DOLAR 1.584 - EURO 1.920 - ALTIN 62.55 - IMKB 55234
Pazar 13 HAZİRAN 2010
Erdoğan: İmkanları olsa rulo yapıp götürecekler Asya Parlamenterleri Asamblesi İsrail'i kınadı Irak'ta patlama: 12 kişi öldü, 25 kişi yaralandı Çatısma bölgesinden Türkiye'ye mesaj Erdoğan: Yeniden ayağa kalkacağız Kaddafi FIFA'yı "dünya mafyası" diye niteledi Boğaz'da gemi faciası son anda önlendi Dünya Kupası'da vuvuzela yasaklanabilir Tutuklanma korkusu ziyaretten vazgeçirdi Kılıçdar, hayranlarına Facebook'tan mesaj attı habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'nin hayır oyu, ABD için tokat
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
8. Türkçe Olimpiyatları
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cemil Meriç'i rahmetle anıyoruz
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Kemal Bey heyhat!
 
 
Radikal
Altan ÖYMEN
Arap ülkeleriyle politikalarımızda Mehmet Akif'in şiirini esas alırsak...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
İsrail savaşa hazırlanıyor
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Tezgah ve Tezgahtarlar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Meclis'in onurunu bunlar mı koruyacak?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hürriyet’in Osman Can takıntısı
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
O duygusal ifadeler Başbuğ’un kaleminden
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Yok sayma
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
Siz hangi 'mahkeme takımı'nı tutuyorsunuz?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İç politikada eksen kayması
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
ABD ikonunu kaybetti
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Hâlâ Batılı mıyız?
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Zamanın pençesi ölümden daha ataktır
 
 
 
 
Samet DOĞAN
 
Eymen HALİT
 
Ahmet HAKAN
 
Ercan AKSOY
 
Aziz ÜSTEL
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
LAHEY- Hollanda'da siyasi deprem: Seçimlerin tartışmasız galibi aşırı sağcı Wilders.
 
Hollanda'da erken genel seçim sonuçları, ülkede deprem etkisi oluşturdu. İktidarın büyük ortağı Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ağır bir yenilgi alırken, İslam ve yabancı karşıtı politikalarıyla tanınan aşırı sağcı Geert Wilders'ın lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV) ise büyük başarı elde etti. Wilders'ın partisi 9 olan milletvekili sayısını 24'e yükseltti. CDA ise 41'den 22'ye geriledi. PVV bu sonuçla ülkenin en büyük üçüncü partisi konumuna geldi. CDA lideri ve Başbakan Jan Peter Balkenende ağır yenilginin ardından zaman kaybetmeksizin parti liderliğinden istifa ettiğini açıkladı. İlk sonuçların açıklanmasından sonra eşiyle birlikte basının karşısını geçen Balkenende, alınan sonuçların 'derin bir hayal kırıklığı oluşturduğunu' belirterek, yeni mecliste milletvekili olarak da görev almayacağını kaydetti.

Çarşamba günü yapılan seçimde yarışı Liberal Parti (VVD) önde bitirdi. Son ana kadar İşçi Partisi (PvdA) ile başa baş yarışan VVD, sabaha karşı tamamlanan sayımlar sonunda aldığı 31 sandalye ile birinci olurken, PvdA ise 30 sandalyede kaldı. Kazandığı milletvekili sayısı 31 olarak açıklanan PvdA'nın son anda bir sandalyeyi Hayvanlar Partisi'ne kaptırdığı belirtildi. VVD'nin daha öce mecliste 21, PvdA'nın 33 üyesi vardı.

Liberaller aldıkları bu sonuçla, tarihlerinde ilk kez ülkenin en büyük partisi olma başarısını gösterdi. Seçimlerde başarıyla çıkan diğer iki parti ise Yeşil Sol (GL) ile Demokratlar 66 (D66) oldu. Yeşiller 7 olan milletvekili sayılarını 10'a yükseltirken, D66 ise daha önce 3 üyeyle temsil edildiği meclise 10 milletvekili gönderme başarısı gösterdi. 2006 seçimlerinde büyük başarı elde Sosyalist Parti de (SP) 10 sandalye birden kaybederek 15 milletvekili kazanabildi. Eski Entegrasyon Bakanı Rita Verdonk'un partisi ise herhangi bir varlık gösteremeyerek meclis dışında kaldı.

Seçim sonuçlarının açıklanması VVD ve PVV partilerinde mutluluğa, iktidarın büyük ortağı CDA'da ise peş peşe istifalara yol açtı. Yüzde elli oranında oy kaybı yaşayan partide Balkenende'den sonra parti başkanı Peter van Heeswijk de istifa ettiğini açıkladı. Bütün parti liderleri Balkenende'nin istifasını büyük bir saygıyla karşıladılar. CDA'da bir iki gün içinde yeni liderin belirlenmesi bekleniyor.

Yeni meclise ilk etapta beş Türk asıllı isim de girmeyi başardı. Buna göre İşçi Partisi'nden Nebahat Albayrak ve Metin Çelik, Hıristiyan Demokratlar Birliği'nden Coşkun Çörüz, Demokratlar 66'dan Fatma Koşer Kaya ve Sosyalist Parti'den ise Sadet Karabulut milletvekili olmaya hak kazandı. Tercihli oyların belirlenmesinden sonra bu sayı daha da artabilir.

WİLDERS KOALİSYONA GİRMEK İSTİYOR

İktidar partisinde hüzün yaşanırken PVV ve VVD'de ise mutluluk rüzgârı esti. 15 sandalye birden kazanarak ülkenin siyasi tarihinde büyük bir başarıya imza atan Wilders, sonuçtan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. "Hollanda için muhteşem bir gün!" diyerek seçim sonuçlarına ilişkin görüşlerini açıklayan Wilders, yeni oluşacak koalisyonda yer almak istediklerini dile getirdi. Emeklilik yaşının 65'ten 67'ye yükseltilmemesi noktasındaki ısrarlarında yumuşama olacağı sinyali de veren Wilders, koalisyon için bu fedakârlıkta bulunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Bir sandalyeyle de olsa seçimlerden birinci çıkan Liberal Parti (VVD) lideri Mark Rutte de Wilders ile ortak hükümet kurabileceklerine dönük mesaj verdi. Wilders'ın tartışmasız seçimin en büyük galibi olduğunu ve 15 sandalye birden kazandığına işaret eden Rutte, bu partinin görmezden gelinemeyeceğini söyledi. Mark Rutte, seçimden önce de açıkladığı gibi hükümeti kurma görevini aldıktan sonra en geç 1 Temmuz'a kadar yeni koalisyonu kurmayı planladığını dile getirdi. Seçimlerden ikinci çıkan İşçi Partisi ile Yeşil Sol, Demokratlar 66 ve Sosyalist Parti'den oluşan sol blok ise Wilders ile koalisyona karşı. Dört parti de seçimden önce Wilders ile ortak olmayacaklarını deklare etmişlerdi. Seçim sonucunu değerlendiren İşçi Partisi lideri Job Cohen ise, sorumlukla hareket edeceklerini ve 'kendilerine yakın partilerle' görüşeceklerini dile getirdi.

Kraliçe Beatrix'in en yakın zamanda yeni hükümetin kurulması için Rutte'ye görev vermesi bekleniyor. Senato ve Temsilciler Meclisi başkanlarıyla bir araya geleceği açıklanan Kraliçe, ilk etapta seçim sonuçlarını değerlendirip görevlendirmeyi ondan sonra yapacak.

PvdA BÜYÜK ŞEHİRLERDE BİRİNCİ

Seçim sonuçlarına bakıldığında Hollanda'yı çok parçalı bir koalisyon modelinin beklediği görülüyor. 150 sandalyeli mecliste koalisyonu kuracak partilerin en az 76 sayısını bulmaları gerekiyor. Oluşan tabloya göre seçimden birinci çıkan VVD'nin sağ veya sol partilerle de bir araya gelme ihtimali var. VVD'nin sağdaki Wilders'ın PVV'si ve CDA'yı seçmesi halinde koalisyon 76, soldaki PvdA, Yeşil Sol ve D66'yı seçmesi halinde ise 81 sandalyeli olacak. Politik gözlemciler, VVD, PVV ve CDA'dan oluşacak bir sağ koalisyona daha çok şans tanıyorlar.

Halkın yüzde 74,5'nin sandığa gitti ülkede başta Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht olmak üzere yabancıların fazla yaşadığı büyük şehirlerin hemen hepsinde İşçi Partisi birinci olurken, onu Liberaller takip etti. Willders'ın ise özellikle Maastricht, Heerlen ve Roermond gibi şehirlerin yer aldığı Limburg bölgesinin genelinde ve VVD'nin de ülkenin batı kesimlerinde büyük başarı elde ettiği açıklandı. Limburg bölgesinde her dört kişiden birinin Wilders'e oy verdiği ortaya çıktı.

İŞÇİ VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİ TEMKİNLİ

Seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan işçi ve işveren temsilcileri ise temkinli yaklaşımı yeğledi. Ülkenin en büyük sendikası FNV Başkanı Agnes Jongerius, seçim sonunda zor bir tablo ortaya çıktığını belirtirken, Hollanda Sanayi ve İşverenler Konfederasyonu (VNO-NCW) Başkanı Bernard Wientjes se sonucu şaşırtıcı buldu. Ekonomik krizden dolayı büyük tasarruf yapmayı planlayan Liberal Parti'nin birinci olması FNV Sendikası'nı endişelendirdi. Seçim sonuçlarına bakıldığında vatandaşların büyük çaplı tasarrufa karşı olduklarının görüleceğini açıklayan FNV Başkanı Jongerius, Liberaller ile İşçi Partisi ortaklığına sıcak baktıklarını kaydetti.

CİHAN

10 Haziran 2010 - 16:48:24

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.574
1.584
 
 Euro
1.905 1.920
 
 Sterlin
2.278 2.330
 
 Altın
62.11 62.55
 
 IMKB
55234  
 
 
Gürsel Tekin'den '8 kişi'ye ağır itham...
 
CHP'de olay adam haline gelen Gürsel Tekin, il başkanlığı krizinde istifasını isteyen, kısa süre önce kendi atadığı 8 il yönetecisi için ağır ithamlarda bulundu: 'Bütün ortaklıklar bozulur ama suç ortaklığı bozulmaz!'
 
 
 
 
  Kanal D'de 22 Haziran günü ilk bölümü yayınlanacak 'Mükemmel Çift' dizisi oyuncularından Tuğrul Tülek, yeni dizisinde gay bir karakteri canlandırdığı için 2009 yılından itibaren sunuculuğunu yaptığı 'Rüzgar Gülü' isimli programından çıkarıldığını duyurdu.  
 
 
 
  Meryem Tezel, eşi Ali Tezel'den kendisini kız kardeşiyle aldattığı için boşanmak istedi. Ali Tezel, eşini dövdü, bıçakladı. Meryem Tezel rapor alıp suç duyurusu yaptı. Ali Tezel 6 ay eve yaklaşmama cezası aldı.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin