DOLAR 1.606 - EURO 1.929 - ALTIN 64.25 - IMKB 55234
Çarşamba 9 HAZİRAN 2010
İsrail "Gay Pride"dan atıldı Fuhuş operasyonunda 16 kişi tutuklandı Borsa % 1,18 değer kaybetti Bildiride ''Gazze'' yok, Gül vicdanın sesi olacak Dolar günü 1,6090 TL'den kapattı Gazze'ye bu kez Yahudi gemisi New York Borsası yükselişle açıldı Otoyolunda nakit ödemeye son CHP'li iki milletvekili hakkında fezleke Bir günde itfaiyeye 883 su baskını ihbarı habertaraf.com
 
 
 
Türk bayraklı Yahudilerin sırrı
 
 
 
 
Mert OĞUZ
Direnişsiz adalet olanaksızdır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Yayınlanan haberi tasvip etmek!
 
 
 
 
Karikatürist Ferit Öngören vefat etti
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İsrail ordusuna sorular
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin taşıma kapasitesi
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Kanlı saldırı Amerika onaylı mı
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Madem bizi çok seviyorlar KKTC’yi tanısınlar o zaman
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Apo uyardı: Tasfiye sırası Erdoğan’da
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Hiç zırlayan komando gördünüz mü?
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Kukuleta mı, 9 can mı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hahamların dayanışma ziyareti
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Türkiye-Doğu-Batı derken değişimi anlamak! (1)
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Hızlı davranmak
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Bu haysiyetsizliğe bir son verin artık!
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Hocaefendi haklı diyenler
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
Siyasetin hizmetinde olmayan bir 'insani yardım'
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Netanyahu mantığını iç siyasetimize taşımayalım
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İsrail’den İzin İstemek...
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
İslamcı harekette ‘çatlamanın’ işareti
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu: İsrail'in değil, halkın avukatıyım
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
İyi ki varsınız...
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
Ses verin!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
İsrail-Türkiye denkleminde Fethullah Gülen
 
 
Vatan
Ruhat MENGİ
Tartışma dine kayınca...
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Yükselen Türkiye ve Hamas
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Mavi Marmara'nın düşündürdükleri
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Bağış’ıklık sistemimiz çökertiliyor
 
 
 
 
Aydın MENDERES
 
Ergin BOROBEY
 
Bilal CAN
 
Kevser TOPKAR
 
Mehmet Veysi MALKOÇ
 
 
 
Dünyayı değiştiren fikir
 
 
 
8.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın Ankara’daki muhteşem ödül töreninde bakanlar, dünya çocuklarıyla kol kola sahneye çıktı. Bugün Yazarı Adem Yavuz Arslan, dünyayı değiştiren fikri analiz etti.
 
Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’ndaki 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın ödül töreni devletin zirvesini buluşturdu. Törene, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yerli ve yabancı 10 bin davetli katıldı. 120 ülkeden 750 öğrencinin söylediği şarkılar, şiirler ve sunduğu gösteriler izleyenleri adeta büyüledi.

DAKİKALARCA ALKIŞLANDI

Kazakistan Moldova ve Gürcistan’dan gelen öğrenciler yerel çalgıları ile kendi dillerinde şarkılar söyleyip oyunlar oynadı. Öğrenciler daha sonra hep birlikte Türkçe şarkı seslendirdi. Tacikistan’dan İsmail Saidov, ünlü bestekar Münir Nurettin Selçuk’un ‘Dönülmez Akşamın Ufkundayız’ şarkısı dakikalarca alkışlandı. ‘Katibim’ şarkısını, bir Türk çocuk Bangladeş dilinde söylerken, Bangladeşli çocuksa Türkçesini okudu. Kazakistan ekibi ise kolbastı ile herkesi coşturdu. Moğolistan’dan gelen öğrenciler bir öğretmenin ülkelerine gidişini pandomim sanatı ile anlatırken Senegal’den gelen öğrenciler Zülfi Livaneli’nin ‘Leylim ley’ şarkısını söyledi. Üç saatlik şölen, 750 miniğin oluşturduğu Dünya Çocukları Korosu’nun ‘Yeni Bir Dünya’ şarkısını seslendirmeleri ile son buldu. Çocuklarla birlikte sahneye çıkan bakanlar da şarkıya eşlik etti.

DAVUTOĞLU’NA ÖDÜL

Şiir, şarkı, dilbilgisi, el becerileri, güzel konuşma, yazma gibi 17 farklı dalda yarışan ve birinci olan öğrencilere ödüllerini Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin verdi. Olimpiyatın en prestijli ödülü olan Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçeye Hizmet Ödülü’nü bu yıl Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davudoğlu aldı. “Medeniyetler İttifakı bu olsa gerekî diyen Şahin, dünyanın barışa ulaşması adına bu tablodan alınacak dersler olduğunu ifade etti.

“Gülen yine haklıydı”

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkçe Olimpiyatları’nın her sene daha büyük bir coşku ile gerçekleştiğini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Arınç, yurtdışında başarı ile yürütülen eğitim faaliyetlerini de övdü. Türk okullarından bahsederken merhum Başbakan Bülent Ecevit’i unutmayan Arınç, “Kimsenin sahip çıkmadığı bir zamanda bu okullara tek başına sahip çıktı” ifadesini kullandı. Fethullah Gülen’in Gazze filosuna yapılan İsrail saldırısı ile ilgili sözlerine de değinen Arınç, “Sayın Gülen birtakım açıklamalarda bulundu ve bizi aklıselim davranmaya çağırdı. Ve yine her zaman olduğu gibi çok haklıydı” dedi. 11 yıldır Gülen’e sayısız hakaretler edenlerin şimdi kendisini referans olarak gösterdiğini söyleyen Arınç, “Hocaefendi yarın uçağa binip Türkiye’ye geldiğinde onu havalimanında çiçeklerle karşılayacak olanlar, hakkında bin bir türlü iftira yapanlar olacak. Türkiye bu noktaya gelmiştir emin olunuz” diye konuştu.

ADEM YAVUZ ARSLAN'DAN ANALİZ

Bir fikir dünyayı değiştirebilirmiş

Bir fikrin dünyayı değiştireceğine inanmayanlardansanız henüz Türkçe Olimpiyatları'nı izlememişsinizdir.

Milyonlarca insanın ufkunun Edirne'nin sınırlarını aşamadığı bir dönemde "Oralara gidelim, okullar açalım" dendiği zaman yadırgayanlar şimdi "Ne kadar da haklıymışlar" diyorlar.

Eğer 'Abartıyorsun' diyenlerdenseniz önüne bir dünya haritası alıp bakın.

Grönland'dan Avustralya'ya kadar 120 ülkede okullar açacaksanız.

Üstelik bunun için sermaye ve personel bulacaksanız. O ülkelerde kabul göreceksiniz. Aileler İngiliz ya da Amerikan okulları yerine Türk Okulları'na çocuklarını gönderecek.

Alfabelerinde 'ü', 'ş' gibi harfler olmayan toplumlarda Türkçe öğreteceksiniz. Yetmeyecek fıkralarınızı, şiirlerinizi ezberleteceksiniz.

Kendimizi de aldatmayalım, Türkçe belki ileride çok geçerli bir dil olacak ama henüz değil. Yani bir Malezyalı'nın, Kenyalı'nın, İrlandalı'nın Türkçe öğrenmesi için çok makul nedenler yok.

Bu arada kendi ülkenizden 'etkili ve yetkili' çevreler 'onlar var ya onlar' diyecek, önünüzü kesmeye çalışacaklar. Ama her türlü engeli aşıp o ülkelerde bayrak göstereceksiniz.

Sonra 120 ülkeden çocukları Ankara'da toplayacaksınız. Kaç kişi henüz çocuk yaştaki çocuğunu öğretmenine teslim edip dünyanın öbür ucuna yollar? Demek ki o öğretmenler 'emin' olduklarını ispatlamışlar.

Üstelik bunlar ilk adımı attıktan sonra 20 yıl bile geçmeden oluyorsa.

Durup düşünülünce 'Aşk olsun' dememek işten değil.

O çocuklar 15 güne yakın zamandır Türkiye'deler. Muhtelif kategoriler de maharetlerini sergiliyorlar. Bu yarışmaların galibi yok. Çünkü birinci hepsi. Zaten amaçta birinci seçmek değil.

Ankara'nın bunaltan gündemlerine ara verip Metehan Demir'den Murat Yetkin'e, Erkan Tan'dan Mehmet Acet'e kadar neredeyse medyanın tüm Ankara temsilcileri, Ankara Arena'nın yolunu tuttuk.

Orada birkaç saat boyunca çok farklı yetenekleri ve gösterileri izledik.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan uzun uzun alkış alan konuşmalar dinledik.

Öyle başarılı performanslar izledik ki bir an için bu çocukların profesyonel olup olmadıklarını bile tartıştık. Şapka çıkartacak performanslar vardı.

Okullar, olimpiyatlar hakkında çok şey söylemek mümkün. Zaten günlerdir Türkiye'nin dört bir yanında 'Türkçe rüzgarı' esiyor.

En başa dönersek... Bir fikir dünyayı değiştirebilirmiş. Türk Okulları ve Türkçe Olimpiyatları tek başına bunun delili.

BUGÜN

6 Haziran 2010 - 07:56:48

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.595
1.606
 
 Euro
1.910 1.929
 
 Sterlin
2.292 2.343
 
 Altın
63.59 64.25
 
 IMKB
55234  
 
 
''Ölmeyi beceremedim ama Filistin kurtuldu''...
 
O da gemideydi. Ünlü oyuncu Sinan Albayrak arkadaşlarının ölümüne tanık oldu, üç gün boyunca çürük kayısı yedi, cezaevinde çakmak bulabilmek için lağım sularını paspasladı ve İsrail askerlerinin elinden sağ kurtulmayı başardı. Oyuncu ilk ve son röportajında kanınızı donduracak hikayelerle İsrail'i anlattı.
 
 
 
 
  İran mı? Türkiye mi? Filistin mi? Libya veya Mısır mı? Tabii bu soru sorulunca ilk akla gelen Siyonizme karşı olan İslam ülkeleri. Oysa “Yahudiler için dünyada en tehlikeli yer İsrail.” Bunu söyleyen de Yahudi yazar, şair Roni Margulies.  
 
 
 
  Aydın Doğan, AK Parti’nin derin merkezine 3 kere gitmiş! Bu ziyaretlerde bazı yazar ve televizyoncuların kelleleri istenmiş. Yeniçağ’ın polemikçi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü köşesinde Aydın Doğan’ın pazarlık için Ankara’da AK Parti kurmaylarına gizlice ziyaretlerde bulunduğunu şöyle yazdı...    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin