiliz. Biz, kuzeyde ayrı bir dil güneyde ayrı bir dil kullananlardan değiliz. Biz Van'da ne söylüyorsak, Ankara'da da onu söylüyoruz.Diyarbakır'da onu söylüyoruz. Bizde değişiklik yok, bu şekilde bu yolculuğumuzu devam ettirdik. Aynı kararlılıkla devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"12 EYLÜL'DEKİ REFARANDUM YENİ BİR ADIM YENİ BİR MİLAT"

12 Eylül'de yapılacak halk oylamasının yeni bir adım ve milat olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, Bu halk oylamasında yeni bir adım atılacak, yeni bir milat. Van bir başka bakacak dünyaya, Türkiye bir başka bakacak dünyaya.'' şeklinde konuştu.

Aşkın insanı deli divane ettiğini savunan Erdoğan, şunları kaydetti:''Biz milletimiz için bu yola koyulduk, mücadeleyi verdik. Ve bu samimiyet bizi buralara taşıdı. Nasıl Edirnelinin, Artvinlinin, Sivaslı'nın, Antalyalının, Aydınlının, İzmirlinin derdi bizim derdimizse, Hakkarilinin, Muşlunun, Bitlislinin, Bingöllünün, Batmanlının ve elbette Vanlının derdi de bizim derdimizdir. Biz bu ülkenin her karış toprağına sevdalıyız. Biz bu ülkenin insanına sevdalıyız. Yunus Emre ne diyorsa Ahmet Hani de aynısını söylüyor. Mevlana ne söylüyorsa, Faki Teyran da aynısını söylüyor. Kimi Kürtçe söylüyor, kimi Türkçe söylüyor. Ama hepsi de, Yunus'un söylediği gibi, 'Yaratılanı severim, yaradandan ötürü' diyor. İnancı ne olursa olsun, dili, rengi ne olursa olsun; değil mi ki hepimizi Allah yarattı. Allah için, Allah aşkı için birbirimizi seviyoruz. Ama bunu istismar eden yok mu, var. İşte biz böyle bir anlayışla 81 vilayete hizmet ediyoruz. Güneydoğu ve Doğu tarihinde almadığı hizmeti bizim dönemizde aldı.'' açıklamasında bulundu.

Erdoğan, konuşmasının son bölümünde BDP'yi hedef aldı ve sözü Kürtlerin kendisini hangi partiye yakın gördüğüne getirdi: "Türkiye'nin tamamında olduğu gibi doğu ve güneydoğu illerimizde üniversitesi olmayan şehir bırakmadık. Ben açık konuşmayı severim. Bir parti temsilcisi 'Kürtlerin temsilcisi biziz' diyor. Bu ayrımcılıktır. Bugün Kürt vatandaşlarımın en fazla yoğunlaştığı parti benim partimdir. Kürt kökenli insanlar benim kabinemde de var, bakanlarım da var MYK'ya da var. Güneydoğu ve Doğu Anadolu tarihinde almadığı hizmeti bu dönemde almıyor mu? Şimdi 'Biz Kürtler'in temsilcisiyiz' diyenler, siz ne verdiniz bu ülkeye? Siz sadece ayrımcılık yaptınız ve hala yapıyorsunuz."

Hükümetin icraatlarından da bahseden Erdoğan, "Kimse kalkıp da 'Siz bu bölgeyi ihmal ettiniz' diyemez. Öğretmen sayılarını arttırdık. Karayollarında yaptıklarımız zaten ortada. Bu bölgede TOKİ olarak 6 katrilyonluk konutluk yatırım yaptık. Güneydoğu'da sigortalı sayısı 147 bindi bizim dönemimizde 318 bine ulaştı. Demokrasinin standartları yükseldikçe ekonomi gelişir. Ekonomi geliştikçe hak ve özgürlükler daha iyi ileri gider. Demokratik standartlar geliştikçe, insan hakları gelişince terör biter. İşte o zaman gençler kurtulur, işte o zaman anneler ağlamaz, işte o zaman ocaklar sönmez." şeklinde konuştu.

Konuşmasında 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan insanlık dramına da atıfta bulunan Erdoğan derin bir ah çektikten sonra şunları kaydetti: " Ah şu Diyarbakır'ın hapishanesinin dili olsa da konuşsa. Şu Van hapishanesinin dili olsa da konuşsa. 12 Eylül'de gençlere neler yaptılar? Nasıl kan kusturdular? O duvarların dili olsa da anlatsa. Biz 12 Eylül zihniyetiyle yüzleşiyoruz. Bir tarafta özgürlükler var, hak var hukuk var bir tarafta krallar var. Biz krallardan yana değil hukuktan yana olacağız."

CİHAN

23 Ağustos 2010 - 19:31:36
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:25Arınç: Biz birlikte Türkiye'yiz
23:48Şahin: Liderler birbirini iftara davet edebilse
23:10Bahçeli: Vicdanınızın sesine göre oy kullanın
22:57Mücahit Erbakan, Başbakan Numan
19:30Der Spiegel'in soruları Avcı Kemal'in canını sıktı
18:24Türkiye demokrasiye coşkuyla 'evet' diyor
18:13CHP'den başörtüsü sorunu için tuhaf öneri
16:59''Şehrimizden defol'' diye bağırdılar
16:43Arınç'tan, "PKK" tartışmasına son nokta
16:05''Evet'' oyu verecek ülkücülere ağır itham
16:03Kılıç, Samsun turuna devam ediyor
15:56Belediye Başkanı MHP'den ihraç edildi
15:53Şimşek: Referandumla 8 yılı da koruyacağız
15:42KESK'ten Erdoğan'a "İşçi-memur" tepkisi
15:37Şimşek: Türkiye ile batı arasındaki fark bitiyor
14:48Erbakan'dan daha net bir açıklama bekliyoruz
14:46Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a davet
14:44Günay Mersin yolcusu
14:25Ergün: Siyasi risk yargı kararı kaynaklı
14:06Anadol'dan Öcalan sorusu
14:04"Çiftçilere uygun kredi imkanı sunuyoruz"
13:49CHP'li belediye başkanı görevden alındı
13:47Kılıçdaroğlu'na, "33 köylü" hatırlatması
13:46Demirtaş: Demokratik Türkiye, özerk Kürdistan
13:36CHP'li Kart'tan TSK'yı sarsacak iddia
13:31Büyükşehir'in amatör spora desteği sürüyor
13:17İşkence gören hiçbir ülkücü 'hayır' diyemez
13:11"-Hayır diyor musunuz?" "-Hayır!"
10:16MHP'nin, PKK ile pazarlık yaptığının resmî belgesi
09:00Bahçeli'ye göre ''evet'' çıkarsa...
Daha fazla haber göster
08:42Kurtulmuş'un iftarında bu kez 'elektriği' kestiler
08:40Van'da sadece 500 kişiye hitap etti
08:22Yıldırım ve Topbaş ''evet''i anlattı
08:19''İnternet üzerinden organize oldular''
07:57Erbakan, Kurtulmuş'a ne dedi?
01:59"Kendi iradesini ortaya koyabilen Kürtler sahneye çıkacak"
01:45Haydar Baş da 12 Eylül mağduruymuş!
01:40Edibali "hayır", Mücadeleciler "evet"
20:01Çelik: Aleviler de evet de pay sahibi olmalı
19:31Başbakan, muhalefete yüklendi 'evet' oyu istedi
18:39Önce dayatmaydı, şimdi özgürlük oldu
18:28Vural: Başbakan sözünü tutsun, istifa etsin
18:14Milletvekili Badak: Değişiklik önemli fırsat
17:57Arınç: Terör örgütünü muhatap almak zillettir
17:25"Kılıçdaroğlu benim yüzünden gelmiyor"
17:24Kıbrıs'tan Keçiören'e çıkarma
17:12Çavuşoğlu: 13 Eylülde ülkenin önü açılır
17:10Türker'den "bölünme" hikayeleri
16:56ATB'den Bülent Arınç'a zeytinlik ziyareti
16:26Çelik'e göre muhalefetin HAYIR demesinin nedeni!
16:19Büyükerşen "Adamım" dedi Hanefi Avcı'ya koştu
16:16İzmir İl Genel Meclisi'ne "gölge" düştü
16:10Bol keseden dağıtmaya devam
16:02MHP'li eski vekil: 'Evet' diyeceğim
15:05Arınç ve Bahçeli aynı şehri paylaşacak
15:04Neden hayır diyorsun gel de eşcinsellere anlat
14:58MHP, kendi referandum broşürüne imza atmadı
14:49Çağlayan işadamlarıyla iftar yaptı
14:35Robin Hood gibi mücadele ettim
14:33Başörtüsü ile ilgili araştırma yapıyoruz
14:29Başbakan Erdoğan Sivas'ta
14:24Bal'dan hükümete rüşvetçi suçlaması
13:51GnKur.'un açıklaması Türker'i bile ikna etmedi
13:23''Mayına basma hayıra bas''
12:49MHP'li Başkan ''evet'' için istifa etti
12:44Erdoğan: 2011'de yeni anayasa
11:47Din sömürüsünün bu kadarına da pes!
11:13Kurtulmuş Erbakan'la görüşecek
10:12Erdoğan 82'de verdiği oyu açıkladı
08:57''Sarıkaya'ya Meclis'te iş teklif ettim reddetti''
08:20Önce bu kızları dinle Kemal Bey!
07:44"HSYK'nın yapısının değişmesi korkutuyor"
23:34Bu Anayasaya 'hayır' demek milli bir görevdir
22:25Gülen:Yapanlar için değil, yapılan iş için evet deriz
21:5113 Eylül demokrasi bayramı olsun
19:31Erdoğan: Yunus Emre de Ahmed Hani de birdir
19:19Bakan Yıldırım Yüksek yargıdan şikayet etti
17:22'Ülkücü taban işkenceleri unutmadı'
17:14CHP'li Tatı'ya 150 bin liralık rüşvet iddiası
17:09CHP'li Başkan: Evet diyene haram olsun
17:08Ülkücü Yaman: 12 Eylül mağduru hayır diyemez
17:04Soylu: 28 Şubat bin yıl sürecek diyenler...
16:18Demirtaş'ın 'ahlaksızlık' sözüne tepki yağıyor
16:10Şevki Yılmaz'dan iftar basanlara çok ağır söz
15:56Demiryolları ödeneği karayollarını geçti
15:51Kılıçdaroğlu türbanı çözerek mi çözecek?
15:38Kılıçdaroğlu'nun İslam düşmanlığı
15:03Erbakan Kurtulmuş'u hâlâ aramadı
14:39'Evet' diyen MHP'lilere ahlaksız suçlama
14:34Ergenekoncuları çilekeş yapan MHP'li
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Kim neye ‘evet-hayır’ diyor?
 
 
Ali CEYHAN
13 Eylül sabahı liderini arayan parti…
 
 
Aliya RAHTE
Ben bir Tuncelili Alevi olsam
 
 
Necmettin EVCİ
Yerle yeksan olacaksınız
 
 
 
 
 
''Silahlı adamlar bizi koruyacak''
 
İşçi ve memuru şok eden öneri
 
Edibali "hayır", Mücadeleciler "evet"
 
Müzakerelerden kim ne bekliyor? -ÖZEL-
 
Tuğamiral Ertürk ifade verdi
 
 
 
 
"Dünyada olan herşey beni ilgilendirir. Dünyada olan biten herşey benim için mühimdir."

Hugo Chavez (Venezuela Devlet Başkanı)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.524
1.534
 
 Euro
1.926 1.941
 
 Sterlin
2.331 2.380
 
 Altın
60.63 61.07
 
 IMKB
59443  
 
 
'Kendi iradesini ortaya koyabilen Kürtler sahneye çıkacak'...
 
USAK Güvenlik Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. İhsan Bal ile terörle mücadele, militarizm ve demokratikleşme üzerine yapılan bir röportajı sizlere sunuyoruz:
 
 
 
 
  Mehmet Ali Erbil'le Sabah magazin muhabiri arasında geçen hafta Akmerkez'de yaşanan kavgaya Sabah yönetimi el koydu ve çok radikal bir karar aldı.  
 
 
 
  Kanaltürk'le bazı anlaşmazlıklar yaşayan genç spiker yollarını ayırdı.    
 
 
 
 
Bazı SP'li grupların iftar basıp SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u istifaya çağırmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Bu tür hareketler Kurtulmuş'u büyütür, Türkiye yeni bir lider kazanır.
 
Erbakan Hoca tamamen haklı. Kurtulmuş Genel Başkanlığı bırakmalı.
 
SP'nin iç meselesi, beni ilgilendirmiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app