DOLAR 1.528 - EURO 1.947 - ALTIN 60.96 - IMKB 59443
Perşembe 26 AĞUSTOS 2010
Dolar güne 1,532 TL'den başladı Erdoğan'ı şaşırtan 'evet' UEFA'da ''tamam mı devam mı'' günü ''Rahşan Affı'' ülkücülere neden uygulanmadı? Bursaspor'un muhtemel rakipleri KKK'da devir teslim Arınç: Biz birlikte Türkiye'yiz Beşiktaş maç saatini beklemeye başladı Hassa'daki yangında 2 hektarlık alan kül oldu Miting dönüşü trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı habertaraf.com
 
 
 
Yaptırımlar sadece İran'ı mı etkiler?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Allah’tan korkun, Peygamberden utanın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Gırgır 38 yaşında
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Fırçayı atana değil yiyene dikkat kesil
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Pol Pot'laşmaya doğru...
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Hayıcılar için "hayır" duası
 
 
Vakit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Hrant aşıkları, Yargıtay’a niye sessiz?
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Özerklik: Kürt kumarı!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Hanefi Avcı neden yazdı?
 
 
Radikal
Ayça ŞEN
Küçük burjuvaların Batı yavşaklığı
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Süreci Ceylanoğlu kavramlaştırdı: 'Siber taarruz'
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Memurun ıkıntısı ve de sıkıntısı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
CHP usulü başörtüsü çözümü
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Bahçeli’nin T cetveli
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Bazen de susmak lazımdır
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Kazım ARSLAN
 
Ahmet TAŞGETİREN
 
 
 
Afganistan’da insani yardım paradigması
 
 
 
Fransa Grenoble’da politik araştırmalar enstitüsünde profesörlüğe devam eden, Dünya Doktorları kuruluşunun eski başkanı Pierre Micheletti, Le Monde'daki yazısında "Afganistan yardımlarını" analiz etti.
 
Afganistan’ın Badahşan bölgesinde 16 Ağustosta 10 kişilik insani yardım ekibinin öldürülmesi, bu ülkedeki insani yardım eylemimin ne kadar hassas ve karmaşık bir karekterde olduğunu gösteren yeni bir şahit olmuştur.

Onlarca yıldan bu yana uluslararası  bir çok STK gönüllüleri  yerel halkın maruz bırakıldığı  sıkıntıları hafifletmek için seferber oldular. Son yıllarda ise bu gönüllülere değişik sebeplerle yapılan saldırılar arttı. Afganistan insani yardım hareketlerinin geleceği açısından bir laboratuvar vazifesi görmektedir.

Savaşa katılan halk tarafından müsamaha ile karşılanan STK’lar Sovyet işgali boyunca bölgede aktifti. Yardım ekipleri mücahitlerin kontrolü altındaki bölgelerdeki halka kayda değer nisbette yardım yaparken görece bir dokunulmazlığa da sahiptiler.

Anglo-sakson gözlemcilerin komünist işgali boyunca faaliyet gösteren bir çok Fransız tıbbi yardım ekibi için kullandıkları “French Doctors” kavramı da bu Afganistan’da doğmuştur.

11 Eylül saldırıları yeni bir şiddet dönemi başlattı.  BM’nin yeşil ışık yakmasıyla beraber ABD diğer bir çok ülkeyle birlikte  meşru müdafaa gerekçesiyle El Kaide üslerine yoğun saldırılara girişti.

Savaşan güçlerin asimetrik karekteri icabı saldırıların ilk haftalarında tüm Afganistan topraklarında kontrol, işgalci güçlerin eline geçmiş gibi göründü.

İnsani yardım teşkilatları da sıhhi şartlar açısından dünyanın en geri bölgelerinden biri olan Afganistan’a yardımlarını taşımaya böylece başlamış oldular.

Ama çatışmalar giderek artmaya, güvenliksiz bölgeler zamanla çoğalmaya başladı. Yaklaşık dokuz senedir de yıpratma savaşının yerini konvansiyonel (yüzyüze) savaş  aldı. İster bilerek ve isteyerek olsun isterse de kör saldırıların veya işgal ordusunun kullandığı silahların yan etkilerine bağlı olarak olsun, siviller daha çok ölmeye başladı.

Kendilerinden önce gelip geçen birçokları  gibi Amerikan askeri yetkilileri de farklı sebeplerle çatışma içinde olan silahlı grupları dize getirmeyi başaramadı.

Böyle olunca askeri seçenek tek seçenek olmaktan çıktı; amaç kalpleri ve ruhu kazanmaya dönüştü. Askeri saldırıların yanısıra insani yardım hareketleri de artık zafer kazanma stratejilerinin bir parçası haline geldi. Peki insani yardım’ın prestijinden kim istifade edecekti: BM mi, STK’lar mı yoksa işgalci güçler mi?

“Herkes aynı oranda”  prensibi kabul gördü. Bu arada kaygı verici ikili bir gelişme yerleşti: Bir taraftan herkes insani yardım yaptığını ilan ederken diğer taraftan Sovyet işgali sırasındaki yardım mantığında bulunmayan yeni bir durum ortaya çıktı; STK ‘lar mücahitlerin hakim oldukları bölgelere yardım yapamayacaklarını bildirmeye başladılar. Koalisyon güçleri de STK’ları işgale yardımcı bir pozisyona yerleştirmeye gayret ederek onları, bölgedeki yabancı varlığını kabul edilebilir kılmaya çalışmak için cesaretlendirdiler.

Bir yandan Afganistan savaşı giderek batağa sürüklenirken diğer yandan “medeniyetler savaşı”  tezi Batı’da kendine yandaş buluyor, aynı tez çoğu müslüman ülkede de taraftar topluyordu.

Bu yeni kutuplaşmadan uluslararası  STK ‘lar da nasiplerini aldılar. Zira  bizzat kendileri Batılı devletlerden çıkmış, onlar tarafından finanse edilen ve Avrupa ve Kuzey Amerika üniversitelerinin geliştirdiği müdahale modellerinin taşıyıcıları konumundaydılar.

Bu durum bazı STK’ların tavırları, kurdukları işbirlikleri ve finansman kaynakları noktasında iyice belirgin hale geldi. Bu bazıları geldikleri ülkelerin hükumetleriyle şüpheye mahal vermeyecek şekilde yakın olduklarını ilan ettiler.  Koalisyon kuvvetleri komutanlığının ve Usaid gibi bazı işbirliği ajanslarının kimi açıklamaları STK’ların birer yardım kuruluşu olmaktan çok geldikleri ülkelerin propagandistleri mi oldukları yönündeki kafa karışıklığını güçlendirdi.

Diğer taraftan yabancı kuvvetler kontrol ettikleri bölgede Provencial Reconstuction Team (PRT) adı altında, askeri operasyonlarla bağlantılı çalışan ve insani yardım maskeli müdahaleler geliştirdiler.  Artık STK’lar işgal sürecinin katılımcıları olarak algılanma riskiyle karşı karşıya bırakılmış oluyordu.

Yine de siyasi, dini veya kimlik mantığıyla ilişkilendirilebilecek sebepler şiddetin sebeplerini açıklamaya yetmez. Afganistan’da STK’ların da dahil olduğu bir savaş ekonomisinin yürürlükte olduğu unutulmamalıdır.

Afyon üretimi ki artık burada işlenebiliyor da, yerel savaş lordlarının fidye talepleri ve bazı devlet görevlilerinin yolsuzluğu  (özellikle sınır görevlilerinin kazanç getirici faaliyetleri) bu savaş ekonomisinin değişik yüzlerini oluşturuyor.

Savaş ekonomisinin tüm bu unsurları yerel halk ve onların temsilcileri ile yabancı kuvvetler için olduğu kadar insani yardım görevlileri için de genelleştirilebilir.

Yerel ve özel güvenlik şirketlerinin elde ettikleri fayda ve bir kısmını bölgesel iktidar sahiplerine de dağıttıkları akılalmaz ölçekteki para yaygın güvensizliğin devam etmesini garanti altına almış oluyor.

Son tahlilde şu rahatsız edici soruyu sorabiliriz:  Geleneksel ekonomisi çok kan kaybettiğinde dolayı  son derece cılız bir ülkeye barışın yerleşmesinden hakiki menfaatı kim sağlar?

Tercüme: Suat ATALAN
HaBertaraf.com

23 Ağustos 2010 - 10:36:19

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.518
1.528
 
 Euro
1.932 1.947
 
 Sterlin
2.347 2.388
 
 Altın
60.52 60.96
 
 IMKB
59443  
 
 
‘Savcılar yetmez hükümet de bakmalı’...
 
Bu (kitabındaki iddialar) sadece savcılara havale edilebilecek kadar basit bir konu değil. Sadece savcılar yetmez. Yönetimin de hükümetin de basının da tüm Türkiye’de yaşayan etkin olan herkesin görev alıp bakması lazımKitabı yazarken açık araştırma yapsam çok daha fazla bilgi toplayabilirdim. Ama bu riskliydi. Çünkü en ufak bir araştırmayı yaptığınız zaman, cemaatin sistemi alarm oluyor ve sizin üzerinize yöneliniyor. Son güne kadar kimse bilmiyordu. İnternet kullanmadım
 
 
 
 
  Mehmet Ali Erbil'le Sabah magazin muhabiri arasında geçen hafta Akmerkez'de yaşanan kavgaya Sabah yönetimi el koydu ve çok radikal bir karar aldı.  
 
 
 
  Kanaltürk'le bazı anlaşmazlıklar yaşayan genç spiker yollarını ayırdı.    
 
 
 
 
Bazı SP'li grupların iftar basıp SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u istifaya çağırmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Bu tür hareketler Kurtulmuş'u büyütür, Türkiye yeni bir lider kazanır.
 
Erbakan Hoca tamamen haklı. Kurtulmuş Genel Başkanlığı bırakmalı.
 
SP'nin iç meselesi, beni ilgilendirmiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app