DOLAR 1.535 - EURO 1.942 - ALTIN 61.07 - IMKB 59443
Çarşamba 25 AĞUSTOS 2010
Ekmeğe beş şehirde zam yok  Manisa Valisinden ''salgın'' açıklaması 3. haftanın hakemleri açıklandı Dünyanın gözü bu internet sitesinde ABD'den deprem etkisi yaratan açıklama Arınç'tan, "PKK" tartışmasına son nokta Ergin: Devlet her gün Öcalan'la görüşüyor Koramiral Otuzbiroğlu, adliyeden ayrıldı Kapasite kullanımı rakamları açıklandı Dünyanın en çok silah bulunduran bölgesi habertaraf.com
 
 
 
Pakistan ve kamuoyumuz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çarıklı erkan nasihatı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Üzeyir Garih'in ölüm yıldönümü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Cami mimarı
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Anayasa ve Apo
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dürüstlük terapisi
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
KPSS sınavından arta kalanlar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Hanefi Avcı olayı: Var bir bit yeniği!
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Fethullah Hoca'ya iletilmesi ricasıyla
 
 
Habertürk
Fatih ALTAYLI
Hay sana o unvanı verenin!
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
'Yeni anayasa' mı dediniz, aman Allahım
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Dersim ve Sabiha Gökçen
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Futbolla "ev"lendik! Her gün birlikteyiz!
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Bu korkunç bir şey! Gerçek olabilir mi?
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Türkiye’nin egemeni kim?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Onların da ordusu var bizim de ordumuz var ama...
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
SP camiasında kim kime saldırıyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Avcıydı av oldu, şimdi avcılarını avlıyor
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Komplo mantığı
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Şovsuz ibadet, ibadetten bile sayılmıyor artık!
 
 
 
 
Fatih ALTAYLI
 
Ertuğrul ÖZKÖK
 
Hakan ALBAYRAK
 
Ruşen ÇAKIR
 
İbrahim KARAGÜL
 
 
 
Kevser Terzioğlu ile 40 dakika
 
 
 
Üsküdar’ın ince kıvrımlı sokaklarının, büyüleyici havasını teneffüs ederek, yürümenin fakat aslında gezmek için yürümeyi tercih ettiğim o kısa Üsküdar’a kavuşma heyecanının ardından, Üsküdar belediyesi basın danışmanı olan fakat aynı zamanda da birçok faideli işlere imza atan Kevser Terzioğlu hanımefendi ile buluşacağımız mekâna geliyorum…
 
Kevser hanımla kapıda karşılaşıp kırk yıllık dostmuşuz gibi kucaklaşıyoruz. Ramazanda Üsküdar havası zaten harika bir de yağmur yağsa; düşünceleri geçerken aklımdan, yağmasa da yağmur bu güzel karşılama zaten beni mest ediyor diyerek Kevser hanımı takiben görüşme yapacağımız binaya çıkıyoruz…

Serin bir oda bulup kendimize muhabbete dalıyoruz…

— “Sokakta kalan çocuklar” tanımlamasından anladığımız basmakalıp tanımlamalar var, sokak  çocuklarından siz ne anlıyorsunuz Kevser hanım?

—Sokak çocukları" tanımlaması zihinlerimizde negatif bir imaja sahip olduğu için bu çocuklarla ilgilenen resmi veya sivil kuruluşlar daha pozitif ve incitici olmayan isimlendirmeleri tercih etmişlerdir. İlk Adım, Yel değirmeni, Bizim çocuklar, ... Sokakta yaşayan çocuklara yardımcı olmak amacıyla farklı kurum veya kuruluşların merkezlerdir.

Bu çocuklar niçin sokak çocukları  diye tanımlanıyor sorusuna yaşam alanları sokaklar olduğu için diyebilirim. Farklı bir boyuttan baktığımızda sokak ve çocuk birbirine hiç de yabancı kavramlar değil. Çocuğun oyun alanı olarak düşündüğümüzde sokaklar çocuklar içindir. Bu çocuklar sokaklarda aslında ebeveynlerinin yapmakla mükellef olduğu "çalışmak" zorunluluğundan dolayı ya da herhangi bir sebepten  ailesiyle yaşamaktansa sokakta yaşamayı tercih ettikleri için sokakları gündüz ve geceleri mekân edinmişlerdir. Hemen hepsinin aileleri vardır. Ailesi olmayanları Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu  barındırmaktadır.

— Bu çocukların hangi kesimiyle ilgileniyorsunuz, aileleri tarafından sokağa terk edilenleri oluyor mu,  kaybolan çocuklar mı yoksa bunun literatürde farklı bir tanımı mı var…

—Ailelerin sokağa terk etmesi vakası ile ben hiç karşılaşmadım. Çocuğun sokakta dilenmesini veya mendil satmasını, su satmasını vs. tabii görüp hatta talep eden aileler olduğu gibi bazen de çocuk ailenin haberi olmaksızın sokakta arkadaşlarıyla mendil satıp kazandığı parayı kendisi harcayıp evine dönmektedir. Burada kontrolsüzlükten bahsedebiliriz. Bazı çocuklar evlerine dönmek yerine geceyi sokaklarda park veya daha korunaklı yerlerde uyuyup geçirebiliyorlar. Hiç evlerine dönmeyenlerin yanında özellikle ilk devrelerinde haftada bir veya iki defa evine giden çocuklar da var. Biz Üsküdar Belediyesi Çocuk Eğitim Merkezimizde zorunlu eğitim çağında olup da okullarına devam etmeyen ve zamanlarını sokakta çalışarak geçiren çocuklarla ilgileniyoruz. Bizim tanımlamamıza uymayanları da ilgili diğer kurumlara yerleştiriyoruz.

— Sokak çocukları vicdan sahibi her insanın ilgisini çeken bir vaka, hatta bir yara. Bu yaralar sizin ne zaman ilginizi çekti ve sadece yaraları fark etmekten öte o yaralardan sızan kanı da fark etmek gerek diye düşünüyorum. Fark etme sürecinde ki serüveni  bize anlatır mısınız? Bu proje nasıl başladı…

—Evet, bu bir toplumsal yaradır. Ben bütün insanların farklı düzeylerde de olsa sokaktaki çocuk ve yetişkinler için üzüntü duyduklarına bir şeyler yapmak istediklerine inanıyorum. Sevgi ve merhamet duygularımız fıtridir. İradi olmaksızın da kalbimiz harekete geçer. Bunun farkında olanlar özellikle merhamet uyandırarak bizleri satın almaya zorlarlar ve çocuğu bu amaçla kullanırlar. Mendil satan, avucunu açan bir çocuk gördüğümde içimde uyanan ilk duygu onu evime götürüp kendi çocuklarım gibi bakıp büyütmek arzusudur. Bunun imkânsızlığı hep içimi sızlatmıştır. Dediğim gibi onlar çocuk. Onları gözetmek büyüklerin vazifesi… Kesinlikle bir ihsan değil bu bir vazife.

Ben çalışmaya başladığımda böyle bir birimiz zaten mevcuttu. Bunu etkinleştirmek, aşırı risk gurubu diyebileceğimiz çocuklara da hizmet vermek için bu merkezi projelendirdim Yaklaşık bir sene ön çalışmalarını başlattık. Bu yaz başında  faaliyete geçirdik.— Nasıl bir yol izliyorsunuz ve ilham kaynağınız nedir, özellikle eğitim konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz, nerelerden besleniyorsunuz?

—Öncelikle bu alanda çalışanların neler yaptığını inceledim. Bu aşamada kurumları ziyaret ederek bilgilendim. Kamu kurumları ve ortak alanlarda faaliyet gösteren STK’ların koordinasyon ya da gerektiğinde birbirlerinden yardım alma hususunda kopukluklar vardı. Mesela bir dernek sokak çocuklarıyla ilgilenirken aileye sosyal destek, sağlık sorunlarını giderme, bağımlı ise madde bağımlılığının tespiti  ve tedavisi, okula devam etmiyor, kayıt hiç yaptırmamış, kısmen devam etmiş... Gibi farklı eğitim sorunlarına çözümler bulabilme, daha sonraki aşamalarında çocuğu devamlı takip edebilme, mesleki becerilerini artırıp meslek sahibi yapma, vs sorunların hepsine çözüm bulamadıkları için uygun çocuklarla çalışıp netice alınamayacaklar üzerine fazla gidilememiş. Bu tespitten sonra ilçemizde ilçe Milli Eğitim, Kaymakamlık, Rehberlik Araştırma Merkezi. Çocuk Şube Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler, Belediyemizin ilgili birimleri birlikte bir sene boyunca istişarelerde bulunup mevcut bilgilerimizi birleştirerek 300 aileyi ziyaret edip tespitlerde bulunduktan sonra bugün kolaylıkla işleyen bir mekanizma oluşturduk.

Bu çocukların en risk altında olanlarından 40 tanesini merkeze alabildik. Bazılarını başka kurumlara yönlendirdik. İlgilenilmezse yakın bir zamanda madde bağımlısı olabilecek çocuklarımız var. Hırsızlık, taciz gibi kötülüklerin içinde olanlar var. Merkezimizin kapasitesi sınırlı olduğu için hepsiyle ilgilenemiyoruz. Bunun için de en ağır olanları, ciddi risk grubundakileri tercih ettik.

—Ağır bir vazife gerçekten, bu süreç size kendinizle baş başa kaldığınızda sorular sorduruyor mu?  Kendinize bu konu ile  en çok hangi soruları soruyorsunuz?


— Daha iyi ne yapılabilir sorusunu sıkça soruyorum. Bu kadar çocuğun sokaklarda olmasının sosyal sebeplerini ortadan kaldıramamanın çaresizliğini yaşıyorum. Terör nedeniyle göç eden ciddi bir nüfusumuz var. Bunun mutlaka çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bataklık faaliyetteyken sivrisineklerle mücade çok zordur. Sebeplerinin ortadan kaldırılması şart… Romanların şehir içinde yaşama kültürlerinin bizleri zorladığı pek çok olay var. Çocuklarının okula gönderilmesi gerekliliğine nasıl ikna edebileceğimize dair sorularım var. İşsizlik de bu sonucun tetikleyicilerinden olduğu için devletin çözmesi gereken yerlerde tıkanıp kalıyoruz.

— Bu çalışma, sokak çocuklarının eğitim ve sağlığı, hatta onları sosyal hayata kazandırmada ne tür katkılar getirir, neyi amaçlıyorsunuz?

* Bu çocuklar eğitimlerine yeni öğretim döneminde devam edecekler. Çalışmamızı gönüllü üniversite öğrencileri ve farklı meslek guruplarının gönüllüleriyle yürütüyoruz. Birebir çalışma metodunu tercih ettik. Okuma yazma bilmeyen 3. sınıf öğrencimiz var. Abla ve ağabeyleri bunlara yardımcı oluyor. Bünyemizde öğretmenimiz de var. Sağlık taramalarını yaptık Tedaviye muhtaç olanları tedavi ettiriyoruz. Zorunlu eğitim 8 yılı bitirenleri lise veya meslek edindirme kurslarına yönlendireceğiz. Özellikle müzik ve spor becerisi olanları da bu yönde eğitiyoruz.

* Keşke buna doğuda ki taş atan çocuklarda dâhil olsaydı, bölgedeki Kürt çocukları ile bir çalışma yapmayı amaçlıyor musunuz peki?

— İlçemizle sınırlı bir hizmet alanımız var. Kürt çocuklarımız var. Bunların aile ziyaretlerine Kürtçe bilen üniversite öğrencilerimizle gittik. Sokağın tehlikeleri hususunda bilgilendirdik. Bizlere güvendiler ve çocuklarını gönderiyorlar…

— Bu çalışma kaç kişilik bir ekiple başladı ve nasıl yürütülüyor?


— Aslında tek başıma başladım. Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Kara bu projeye inandı ve her aşamasında destekledi. Şu anda Karabük Valisi olan Eski Üsküdar Kaymakamımız İzzettin Küçük Bey merkezimize yer arama aşamasında kamu binalarını benimle dolaşarak uygun bir yer bulabilir miyiz diye içten ilgilerini esirgemediler. Bu çocukların harçlıklarını temin konusunda da yardımcı oldular. Aslında bütün Üsküdar yöneticileri yardımcı oldular. Şu an sadece iki çalışanımız var. Ama her gün pek çok gönüllümüz merkezimizde çocuklarla ilgileniyor. Bizler de katılımcılarımızla her sorunda istişare için bir araya geliyoruz.

—Projenizin güzel gelişmelere sebebiyet vereceği kesin, bu çalışmaların diğer illere de yansıtılması için başka projeler var mı hayata geçmeyi bekleyen?

* Aile Araştırma Kurumunun bu yöndeki çalışmalarına katılıyorum. Valilik, Sosyal Hizmetler Genel müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çocuk Şube Amirliği koordineli çalışıyoruz. İnşallah yerel yönetimler başta olmak üzere bu alanda çalışanlara örnek alabilecekleri bir sistem oluşturduk.

— İnşallah gerekli desteği en kısa zamanda verirler… Sizi etkileyen, unutamadığınız bir hikâyenizi bize anlatır mısınız?

— Bu çalışmaya başlama aşamalarındaydım. İstişare ettiğim herkes beni elbirliği ile caydırmaya çalışıyordu. Bu konuda netice almanın zor olduğunu anlatıp başarısızlığa uğrayacağımı söylüyorlardı. Büyük bütçelerle bu işe girenlerin bile netice alamadıkları vs bir sürü cesaret kırıcı hikâyeler. Bir derneği ziyaretimde esmer ufak tefek bir geç kız ile tanıştırdılar beni. Tıp fakültesi öğrencisiymiş, sokak çocukları projesinin gönüllü ablalığını yapıyormuş. Genç kızımız yanımızdan ayrılınca açıkladılar. Bu kızı ilkokula giderken sokakta mendil satarken bulmuşlar, ilgilenmişler, ailesine ve eğitimine destek olmuşlar. Şimdi o bir doktor adayı ve kendisine uzatılan eli unutmamış. O da sokakta çalışan çocuklara uzanan bir el olmuş.

Ben her umutsuzluğa kapıldığımda bu genç kızın zekâ pırıltılarıyla dolu gözlerini ve vakarlı yüzünü hatırıma getirerek enerjiyle doluyorum.

— Sizi tanımak güzeldi. Böylesi güzel çalışmalara öncülük etmenizden dolayı habertaraf.com okuyucuları adına teşekkür ediyorum. Allah muvaffakiyetler versin.


—Ben de sizlere bu çalışmayı Habertaraf okurlarına duyurduğunuz için teşekkür ederim. 

Ayşe Büşra ERKEÇ / HaBertaraf.com

23 Ağustos 2010 - 00:36:00

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.525
1.535
 
 Euro
1.927 1.942
 
 Sterlin
2.331 2.380
 
 Altın
60.63 61.07
 
 IMKB
59443  
 
 
'Kendi iradesini ortaya koyabilen Kürtler sahneye çıkacak'...
 
USAK Güvenlik Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. İhsan Bal ile terörle mücadele, militarizm ve demokratikleşme üzerine yapılan bir röportajı sizlere sunuyoruz:
 
 
 
 
  Yeniçağ Gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar bugünkü köşesinde yine sansasyonel bir iddiada bulundu. Önkibar, referandumdan 'evet' çıkması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 'çakma suikast' yapılacağını öne sürdü.  
 
 
 
  Referans yapılanması süren Radikal, bugün itibariyle 14 kişiyle daha yollarını ayırdı... İşte o isimler...    
 
 
 
 
Bazı SP'li grupların iftar basıp SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u istifaya çağırmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Bu tür hareketler Kurtulmuş'u büyütür, Türkiye yeni bir lider kazanır.
 
Erbakan Hoca tamamen haklı. Kurtulmuş Genel Başkanlığı bırakmalı.
 
SP'nin iç meselesi, beni ilgilendirmiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app