DOLAR 1.528 - EURO 1.938 - ALTIN 60.14 - IMKB 59443
Pazartesi 23 AĞUSTOS 2010
Bank Asya 1. Lig'de haftanın görünümü Gülen:Yapanlar için değil, yapılan iş için evet deriz Trabzonspor:3 - Fenerbahçe:2 MAÇ SONUCU World Cup 9'da Lübnan Kanada'yı devirdi 13 Eylül demokrasi bayramı olsun Hakkari'de öldürülen imam toprağa verildi Canaydın'ın ismi ölümsüzleştirildi Erdoğan: Yunus Emre de Ahmed Hani de birdir Sakarya'da orman yangını Ergenekon davasında tanıklar dinleniyor habertaraf.com
 
 
 
Afganistan’da insani yardım paradigması
 
 
 
 
Zafer HASAN
Hanefi Avcı'nınki meydan okumadır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Sir William Wallace öldü, İskoçlar hâlâ özgür değil!
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Hanefi Avcı olayı ve derin çelişkisi
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Erbakan Hoca’ya tapınanlar çetesi
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Âh!
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Fetva örnekleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kırmızı kitapta köklü değişim
 
 
Yeni Şafak
Gökhan ÖZCAN
"İmanın tadı"*
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
PKK'yla görüşmek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Hocaya sadakat" terörü
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Kuşkulu savaş
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
"Oxytosin" üretimini artırmanın yollarını aramalıyız...
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Şehit Uzman Onbaşı Emrah Yalım
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Bu kitap çok tartışılacak
 
 
Radikal
Nuray MERT
Demokrasimizin seviyesi ve geleceği
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Numan Kurtulmuş meşruiyetini yitirmişse kim meşru?
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Bir emniyet müdürünün anlattıkları
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Avcı’ya hodri meydan
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Pankart el değiştirdi
 
 
Yeni Şafak
Teodora DONİ
"Yeryüzü bana mescit kılındı"
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Hüseyin ACARLAR
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Orakoğlu: Kitap siyaset kokuyor
 
 
 
Eskişehir Emniyet Müdürü, tecrübeli istihbaratçı Hanefi Avcı'nın cuma günü piyasaya çıkan kitabı 'Haliç'te Yaşayan Simonlar- Dün Devlet Bugün Cemaat' çok ses getirdi. Orakoğlu ise kitabı "Kitap siyaset kokuyor" sözleriyle yorumladı.
 
Röportaj: Özlem Akarsu ÇELİK

Avcı'nın 597 sayfalık kitabına ilginin nedeni malum... Görev başındaki bir emniyet müdürü, birbirinden ciddi iddialarda buluyor... Peki Neden? Niye şimdi? Birileri Avcı'yı tehdit mi etti yoksa telkinde mi bulundu?
Bu soruları Avcı'nın bir zamanlar birlikte görev yaptığı, Emniyet İstihbarat Dairesi'nin eski başkanı Bülent Orakoğlu'na sorduk... Orakoğlu sorularımızı yanıtlarken 7-8 ay önce bir CHP milletvekilinin kendisine yaptığı çok ilginç teklifi de anlattı ve ekledi: Bu kitap siyaset kokuyor...

Hanefi Avcı kitabında '... Biz Emniyet yöneticileri hepimiz birbirimizi tanırız, kimin ne yaptığını, ne yapabileceğini üç aşağı beş yukarı biliriz' dese de Orakoğlu yazılanlara özellikle de Avcı'nın kendisi hakkında söylediklerine şaşırmış görünüyordu...

- Ne diyorsunuz bu kitaba?
Kitap tamamen siyaset kokuyor.

- Kitabın zamanlaması ilginç geldi mi size de?
Art niyet yoksa zamanlama açısından çok büyük bir stratejik hata yapmış. Referandumdan hemen önce olması bana çok ters geldi. Hükümetin tamamen karşısında tavır alıyor. Söyledikleri Ergenekon sanıklarının iddialarıyla örtüşüyor. Şu an hükümetle HSYK arasında tartışma yaşanırken tutup özel yetkili mahkemelerdeki savcı ve hakimlerin görevden alınmaları gerekir diyor.

- Neden böyle bir kitap yazmış olabilir?
Dikkat çekici olan görevdeki bir emniyet müdürünün bunları yazmasıdır. Ergenekon sanıkları da Emniyet içinde F tipi örgütlenme var diyor, Hanefi Avcı da... Emniyet İstihbarat Dairesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Ergenekon operasyonunu yürüttüğü için yıpratılmak isteniyor.  Avcı gibi istihbaratta tecrübeli bir isim buna nasıl alet oldu anlamıyorum!

- Hanefi Avcı ile ilişkiniz nasıldı? Sizi de eleştiriyor kitapta...
Önceki güne kadar sorsaydınız Avcı; dürüst, güvenilir, temiz bir arkadaştır derdim ama şimdi diyemiyorum. Ben daire başkanıyken yardımcımdı. Onun üstüydüm yani benimle ilgili değerlendirmeler yapma durumundaki kişi o değildir. Benimle ilgili sözlerini anlamakta güçlük çektim. Gerçek mi, şaka mı? İyilik yap, kötülük bul derler ya, işte o.

İYİ İSTİHBARATÇI AMA POLİS YANI ZAYIF KALMIŞ
- Nasıl bir emniyet müdürüdür Hanefi Avcı?
Görevine bağlı, çalışkan, dürüst bir arkadaştı. Susurluk sürecinde Meclis komisyonuna verdiği ifadelerden ötürü dönemin hükümeti içinden bazı isimler kendisini görevden almamı istedi ancak ben onu hep korudum. İstihbaratı, telefon dinlemeleri çok iyi bilen, bu konudaki teknik ilerlemeyi sağlayan kişidir. Yazdıklarına bakınca diyorum ki, uzun yıllar istihbaratta çalışmış ama polis yanı zayıf kalmış. Daire başkanı olarak göreve başladığımda Avcı'nın emrinde çalışan bir şube müdürü evrak için geldiğinde baktım Avcı'nın parafını almamış. Neden almadın diye sordum, 'O cemaatten' dedi (gülüyor).

- Emniyet teşkilatında cemaatin rolü nedir?
Benim çalıştığım dönem içinde Emniyet İstihbarat Dairesi içinde organize hareket eden bir cemaatin varlığından söz etmek mümkün değildi. İstihbarat biriminde her düşünce yapısından insan olur. Bir grubun diğerine baskı kurmaması yöneticinin sorumluluğundadır. Böyle bir örgütlenme bu kadar kolay değil. Askeri istihbarat var, MİT var. Özellikle de MİT'in içinde bu tür faaliyetleri izleyen birimler var. Onlar bunu fark etmez mi?

- Hanefi Avcı görevden alınır mı?
Müfettişler elinde belge, bilgi var mı soracaklar. Eğer bütün bu yazdıkları duyuma dayalı ise işi kötü. Yok tespit ettiği bir durumsa o zaman yargıya götürmemekle hata etmiş. Devlet içinde çalışırken birtakım suçlarla ilgili elinize bilgi, belge gelirse bunları Başbakan'a götürmek değildir yapılması gereken. Doğrudan Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Ben bunu yapmıştım.

ORAKOĞLU'NA TEKLİFTE BULUNAN CHP'Lİ KİM?
- Hanefi Avcı iddialarını ispatlayamazsa ne yapacak?
7-8 ay önce CHP'li bir milletvekili bana dedi ki, 'Sen bu işleri neden bu kadar savunuyorsun? Gel seni Demirel'e, Baykal'a götüreyim. Seni birinci sıradan milletvekili yaparız.' Bu olayın şahidi bir milletvekilidir. Bunları kitabımda yazıyorum. Ben o zaman bunu kabul etseydim ne olurdu acaba?
Orakoğlu ısrarımıza rağmen kendisine bu teklifi yapan CHP milletvekilinin kim olduğunu açıklamadı, 'Ergenekon'un global ayağını yazıyorum. Kitabım üzerinde çalışıyorum' demekle yetindi.

AKŞAM

22 Ağustos 2010 - 08:24:46

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.518
1.528
 
 Euro
1.923 1.938
 
 Sterlin
2.340 2.380
 
 Altın
59.75 60.14
 
 IMKB
59443  
 
 
Kevser Terzioğlu ile 40 dakika...
 
Üsküdar’ın ince kıvrımlı sokaklarının, büyüleyici havasını teneffüs ederek, yürümenin fakat aslında gezmek için yürümeyi tercih ettiğim o kısa Üsküdar’a kavuşma heyecanının ardından, Üsküdar belediyesi basın danışmanı olan fakat aynı zamanda da birçok faideli işlere imza atan Kevser Terzioğlu hanımefendi ile buluşacağımız mekâna geliyorum…
 
 
 
 
  Yılların efsane cep oyunu 'Snake' geri döndü; ancak oyunun 'casusluk yaptığı' iddiası ortalığı karıştırdı.  
 
 
 
  KOPENHAG- Eyjafjallajokull yanardağı fizik kanunlarını da alt üst etmiş.    
 
 
 
 
Bazı SP'li grupların iftar basıp SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u istifaya çağırmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Bu tür hareketler Kurtulmuş'u büyütür, Türkiye yeni bir lider kazanır.
 
Erbakan Hoca tamamen haklı. Kurtulmuş Genel Başkanlığı bırakmalı.
 
SP'nin iç meselesi, beni ilgilendirmiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin