DOLAR 1.595 - EURO 1.932 - ALTIN 62.71 - IMKB 55234
Cuma 11 HAZİRAN 2010
“Çağdışı bir ülke yerine İsrail’i tercih ederim” Referandumda ilk oylar 3 ağustosta Hakkari'de polis noktasına saldırı: Ölen yok 2 pilot subay ile 1 teknisyen astsubay şehit Rusya, İran'a S-300 füze satışlarını dondurmuyor At ve eşek eti op: 16 kişi serbest kaldı Borsa z54861 puandan günü tamamladı Dolar 1,588 TL, Euro 1,922 TL'den günü bitirdi İsrail'in gemi baskını kınandı Karabulut ailesinin talebi reddedildi habertaraf.com
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
 
Ahmet ÇİÇEK
ABD (oğulları) ya da İsrail (oğulları)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cengiz Aytmatov'un vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
‘Hoca Efendi’ tartışılmaz mı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Fethullah Gülen’den korkuyor muyum?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Bıçak sırtında yürüyen Başbakan...
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Gazze’nin asıl nedeni: Filistin doğalgazı
 
 
Yeni Asya
Cevher İLHAN
Saldırı soğumaya bırakılıyor…
 
 
Vakit
D. Mehmet DOĞAN
Seyfi Oktay neden bakan olmuştu?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bölgede barış istediği sürece Türkiye dertten kurtulamaz
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Mavi Marmara oyları
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Saadet ve yeniden format
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
Mossad ajanı Türk gazeteciler!
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İsrail, AK Parti hükümetini yıkabilir mi?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Bülent Yıldırım anlatıyor
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Anayasa Mahkemesi kuzuyu yemeye karar verirse...
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Korkuyorum
 
 
Posta
Rauf TAMER
Birikmiş notlar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hem İsrail’e, hem ABD’ye, hem kendi cemaatine seslendi
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
İbrahim YILDIRIM
 
Taha KURUTLU
 
Kevser TOPKAR
 
Harun KABAN
 
 
 
Ahmedinejad: İsrail kendi geri sayımını başlattı
 
 
 
İSTANBUL- Ahmedinejad: İsrail bu saldırı ile kendi yok oluşunun geri sayımını başlattı.
 
Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) Üçüncü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için İstanbul'da bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İstanbul Ceylan Hotel'de bir basın toplantısı düzenledi. İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere ilişkin değerlendirmede bulunan Ahmedinejad, İsrail için sert ifadeler kullandı. İsrail'in bölgede yeri olmadığımı söyleyen İran lideri, "Bölgede kimse onu istemiyor." dedi. İsrail'i "zalim düzenin sütunu" olarak niteleyen Ahmedinejad, gemilere saldırının da dünyada birçok olayı değiştireceğini belirtti. Ahmedinejad, "İsrail bu saldırı ile kendi yok oluşunun geri sayımını başlatmıştır." ifadelerini kullandı. İran lideri, bu olayla İsrail'in bölgede kalma yolunu kapatmış olduğunu dile getirdi.

"SALDIRI, İNSANLIĞIN HÂLÂ YAŞADIĞINI GÖSTERDİ"

Gazze filosuna düzenlenen saldırının tüm insanların duygularını etkilediğini söyleyen İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bunun sadece yardım gemisine düzenlenmiş bir saldırı değil, gerçekleri ortaya çıkaran bir olay olduğunu söyledi. Ahmedinejad, "Halklar artık uyanmıştır. Zulmün karşısında duruyorlar. Bu saldırı gösterdi ki, insanlık hala yaşıyor." diye konuştu. Ahmedinejad, yardım gemisinin Gazze'ye doğru yola çıkmasının, milletlerin insanların kuşatma altında olduğunda, sudan ve gıdadan mahrum olduğunda başkalarının onlara yardım ulaştırdıklarını, onlara yardıma koştuklarını bir kez daha gösterdiğini kaydetti. Ahmedinejad, Gazze'ye giden gemilerin de sadece Gazze için değil, insanlığın özgürlüğü ve hukuku için yola çıkmış olduklarını kaydetti.

Konuşmasında İranlı şair Sadi'den örnek veren Mahmud Ahmedinejad, İranlı şairin tüm insanlığı "bir vücudun azaları" olarak nitelediğini söyledi. İran lideri, "Eğer bir yerlerde zulüm yapılıyorsa, vücudun diğer yerleri de zarar görür ve acı çeker." dedi.

Saldırının ayrıca "Siyonizmin şiddetini de" gösterdiğini ifade eden Ahmedinejad, "Siyonist rejim insani temellerin hiçbirisini, uluslararası hukuk, insan özgürlüğü gibi değerleri tanımıyor." ifadelerini kullandı. Ahmedinejad, "Siyonizm sadece tehdit, öldürme, tecavüz ve güvensizlik ortamı oluşturmak için bu bölgeye yerleştirilmiştir." dedi. Ahmedinejad, ayrıca "Siyonizmin ABD gibi büyük ülkelerin desteğiyle hukuku ayaklar altına aldığını" dile getirdi.

Saldırıda ayrıca iki tarafın kendisini açıkça göstermiş olduğunu ifade eden Ahmedinejad, "Bir tarafta Allah'a tapanlar, sevgi, yardım, doğruluk, dürüstlü diyenler; diğer tarafta ise şiddet, nefret, savaş, yalan, hile, kirlilik, şeytani çığlıklar ve Şeytan'ın bayrağı vardı." diye konuştu.

İsrail saldırısını "hak ve batıl arasındaki tarihi bir savaşın parçası" olarak niteleyen İran Cumhurbaşkanı, sonunda ise "hakkın kazanacağını" ifade etti. Saldırının aynı zamanda "bir yolun başlangıcı" olduğunu kaydeden Ahmedinejad, Türkiye'ye de Türk halkına teşekkür etmek, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletmek üzere geldiklerini aktardı.

Ahmedinejad, açıklamalarının arından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Kendisine İran'dan Gazze'ye iki yardım gemisi gönderilip gönderilmediğini doğrulaması istenen Ahmedinejad, net bir cevap vermedi. Ahmedinejad, İran olarak her zaman Filistin halkının yanında olduklarını ve olacaklarını aktardı. Ahmedinejad, İran'ın dünyanın her bir yerine yardım götüren bir ülke olduğunu söylemekle yetindi.

ABD ile masaya oturup oturmayacağı sorulan Ahmedinejad, "Biz Siyonist devlet dışında tüm ülkelerle görüşebileceğimizi bildirdik. Ama bunlar bize sopa göstermeye çalışıyorlar. ABD Başkanı Obama'nın, siyasette bir değişiklik getireceğini düşünüyorduk. Ama umudumuz kalmadı. Şimdiki koşullarda bir değişiklik yapamazsa zarar gören kendisi olacak." diye konuştu.

TAKAS ANLAŞMASI - "BU FIRSATI İYİ KULLANSINLAR, BİR DAHA ELE GEÇMEYECEK"

Kendisine Brezilya ve Türkiye'nin arabuluculuğu ile imzaladıkları uranyum takas anlaşması sorulan İran Cumhurbaşkanı, Tahran'daki toplantının ve anlaşmanın, "sorunu çözmekten çok daha öte bir olay" olduğunu vurguladı. "Tüm dünya ihtilaf ve güvensizlik ortamına sahip. Bu düzenler, şimdi yolun sonuna varmıştır. Biz yeni düzenler arıyoruz." diyen Ahmedinejad, Tahran'daki toplantının da milletlerin artık değişiklik istediğini gösterdiğini kaydetti. Anlaşmanın ABD ve müttefikleri için bir fırsat olduğunu da dile getiren İran Cumhurbaşkanı, "Bu fırsatlar bir daha olmayacaktır. İyi kullanmalarını tavsiye ediyoruz." dedi. Ahmedinejad, aynı konuya ilişkin başka bir soruya cevaben de Tahran anlaşmasından sonra onlarca devletin kendilerini arayarak destek verdiğini, bunun da "herkesin kendi kalbinin sesini dinlediğini gösterdiğini" dile getirdi.

Viyana'dan anlaşmayla ilgili kendilerine bir cevap gelmediğini de belirten Ahmedinejad, cevap verip vermemenin de onlara kalmış bir konu olduğunu kaydetti.

İstanbul'da gerçekleştirilen CICA zirvesini de değerlendiren Ahmedinejad, hiçbir toplantıda tüm sorunların bir anda çözülmesini beklemediklerini belirterek, "Ama görüyoruz ki devletler sürekliliği olan iş başlatmışlardır. Beklentimiz, bölgemizdeki yardımlaşma ve fikir alışverişinin teşvik edilmesidir, eni çözümler getirilmesidir. Önümüzdeki yeni düzen bu çalışmalarla oluşacaktır." dedi. Ahmedinejad, ayrıca İsrail'in bu toplantıyla mahkum edileceğini düşündüğünü dile getirdi.

RUSYA'YA UYARI: İRAN DÜŞMANLARININ YANINDA YER ALMASINLAR

ABD'nin Güvenlik Konseyi'nde İran'a yönelik yaptırım istemesine ilişkin Rusya'nın tavrı da sorulan Ahmedinejad, "Biz Rusya ile dost ve komşu bir ülkeyiz, öyle umuyoruz. Aramızda özel bir sorun yok, ama onlara bir uyarımız var. İran düşmanlarının yanında yer almasınlar. Seçim Rus devlet adamlarına kalmıştır." dedi.

Ardından Birleşmiş Milletler'e ve BM Güvenlik Konseyi'ne yüklenen Ahmedinejad, "Bugün en demokratik olmayan kurum Birleşmiş Milletler'dir. Güvenlik Konseyi'ndeki birkaç ülke, kendi başlarına dünyaya hükmediyor. Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu'ndan da yüksek tutuluyor. Geçici üyelerin çoğu kendilerine ABD tarafından baskı yapıldığını söylüyor." dedi. Bu yüzden yeni kurumlara ihtiyaç olduğunu söyleyen Ahmedinejad, nükleer enerji konusunda ise görüşşerinin "Herkes için barışçıl enerji, hiç kimse için nükleer silah" olduğunu vurguladı. İran Cumhurbaşkanı, buna rağmen 80 Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na (NPT) katılmasını istediği İsrail'in hala NPT'ye taraf olmadığına dikkat çekti.

8 Haziran 2010 - 10:18:48
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

01:45Recep Vidin: Mavi Marmara cennetimdi
00:50Franceschini: "Cinayetin ardındaki gerçek ne"
00:04BDP'liler bir kez daha çağrılacaklar
22:28Mavi Marmara şehitlerinin adları sokaklara verilecek
21:09Sahte çürük raporu iddianamesi
21:07Tur otobüsleri tanıtıldı
20:42"Şifrenizi diş fırçanız gibi üç ayda bir değiştirin"
20:40Sel suları köy evlerini yıktı
20:26KKTC'nin uluslararası kabul görmesi
20:05Cinayet ideolojik ya da dinsel değil
20:01"Türkçe Olimpiyatları saldırılara en büyük cevaptır"
19:50Okulum Evim Projesi
19:42"İran ile iyi ilişkileri kaybedemeyiz"
19:40Program ve kontenjanlar kılavuzu onaylandı
19:37Dünya basketbol şampiyonası
19:34Erdoğan: Türkiye'nin ekonomik yapısı güçleniyor
19:33"Türkiye önemli ekonomilerden biri olacak"
19:28Şehitlerin cenazesi hastanede
19:27Turizm şoförleri direksiyonda 5 yıl şart
19:26Geleceğin mimarları Misi'de projelerini tanıttı
19:24Ford Otosan Kocaeli Rallisi başlıyor
19:22Yozgat, Sürmeli Festivali'ne hazırlanıyor.
19:20Tarlada çalışan işçilerin üzerine yıldırım düştü
19:17Kepez Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi
19:11Filistin yerel seçimleri erteledi
19:10Erdoğan: "15 milyon dolar iddiaları yalan"
19:09Dünya Sağlık Örgütü heyeti Balıkesir'de
19:07Kasırga'da tutuklama talebi
19:06"Kazayı araştıran heyet bağımsız değil"
19:05"İddiaların sonucunu merakla bekliyoruz"
Daha fazla haber göster
19:03Senegal Dışişleri Bakanı Türkiye'ye gelecek
19:02Terör örgütü yandaşları polise saldırdı
18:59Zapatero basın toplantısında yanlız
18:57Kağızman, profesörlere ev sahipliği yaptı
18:55Voleybolda şampiyon Arkasspor
18:51"Afganistan ve Irak'ta yeni anlaşmalar olabilir"
18:482 pilot subay ile 1 teknisyen astsubay şehit
18:48Erdemli HEM yıl sonu sergisi düzenledi
18:44TÜMŞAD gazi ve şehit ailelerini buluşturdu
18:41Gül, heyet başkanlarını kabul etti
18:38ATSO, Tır Karnesi hizmeti verecek.
18:36Banliyö hattı, ulaşım sorununu çözecek
17:58Karabulut ailesinin talebi reddedildi
17:338 yılda 180 kaçak hayatını kaybetti
17:28Filonun amirallerinden rest: Durmak yok
17:1775 bin sayfalık delil klasörü
17:16Talay: Hakkımdaki iddialar gerçek değil
17:14Seyfi Oktay: Hakkımda linç uygulanıyor
17:01Hakim Albay Üçok'a 403 yıl hapis istemi
16:51Dışişleri, saldırıyı kınadı
16:50ABD, Furkan için rapor bekliyor
16:47Yıldırım'dan 10 milyon dolar istemişler
16:43Gaffar Okkan beni öldürtmek istedi
16:28İzzet Özgenç adaylıktan istifa etti
16:08Sözleşmeli personel için tercih yapılacak
16:06Savcı Öz hakkındaki karar kaldırıldı
15:42Demokrasi eyleminde boğaz kesme işareti
14:464 ülkeden ortak deklarasyon
14:45Bağış: Gelecekleri varsa görecekleri var
14:26İsrail'in saldırısı dosyası İstanbul'da
14:04''Şüpheli'' Çubuklu'nun dosyası Bakanlıkta
13:57''Ne iş olursa yaparım dönemi bitti''
13:42Cihaner Ankara'ya götürüldü
13:42Erdoğan: Türkiye Batı'dan kopmadı
13:31Erdoğan: Müzakerelerde bulunmuştuk
13:20PTT'de ''melez'' posta devri
13:11Adli Tıp, basını yalanlıyor
13:02Düşen helikopterden kurtulan yok
12:45Erdoğan'dan Arap ülkelerine çağrı
12:38Hariri'den Türkiye'ye ortaklık önerisi
12:33İsrail'e toplu dava açacaklar
12:29At ve eşek eti operasyonu: 18 gözaltı
12:25Erdoğan hafta sonu Rize'de
12:24Karekodsuz ilaç 1 Temmuz'da son
12:23Devlet, memuruna sopa gösteriyor
12:22Enver Paşa 1917'de ''İsrail''i görmüş
11:5928 yıl aradan sonra bir ilki gerçekleştirecek
11:58Türk-Ermeni ilişkileri için 20 ciltlik kaynak
11:46Türkiye 2015 hedeflerine ulaştı
11:43Tokat'ta askerî helikopter düştü: 2 şehit
11:41İran'a yaptırım... Erdoğan: Tarih bizi affetmezdi
11:40"Uranyum takasıyla ilgili durum söz konusu değil"
11:34Veli Küçük: Paşa paşa yatıyoruz.
11:31Ermeni katliamı kazılarla kanıtlandı
11:18''Sahte çürük raporu'' iddianamesi kabul edildi
11:14İsrail askeri Furkan'ı böyle katletti
10:35Belediyeleri maaşa bağlayan çete adliyede
10:3449 zanlı adliyede
10:31Bağış fikir önderleriyle buluşacak
10:30Seçmen listesinde adınız var mı? -TIKLA ÖĞREN-
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
‘Anayasaspor’
 
 
Ahmet ÖZCAN
Mülkiyet üzerine tartışmalar -5-
 
 
Emine K. ARSLANER
Olmadı Hakan Albayrak, olmadı
 
 
İbrahim YILDIRIM
Sıla-i rahim
 
 
Kevser TOPKAR
Mustafa Kemal'in Avrupa'ya ihtarı
 
 
Mustafa YILDIZ
"Mavi Marmara" hayırlara vesile olsun
 
 
Nusret ÇİÇEK
Bu hödükler insanlıktan anlamaz
 
 
Taha KURUTLU
Bir devrimin enstrümanı; Hakan Albayrak
 
 
 
 
Soruşturmayı sulandırın, ablukayı hafifletelim
 
PKK'lılardan 6 şehit olayının videosu çıktı
 
Gürsel Tekin, Önder Sav'a meydan okudu
 
Ağlayan komandoya fiske vurdurmadım
 
Askerden sakal açılımı
 
 
 
 
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakilerin anlayabileceği kadardır.

Mevlana
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.585
1.595
 
 Euro
1.917 1.932
 
 Sterlin
2.309 2.350
 
 Altın
61.95 62.71
 
 IMKB
55234  
 
 
Recep Vidin: Mavi Marmara cennetimdi...
 
İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın organizasyonunda gerçekleşen “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinde, Ankara Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı Recep Vidin de vardı. Yazarımız Adem Yavuz Irgatoğlu, Recep Vidin’le Mavi Marmara'da yaşananları konuştu.
 
 
 
 
  'Baykal'a kaset komplosunu hazırlayan da, Kılıçdaroğlu'nu başkanlık koltuğuna oturtan da aynı güç. Peki Kılıçdaroğlu Ergenekon'a diyet mi ödedi?'  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin