DOLAR 1.606 - EURO 1.929 - ALTIN 64.25 - IMKB 55234
Çarşamba 9 HAZİRAN 2010
İsrail "Gay Pride"dan atıldı Fuhuş operasyonunda 16 kişi tutuklandı Borsa % 1,18 değer kaybetti Bildiride ''Gazze'' yok, Gül vicdanın sesi olacak Dolar günü 1,6090 TL'den kapattı Gazze'ye bu kez Yahudi gemisi New York Borsası yükselişle açıldı Otoyolunda nakit ödemeye son CHP'li iki milletvekili hakkında fezleke Bir günde itfaiyeye 883 su baskını ihbarı habertaraf.com
 
 
 
Türk bayraklı Yahudilerin sırrı
 
 
 
 
Mert OĞUZ
Direnişsiz adalet olanaksızdır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Yayınlanan haberi tasvip etmek!
 
 
 
 
Hz. Muhammed (SAV)'in vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İsrail ordusuna sorular
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin taşıma kapasitesi
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Kanlı saldırı Amerika onaylı mı
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Madem bizi çok seviyorlar KKTC’yi tanısınlar o zaman
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Apo uyardı: Tasfiye sırası Erdoğan’da
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Hiç zırlayan komando gördünüz mü?
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Kukuleta mı, 9 can mı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hahamların dayanışma ziyareti
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Türkiye-Doğu-Batı derken değişimi anlamak! (1)
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Hızlı davranmak
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Bu haysiyetsizliğe bir son verin artık!
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Hocaefendi haklı diyenler
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
Siyasetin hizmetinde olmayan bir 'insani yardım'
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Netanyahu mantığını iç siyasetimize taşımayalım
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İsrail’den İzin İstemek...
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
İslamcı harekette ‘çatlamanın’ işareti
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu: İsrail'in değil, halkın avukatıyım
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
İyi ki varsınız...
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Ses verin!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
İsrail-Türkiye denkleminde Fethullah Gülen
 
 
Vatan
Ruhat MENGİ
Tartışma dine kayınca...
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Yükselen Türkiye ve Hamas
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Mavi Marmara'nın düşündürdükleri
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bağış’ıklık sistemimiz çökertiliyor
 
 
 
 
Aydın MENDERES
 
Ergin BOROBEY
 
Bilal CAN
 
Kevser TOPKAR
 
Mehmet Veysi MALKOÇ
 
 
 
Bu röportaj CHP'de çok tartışılacak
 
 
 
Gölge başkan olduğunu uzun süre inkar eder Önder Sav, Kemal Kılıçdaroğlu'nu nasıl genel başkan yaptığını anlattı.
 
Erdoğan, politikaya spor karıştırdı

6 Mayıs'ta internete CHP'nin o zamanki genel başkanı Deniz Baykal ve Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'a ait olduğu iddia edilen bir görüntü kaydı düştü. CHP'yi sarsan kaset depremi sonrası Baykal istifa etti. Genel başkanlık koltuğuna kimin oturacağı tartışılırken CHP'de bir isim öne çıktı: Baykal’ın 53 yıllık arkadaşı, 10 yıllık genel sekreteri, partinin ikinci adamı Önder Sav... Kaset iddialarıyla yara alan siyaset yoldaşı Baykal’ın CHP’ye artık katkısının olmayacağına ilişkin cesur bir karar alan Sav, 2-3 kez ‘aday değilim’ açıklaması yapan Kemal Kılıçdaroğlu’nu iki günde örgütün de adayına dönüştürdü.

Yarım asırlık yol arkadaşı Baykal’la yollarını ayırdığını açıklayacak kadar cesur ve kararlı bir duruş sergileyerek CHP’yi içinde bulunduğu çıkmazdan kurtaran Sav, 6 Mayıs’tan 22 Mayıs’a kadar geçen sürede yaşadıklarını gün gün, saat saat www.egedesonsoz.com 'dan Ümit Yaldız'a anlattı.

İşte o röportajdan satırbaşları:

BAYKAL İSTİFA KARARINI BENİMLE BÖLÜŞMEDİ

Sonunda üç günlük, kendisiyle sanıyorum dertleşme ve hesaplaşmadan sonra Deniz Bey istifa noktasına geldi. İstifasından benim haberim olmadı. Yani benimle bölüşmedi istifa kararını..

İstifa ettiği gün, ben onun 53 yıllık dostuyum, arkadaşıyım, genel sekreteriyim. Belki benlen oturup o konuyu konuşsaydı, onu daha büyük, farklı boyutlarda tutabilirdik. Veya istifadan sonraki aşamalar konuşulup, beraber o da değerlendirilebilirdi. Ama istifada bir dönüş kararlılığı vardı.

DÖNMEMESİ GEREKTİĞİNİ SALI GÜNÜ SÖYLEDİM ASLINDA…

Yani istifadan sonra benim Salı günü TBMM’de Grubu’nda yaptığım bir konuşma var. O konuşmayı dikkatle süzerlerse, o konuşmada ben CHP’ye bir teşhis koyuyorum. Ve sözümün bir yerinde hatta baş tarafında, ''Genel Başkan Deniz Baykal, Türkiye’nin en sıkıntılı, sorunlu döneminde genel başkanlıktan ayrıldı. Bizi kendi göbeğimizi kesmekle yüz yüze bıraktı. Bundan sonra göbeğimizi biz keseceğiz. Parti kesecek.'' dedim. Gruptan çıktıktan sonra da basını ters köşeye yatırdım.

İNADINA BAYKAL MİTİNGİ FOS ÇIKTI, BENİ SORUMLU TUTTULAR

Nitekim çok cılız bir kalabalık oldu. 60 bin kişi bekliyorlarmış, bin 500-iki bin kişi ancak vardı. Deniz Bey’in yanında da bunu benim engellendiğim söyleniyor. Yani mitingin fos çıkmasından da beni sorumlu tutuyorlar. Ben de bunu bana aktaranlara, ‘Demek ki çok güçlüymüşüm, 58 bin kişiyi durdurabilmişsem hakikaten güçlüymüşüm’ diyerek ironi yapıyorum.

Benim ilişkim Deniz Bey’le bozulmadı. Salı günkü toplantıdan sonra Çarşamba günü yaptığımız Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK), arkadaşların bir kısmının Deniz Bey’e iyilik yapmadıklarını, Deniz Bey’in de kimsenin hamiliğine ihtiyacı olmadığını söyledim. Ve ‘Deniz Bey’e yakınlıkla yalakalığı birbirinden ayırın arkadaşlar’ dedim. ‘Burada Deniz Bey’e yalakalık edenler var’ dedim.

O SAKALLI ALINDI, ZIPLADI AMA BEN KAALE ALMADIM

Yalakalık tabirini kullandım. Bundan o sakallı (Savcı Sayan’ı kast ediyor) alındı. Zıpladı bir şeyler söylemeye çalıştı. Hiç kaale bile almadım.

YOL AYRIMI KARARINI 13 MAYIS GECESİ, EVİMDE VE TEK BAŞIMA ALDIM

Bir gün sonra Perşembe akşamı (13 Mayıs) evde kendi kendime epey tartıştım. Benim bir huyum var. Çok ilginçtir. Kritik süreçlerde, pencereden bakar, dışarıda Önder Sav’ı gözlerim. Önemli kararlar almadan önce sıyrılırım kendimden. Kendimi izlerim. Böyle bir hasletim, özelliğim var. O gün de yine koydum kendimi dışarıya. Ölçtüm, tarttım, biçtim. Sindiremiyorum CHP’nin adaysız kurultaya gitmesini… Eli kolu bağlı, Godo’yu bekler gibi… Delegeler imzayı verecek, Deniz Baykal oturduğu yerden gelecek.

KILIÇDAROĞLU İLE İKİ ÜÇ KEZ GİZLİCE BULUŞTUK

Birkaç kez buluştuk. Kimsenin bilmediği, bilemeyeceği bir yerde… Ve kimse de bilemedi. Ne o karısına söyledi ne ben söyledim. Bırak ikinci üçüncü kişiyi… Ne kadar ketum kalınırsa o kadar sonuç alınır bu işten diye düşündüğüm için bu değerlendirmeyi rahatlıkla ona da yaptım.

Ve Kemal Bey de buna uydu. (o zaten ağzı sıkı bir siyasetçidir o)

Ve adaylığını açıklama günü, tarihi…

Pazar erken olurdu, Salı da geç olurdu.

KEMAL BEY’İN AÇIKLAMASINI DOĞRU PLANLADIK

Pazartesi en uygun gündü adaylık açıklamak için. Zaman da öğleden önce olmalıydı. Basının da alarmda olacağı bir olay çünkü. Kemal Bey belki beraber açıklama yapmamızı isterdi. Ben de ‘Ne kadar sade olursa o kadar iyi olur’ dedim. ‘Siz açıklamayı yapın, benim de söyleyeceklerim var’ dedim. O benim destek vaat edeceğimi biliyor ama ne söyleyeceğimi bilmiyordu.

AÇIKLAMAMDAN ÖNCE BASINI DA YÖNLENDİRDİM

Basın mensupları açıklamadan sonra hurra geldiler, doldular odaya. ‘Engel olmayın basına’ dedim. Şu koltukta oturduk (eliyle gösteriyor)

Burada basını da yönlendirdim. ‘Siz biraz dışarı çıkın, çıkışta açıklama yapacağım’ dedim. ‘Kemal Bey’le bir özel konuşalım. Kemal Bey bir açıklama yaptı ama, ben de sizin gibi dinledim, kısa bir açıklamaydı, Ben Kemal Bey’i dinleyip iyice anlayayım. Bakalım detayında ne var?’ dedim.

Bunları bir merak aldı mı dışarı çıkarken, Kemal Bey’le 15-20 dakika görüştük. Sonra kapıda o açıklamayı yaptım, değerlendirmeyi yaptım. Sanıyorum görmüşsünüzdür.

Sonradan anlıyorum ki medyada da örgütte de kamuoyunda da müthiş bir etki bırakmış o açıklama… Benim o konuşmamın bir bölümünü il başkanları bir gün sonraki toplantıdan sonra açıkladıkları deklarasyonda kullandılar. ‘Biz de Genel Sekreterimiz gibi ‘aklımızı duygumuzun, yüreğimizin önüne koyduk’ dediler.

TAM BİR HEDEF SAPTIRMAYDI YAPTIĞIM

Kemal 11.30’da açıklamasını yaptı. O kadar bir hedef saptırma yaptım ki ben o açıklamadan önce. Bu binadaki basın koordinatörlüğü bile fark edemedi bunu. Yazılı başvurusu var Sayın Kılıçdaroğlu’nun elimde. Grup Başkan Vekili imzasıyla… Salon tahsisi istiyor açıklama için. Ben de havale ettim resmi yazıyla ilgili birime.

‘Ne yapacak salonu’ diye sordular? ‘Ne bileyim ben. Belki adam aday değilim diyecek, belki adayım diyecek, belki başka bir şey diyecek. Sorar mıyım böyle bir şeyi’ dedim.

Biliyorum bu birileriyle görüşülecek (Baykal’ı kast ediyor)

Bana sordular SMS gönderelim mi, bu toplantıya ilişkin diye?

‘Hayır. Ne münasebet. Kemal kendi olanağı ile yapsın, partinin olanağını niye kullanayım onun için’ dedim.

Bunlar zannettiler ki biz Kemal’le ayrıyız ve ben onu paramparça edeceğim! Tam bir hedef saptırmaydı o.

GÜRSEL TEKİN’İN BİLE 5 DAKİKA ÖNCE HABERİ OLDU…

Gürsel Tekin ki Kemal Kılıçdaroğlu’nu elinde tuttuğunu, yönlendirdiğini düşünen bir siyasetçi, basın toplantısından beş dakika önce haberi oldu. Televizyonların alt yazısından gördü.

RADİKAL

6 Haziran 2010 - 08:19:23

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.595
1.606
 
 Euro
1.910 1.929
 
 Sterlin
2.292 2.343
 
 Altın
63.59 64.25
 
 IMKB
55234  
 
 
''Ölmeyi beceremedim ama Filistin kurtuldu''...
 
O da gemideydi. Ünlü oyuncu Sinan Albayrak arkadaşlarının ölümüne tanık oldu, üç gün boyunca çürük kayısı yedi, cezaevinde çakmak bulabilmek için lağım sularını paspasladı ve İsrail askerlerinin elinden sağ kurtulmayı başardı. Oyuncu ilk ve son röportajında kanınızı donduracak hikayelerle İsrail'i anlattı.
 
 
 
 
  İran mı? Türkiye mi? Filistin mi? Libya veya Mısır mı? Tabii bu soru sorulunca ilk akla gelen Siyonizme karşı olan İslam ülkeleri. Oysa “Yahudiler için dünyada en tehlikeli yer İsrail.” Bunu söyleyen de Yahudi yazar, şair Roni Margulies.  
 
 
 
  İSTANBUL- İngiliz Financial Times gazetesi spor yazarı Simon Kuper, yaklaşan Dünya Kupası öncesi Güney Afrika'da takımların Messi'yi nasıl durduracağından, Türkiye'nin 2016 Avrupa Şampiyonası adaylığına kadar pekçok konuda önemli açıklamalar yaptı.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin