DOLAR 1.595 - EURO 1.932 - ALTIN 62.71 - IMKB 55234
Cuma 11 HAZİRAN 2010
Referandumda ilk oylar 3 ağustosta Hakkari'de polis noktasına saldırı: Ölen yok 2 pilot subay ile 1 teknisyen astsubay şehit Rusya, İran'a S-300 füze satışlarını dondurmuyor At ve eşek eti op: 16 kişi serbest kaldı Borsa z54861 puandan günü tamamladı Dolar 1,588 TL, Euro 1,922 TL'den günü bitirdi İsrail'in gemi baskını kınandı Karabulut ailesinin talebi reddedildi Borsa % 1,03 değer kazandı habertaraf.com
 
 
 
Hollanda'da seçimin tartışmasız galibi FAŞİZM
 
 
 
 
Ahmet ÇİÇEK
ABD (oğulları) ya da İsrail (oğulları)
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cengiz Aytmatov'un vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
‘Hoca Efendi’ tartışılmaz mı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Fethullah Gülen’den korkuyor muyum?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Bıçak sırtında yürüyen Başbakan...
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Gazze’nin asıl nedeni: Filistin doğalgazı
 
 
Yeni Asya
Cevher İLHAN
Saldırı soğumaya bırakılıyor…
 
 
Vakit
D. Mehmet DOĞAN
Seyfi Oktay neden bakan olmuştu?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Bölgede barış istediği sürece Türkiye dertten kurtulamaz
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Mavi Marmara oyları
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Saadet ve yeniden format
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
Mossad ajanı Türk gazeteciler!
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
İsrail, AK Parti hükümetini yıkabilir mi?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Bülent Yıldırım anlatıyor
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Anayasa Mahkemesi kuzuyu yemeye karar verirse...
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Korkuyorum
 
 
Posta
Rauf TAMER
Birikmiş notlar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hem İsrail’e, hem ABD’ye, hem kendi cemaatine seslendi
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
İbrahim YILDIRIM
 
Taha KURUTLU
 
Kevser TOPKAR
 
Harun KABAN
 
 
 
Türk bayraklı Yahudilerin sırrı
 
 
 
Hasidikleri ellerinde Türk bayrağı sokaklara döken Başbakan Erdoğan, insanlığın vicdanına hitap eden söylemi ile Yahudi destekçilerini daha da artırırken, İsrail’i iyice yalnızlaştıracaktır. Kendi halkının bile tasvip etmediği politikalarla İsrail devleti nereye kadar gidebilir?
 
İdris GÜRSOY

Gazze’ye yardım götüren gönüllülerin bulunduğu Mavi Marmara’ya yapılan kanlı baskından sonra İsrail’e tepkiler çığ gibi büyüdü. Dünyanın çeşitli şehirlerinde protesto eylemleri yapıldı. Ancak bir fotoğraf vardı ki; “Onlarda mı İsrail’e tepki gösteriyor” denmesine neden oldu. New York’ta Birleşmiş Milletler binası önündeki gösteriye elinde Türk bayrağı olan Yahudiler de katılmıştı. Siyah fötr şapkalı, uzun zülüf ve sakalları ile bir grup Yahudi vatandaşı İsrail devletini şiddetle kınıyordu. Bütün dünyanın gördüğü bu kare, İsrail’in izlediği politikaları Yahudilerin de tasvip etmediğini ve tepkilerin adresinin İsrail hükümeti olması gerektiğini gösteriyordu. “İsrail sorunu” Yahudileri de rahatsız ediyordu. Netanyahu hükümetinin tepkileri, “antisemitizm” olarak gösterme çabasını, bu tek kare etkisiz hale getiriyordu. İsrail karşıtı gösterilere katılan binlerce Yahudi de mi, Yahudi düşmanıydı?

Peki, elinde Türk bayrakları ile İsrail’i protesto eden bu Yahudiler kim? Neden İsrail hükümetinin politikalarına karşı çıkıyorlar? Bu Yahudi grubunun adı Hasidik. İbranicede hasid ‘sadık’, ‘mümin’ anlamına geliyor. “Gerçek Yahudiler bizleriz” diyorlar.             

ABD’de en yoğun yaşadığı yer olan Brooklyn’de birçoğunu yakından gözlemlediğim Hasidikler, dinlerine ve köklerine bağlılıklarıyla biliniyor. Yaşam tarzları, ibadet şekilleri ve kıyafet tarzları ile diğer Yahudilerden ayrılıyorlar. Erkekler siyah pardösü, beyaz gömlek, geniş kenarlı fötr şapka; kadınlar topuklarına kadar uzun etek ve eldiven giyiyor. Evlendikten sonra da ya başlarını kapatıyor ya da peruk takıyorlar.

Hasidikler, kendileri dışındaki Yahudileri yeterince dindar olmamak ve dini siyasete alet etmekle eleştiriyor. Siyonizme de, siyasal Yahudiliğe de karşılar. İsrail devletini desteklemiyorlar. Orta Doğu’daki şiddet ve terörün sebebi olarak İsrail’in politikalarını görüyorlar. Gazze’deki kuşatmanın son bulmasını istiyorlar. Başkan Barack Obama’nın diplomasiyi öne çıkaran politikalarının doğru olduğuna inanıyor, “Biz Siyonist değiliz. Siyonistlerden korkup geri adım atma.” diyorlar.

Hasidik hareketi, bütün Yahudilerin Siyonist olmadığını belirtiyor. Siyonizmin kural ve uygulamalarının Yahudiliğe aykırı olduğunu savunuyor. Hasidikler, ’İsrail rejiminin varlığını Yahudiliğe aykırı’ görüyor. Yahudilerle Siyonistlerin ayrı olduğunu dünyaya kabul ettirmeye çalışıyorlar. İsrail devletinin Yahudiliği siyasallaştırıp Siyonizm olarak dünyanın önüne koyduğunu, din ile siyasetin ayrılması gerektiğini savunuyorlar. İsrail yönetimini kendilerine meşruiyet kazandırmak için Yahudi elbisesi giymekle suçluyorlar.

İlginçtir İsrail devletinin başbakan, bakan ve askeri yetkilileri Türk hükümetini ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı “İslami kökenden gelme, fundamentalist, Yahudi düşmanı, semitist” olmakla suçluyor; Türkiye’de ise sık sık TSK’ya mesaj vererek laikliğin elden gittiğini, TSK’nın da askeri müdahalelerle hükümete müdahale etmesi çağrısında bulunuyor. İsrail verdiği bu mesajlarla aslında AK Parti hükümetini düşürmeyi amaçlıyor. Hasidikler ise bu çizgileri aşanın aslında İsrail olduğunu açıkça söylüyor.

Hasedikler, ‘Peygamberlerin getirdiği mesajların takip edilmesi halinde bütün düşmanlıkların son bulacağını, Müslümanlar ve Yahudilerin yüzlerce yıl Filistin'de ve dünyanın başka yerlerinde barış ve huzur içinde birlikte yaşadığını, Yahudilik dininin peygamberi Hz. Mûsâ’nın, büyük ilahî peygamberlerinden biri olduğunu’ dile getiriyor.

Hasedikler, ibadet ve tefekkür ağırlıklı bir hayat yaşıyorlar. Amerikan yaşam tarzı ve kültürünü kabul etmiyorlar. Bu yüzden televizyon, sinema, spor ve müzikten uzak durmaya çalışıyorlar. Çocuklarını devlet okullarına ya da üniversitelere göndermiyorlar. Özel okullarda Tervat’a göre eğitiyorlar. Kendilerini Amerikalı, Polonyalı ya da İsrailli olarak değil, Hasidik diye tanıtıyorlar.

Hasidik hareket, 18. yüzyılda Doğu Avrupa’daTarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Rabi İsrael ben Eliezer (1700–1760, Ukrayna) tarafından başlatıldı. Doğu Avrupa’da binlerce Yahudi büyük hızla Hasidik harekete katıldı. Yahudi âleminin ruhani canlanışı üzerinde çok büyük bir etki yaptı. Hasidik inancının özünü oluşturan Besht öğretileri, Tanrı’nın bütün varlıklar içindeki gizemli varlığını yaşamın bütün alanlarına yayma amacı taşıyor. Hasidik grupları Avrupa’da kurucularının doğum yerlerinin isimleriyle anılıyorlar, Amerika’da 4-5 tane daha benzer grup var. Bu gün Hasidizme bağlı en ünlü ve en etken grup, merkezi New York'ta bulunan Lubavitcherler. Adlarını yıllarca hanedanlarının merkezliğini yapmış olan şehirden alan Lubavitçlilerin dünya çapındaki en kalabalık cemaatlerden biri olduğu kabul ediliyor. Bu grupların ABD’deki nüfusu 250 bini buluyor.

II. Dünya Savaşından sonra tüm önemli Hasidizm merkezleri Amerika'ya taşınmak zorunda kaldı. Siyonizm'e ve İsrail Devletine karşı tutumlarından dolayı, İsrail’i değil Amerika'yı tercih ettiler. İngiltere, Kanada, Fransa, Belçika ve Avustralya diğer küçük grupların yaşadığı ülkeler. Koşer (domuz eti bulunmayan) gıdaların satıldığı lokantalar, işyerleri, kültür merkezleri, dini okulları ve Sinagogları ile Yahudi mahallelerinde hayatlarını sürdürüyorlar.

Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail hükümetini eleştirirken, Yahudilere yönelebilecek ırkçı yaklaşımlardan kaçınılmasını istedi. İsrail hükümetiyle İsrail halkını da konuşmasında ayırdı. Mavi Marmara gemisine saldırıdan sonra Türk Yahudilerine karşı hiçbir olumsuzluğun yapılmamasını istedi. Türkiye’nin diplomasi öncelikle barış çabalarının sonuca ulaşması ırkçı bir dil kullanmamasına bağlıdır. Hasedikleri ellerinde Türk bayrağı sokaklara döken Başbakan Erdoğan, insanlığın vicdanına hitap eden söylemi ile destekçilerini daha da artırırken, İsrail’i iyice yalnızlaştırıyor. Kendi halkı ve dindaşlarının bile tasvip etmediği politikalarla İsrail devleti nereye kadar gidebilir?

AKSİYON

8 Haziran 2010 - 06:38:20

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.585
1.595
 
 Euro
1.917 1.932
 
 Sterlin
2.309 2.350
 
 Altın
61.95 62.71
 
 IMKB
55234  
 
 
Recep Vidin: Mavi Marmara cennetimdi...
 
İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın organizasyonunda gerçekleşen “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinde, Ankara Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı Recep Vidin de vardı. Yazarımız Adem Yavuz Irgatoğlu, Recep Vidin’le Mavi Marmara'da yaşananları konuştu.
 
 
 
 
  'Baykal'a kaset komplosunu hazırlayan da, Kılıçdaroğlu'nu başkanlık koltuğuna oturtan da aynı güç. Peki Kılıçdaroğlu Ergenekon'a diyet mi ödedi?'  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin