DOLAR 1.576 - EURO 1.940 - ALTIN 61.51 - IMKB 55234
Pazartesi 31 MAYIS 2010
11 kişi ülkelerine gönderildi Dolar 1,571, Euro 1,932 TL'den güne veda etti BM toplantısının saati belli oldu Saldırı anının helikopter görüntüleri Erdoğan, Merkel ve Abbas ile görüştü Patnos'ta 13 sivil toplum örgütü, İsrail'i kınadı Şahin Sırbistan gezisini iptal etti Kılıçdaroğlu: İki saldırının olması manidar AB, saldırıyla ilgili soruşturma istedi İskenderun'da şehit sayısı 6 habertaraf.com
 
 
 
Rus uzmanlar: İsrail büyük sorun yaşayacak
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Necip Fazıl Kısakürek
 
 
 
Neslihan ALTAY
Yayınlanan haberi tasvip etmek!
 
 
 
 
Osmanlı Padişahı Abdülaziz'in ölümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Şeyh Edebali'den Kemal Bey'e nasihat
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Gazze yolunda
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Darbe zihniyeti
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Korsanlar saldırıya hazırlanırken...
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Büyük hedefler küçük hesaplar
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
27 Mayıs ve Celal Bayar
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
CHP ülkeyi mi, iktidarı mı değiştirecek?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
ABD, CHP, yargı
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Bütün sorularınızın cevabı
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
İsmail YAŞA
 
İlhami ATMACA
 
Emine K. ARSLANER
 
Kadir SARIKAYA
 
 
 
Konsey toplantısında reyting polemiği
 
 
 
İSTANBUL- Arınç'ın da katıldığı Reklam Konseyi toplantısında rating tartışması.
 
Ceylan Otel'de gerçekleşen Reklam Konseyi toplantısına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Reklam Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, RTÜK Başkanı Davut Dursun, Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand, Samanyolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Karaca ve reklam sektöründen çok sayıda isim katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mehmet Ali Yalçındağ, yeni RTÜK yasa tasarısı ile ilgili eleştirilerini dile getirdi. Yalçındağ'dan sonra kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, RTÜK için hazırlanan yeni yasa tasarısı hakkında bilgi verdi.  

Arınç, Türkiye Reklam Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, göreve geldiği günden bu yana mesaisinin büyük bir kısmını, Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) yeni kanun tasarısını hazırlamakla geçirdiğini söyledi.

3984 sayılı RTÜK Yasası'nın 1994 yılında çıktığını ve üzerinden 16 yıl geçtiğini belirten Bülent Arınç, "Benden önce hazırlanan taslak sadece dört ve altı maddeden ibaretti. Oysa biz A'dan Z'ye yeni baştan bir RTÜK Kanun Tasarısı'nı hazırlamayı prensip olarak daha uygun bulduk. Bugüne kadar bu konuyu serbest platformlarda tartıştık, görüşler aldık. Sonra tasarı olarak Bakanlar Kurulunda tartıştık, görüşlerimizi ifade ettik ve nihayet imzalayıp TBMM'ye gönderdik. Meclisin gündemine, öngörülmeyen nedenlerle başka konular gelebiliyor ve sizin düşündüğünüz iş biraz daha arka plana itilebiliyor. 1 Ekimde yeni yasama dönemi başlayınca bu konuların ciddi biçimde gündeme gelmesi gerekir" dedi.

Arınç, Anayasa Komisyonundaki görüşmelere 9 Haziranda başlanacağını dile getirerek, ''Burada siyasi parti gruplarının işe olumlu bakması gerekir. Artık siyasette de yeni olumlu bazı gelişmeler var. Umarız ki cepheden karşı çıkmak yerine bu tasarıyı sahiplenmek ve hatta zenginleştirme noktasında muhalefet partilerimizin katkısı olur ve süratle 1 Temmuza kadar çok düşük bir ihtimal, ama 1 Ekimde çok yüksek ihtimalle bunu gerçekleştirmiş oluruz'' şeklinde konuştu.

-EĞİTİME KATKI PAYI-

Bülent Arınç, Türkiye Reklam Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın sektör yatırımcılarından kesilen eğitime katkı payı ile ilgili görüşlerine atıfta bulunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Burada bir görüş, hiç alınmamasıdır, bir görüş de yüzde 1'e düşürülmesidir. Biz de bunu yüzde 5'ten yüzde 3'e düşürerek, hem doğru olanı yaptığımızı hem de bir jest yaptığımızı düşünüyoruz. Eğitime katkı payı yıl sonu itibarıyla bitmektedir. Eğer Hükümet, yeni bir karar alıp da bunu uzatmazsa eğitime katkı payı altında tekrar bir kesinti yapılması bundan sonra mümkün olmayacaktır. Bizim de temayülümüz, Bakanlar Kurulunda bu konu üzerindeki düşüncemiz, artık eğitime katkı payının televizyon yayıncılarının üzerinden kaldırılmış olmasıdır.''

Bülent Arınç, bir denetim mekanizmasına ihtiyaç olduğunun altını çizerek, ''Bundan memnuniyetsiz olduğunu ifade eden, buradan çıkmayı düşünen pek çok radyo ve televizyon kurumu var. Dolayısıyla bizim görebildiğimiz kadarıyla bir kötüye kullanmanın önüne geçmek için böyle bir denetim mekanizması olmalıydı. Bu konuda hala eleştirilere açığız. Önemli olan en güzelini, en doğrusunu bulabilmektir'' diye konuştu.

RTÜK'ün bütün özel radyo ve televizyonları denetlediğini belirten Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Peki niçin TRT'yi denetlemiyor? Şimdi burada hasis bir düşünceyle meseleye baksak 'TRT'nin denetlenmemesi gerekir' diyebiliriz, 'kamu yayıncılığı yapıyor' diyebiliriz. Ancak ben iki kurumun da içerisindeyim. RTÜK Kanunu Tasarısı'nı hazırlarken TRT'nin de RTÜK tarafından denetlenmesi gerektiği kanaatine vardık. TRT bundan çok hoşlanmasa da biz bunun doğru olacağına karar verdik. Ne kadar etkindir, ne kadar faydalıdır, ne kadar doğrudur o ayrı bir konu. Ancak biz böyle bir sistemin kendi içerisinde daha akort çalışabilmesi için buna ihtiyaç olduğunu düşündük.''

MENGİ'NİN SORUSU POLEMİĞE YOL AÇTI

Toplantının soru ve cevap bölümüne gazeteci Ruhat Mengi'nin rating ölçümlerini RTÜK'ün yapmasının doğru olup olmayacağı ile ilgili sorusu damgasını vurdu. Sorusuna cevap alamadığını düşünen Mengi, ayağa kalkarak Arınç'a sorusunu tekrarladı. Arınç da Ruhat Mengi'ye sorusunun cevabını vereceğini belirterek, TRT'nin aldığı reklam payına dikkat çekti. Geçmişte TRT'nin bürokrasi haberine ağırlık verdiğini hatırlatan Arınç, "Şimdi Ankara'ya girmekte olan kamyon haberleri yapıyoruz. Buradan da eleştiriliyoruz. Birileri buradan farklı maksatlara yöneltiyorlar; ama izleniyor bunlar. Anadolu'da en fazla izlenen kanallar arasında. Hatta izleyin bizi diye 12 kanalımız oldu. Birini izlemeseniz diğerini izleyin. Şimdi İngilizce kanal açacağız. Arkadan vaktimiz yetişirse Farsça kanal açacağız. Yeni yüzler getiriyorsun, yeni formatlar falan ama bir yerde tıkanıklılık var. Bu ölçüm nasıl yapılmış, bu denekler nasıl tespit edilmiş. Hangi eve girilmiş de televizyon içine alet konulmuş. Çıkan sonuçlara raporlara bakıyorsunuz bir şey var ama ne? Bizim usul esaslar ve denetim konusunu bir yere bağlamamız lazım. Biz yine en az izlenen kalan olalım; ama birileri haksız rekabeti yapmasınlar. Hak eden kazansın gerçek ölçümler yapılsın." diye konuştu.

Siyasetçilerin her yaptığını yanlış olarak algılanmasını eleştiren Arınç, "TÜİK'in verileri şaibeli, Başbakan'ın söyledikleri yalan, öbürünün söylediği gerçekleri aksettirmiyor, siyasete haksızlık yapmıyor musunuz? Hep sizin söyledikleriniz doğru da siyasetçilerin yaptığı mı yanlış? Bütün hatalar bizde mi? Yanlışlıklarla mı uğraşıyoruz. Siyasetçilerin bu kadar hedef tahtası haline getirilmesi, bürokrasinin kurumlarının bu kadar aşağılanması şüphe ile bakılması bence çok yanlış. Bunlar bir televizyon programında enine boyuna tartışılabilir. Kanaatlerin ve görüşlerin bu konuda farklı olduğunu düşünüyorum. Serbest pazar ekonomisi olsak bile, birbirlerini yok etmek için gelmiş olanların değil, birlikte var olmak için hareket edenlerin varlığını biz önemsiyoruz. Ölçümler konusunda bir tartışma var. Siyasi kurumlar bu işin tamamen dışındadır. Ama işe müdahale etmek zorunda kalan bir bakanlığımız var." şeklinde konuştu.

CİHAN-AA

28 Mayıs 2010 - 13:57:04
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:30Hollanda basını: Silahsız sivillere ateş açıldı
16:08Bu kez karartmayı İsrail basını yapıyor
15:19TGS Başkanı Ergenekon davasını izledi
10:13Dünya basını yorumsuz kaldı
18:01Şehide saygı için konser iptal edildi
17:59TGS İstanbul Şubesi olağan kongresi
15:24Hollanda'nın ulusal ajansı ANP satıldı
15:22Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti'ne Alp getirildi
13:55Kılıçdaroğlu'nu parlatan gazeteci şimdi işsiz!
13:50Öcalan'ın koruması ROJ TV'nin ortağı çıktı
13:44Lost'un oyuncusu Chau finalden memnun
13:27İsrail Büyükelçisi Cüneyt Özdemir'i çıldırttı
09:40Gürsel Tekin'in moralini alt üst edecek manşetler
00:03CHP'de 908 partili gazeteci var
17:57Gazetecinin ricası Arınç'a masa değiştirtti
10:19Facebook'a ''İslamî'' alternatif
09:16Habertürk, Serdar Turgut'la anlaştı
06:55Hürriyet'ten seviyesiz ve cahilce benzetme
00:44Nihat Genç'e eski dostlarından cevap geldi
16:15Türk girişimci kendi Facebook'unu oluşturdu
15:51Yeni bir spor gazetesi geliyor
14:10''Lost'' daha bitmemiş
13:57Konsey toplantısında reyting polemiği
12:37Economist'ten Kılıçdaroğlu yorumu
09:53Tüm söyledikleri ''Çin ve Hindistan''dan ibaret
00:22Nihat Genç o gemiye neden binmedi?
00:1317. Altın Objektif Ödülleri verildi
00:07Doğan Grubu'na vergi raporu tebliğ edildi
23:30Mazlumder'den Habertürk'e tepki
21:45Gençler Vakit'e sordu: Üçüncü ahlaksız kim?
Daha fazla haber göster
12:37Arınç'tan adrese teslim mesaj
09:20Partizan alkış medyayı gerdi
10:12Bugün, web sayfasını daha da güçlendiriyor
10:10Cumhuriyet gazetesinde istifa
14:12Kılıçdaroğlu Alman basınında
14:06Baykal'a bir hançer de Halk TV'den
10:59BBC'nin izleyici sayısı 240 milyona ulaştı
01:04Gandhi’ye göre yedi ölümcül günah
13:48''Gazetecilere Özgürlük'' kampanyası başladı
10:18Profilinizi reklamcılara satıyor
09:51Canlı yayında küfür etti (VİDEO)
09:25'Gökçek TV' bugün yayına giriyor
09:07Facebook'ta büyük değişiklik hazırlığı
08:40Kimin yandaş olduğu görüldü
21:50Altın Palmiye "Uncle Boonmee"nin oldu
13:52"Umreye gidebilmek için ölümleri göze aldım"
12:46Kılıçdaroğlu'nu ayakta alkışlayan gazeteci
11:24Beyaz TV yarın yayına başlıyor
10:57Gazeteler, Gandi'nin zaferini böyle gördü
17:19Filistinlilere Türk pasaportu verilsin
15:22Ahmet Hakan ve Mirgün Cabas kırdı geçirdi
13:01Oğuz Haksever'den ''Kurultay'' gafları
11:5630 yıldır solun yapamadığını Vakit yaptı
10:30Google'dan yeni buluş: Google TV
09:25Lost el yakıyor
17:04AA'ya en iyi haber ajansı ödülü
16:41Sessizce Facebook'un ayarı ile oynadılar
16:05Kaseti yayınlayanlar kime hizmet etti?
14:26Coşkun Sabah'ın Türkçe hayali
12:52Ruhat Mengi'nin programı kaldırıldı
12:50Çandar'a şaşmamayı öğrenmek gerek
11:47"Kılıçdaroğlu sünnetsiz" iddialarına ağır cevap
11:14YouTube'u da kapattı!
10:49RTÜK'ten Amed ismine onay
10:40RTÜK'ten ''haydi çocuklar uykuya''
09:46Birincilik ödülü İbrahim Kördemirci'nin oldu
09:18Google'da aramalar şifreli oluyor
12:33Almanya Google'a süre verdi
12:51TSYD'den kınama
11:50Facebook cepten bedava
08:47Tarihi takas dış basında
03:01Bir senaristle "Senarist" söyleşisi...
19:31Hayatını kaybeden gazeteci toprağa verildi
10:37Ünlü yazar Eymen Halit de artık HaBertaraf'ta
10:36Youtube'da günde 2 milyar video izleniyor
09:05Facebook kan kaybediyor
20:29Sümer Tilmaç: Baron rolü ilk bana teklif edildi
18:48Alanya, Rus gazetecileri ağırladı
18:21Gül, internet medyası ile bir araya geldi
16:18İstanbul'da gidilmesi gereken 17 yer
16:00''Açıklarsam yer yerinden oynar''
12:40Tüm manşetlerde Bursaspor ateşi
08:35Google herkesi gözetlemiş
19:05Rıdvan Dilmen 10 milyon $'a imza attı
14:17Yunanlılar, İzmir'den çekilirken şehri yaktılar
13:10Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu
01:20Habervaktim'in sunucusuna polis operasyonu
21:33Anadolu Ajansı'na 12 ödül birden
17:33Avrupalılar Elif Çakır'ın kulaklarını görmek istedi
16:31Yerel medya ayakta kalabilmeye çalışıyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
Mülkiyet Üzerine Tartışmalar -4-
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Ebeveyn İzleme Kurulu…
 
 
Emine K. ARSLANER
Adem; ilk insan mı yoksa ilk peygamber mi?
 
 
Esen MIESSEN
Gelir misiniz?
 
 
İsmail YAŞA
Asla teslim olmayın!
 
 
Kadir SARIKAYA
'' Kim ki bir can kurtarır, tüm cihanı kurtarır! ''
 
 
Mehmet Veysi MALKOÇ
Aşağılık Siyonist köpekler
 
 
Necmettin EVCİ
Yeryüzüne göç başladı
 
 
Nusret ÇİÇEK
“Hani Milliyetin İslam İdi... Kavmiyet Ne?”
 
 
 
 
Makam için Menderes'in aleyhine şahit oldular
 
Erdoğan, "Atatürk" krizi nedeniyle Arjantin'i çizdi
 
İsrail Büyükelçisi Cüneyt Özdemir'i çıldırttı
 
"İsrail'in 3 denizaltısı İran yakınında"
 
Türkiye Eurovision'da Manga ile ikinci oldu
 
 
 
 
 
Başkalarının kusurlarını tartarken, parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir.
Baron Langenfauld
 
Ankara
29°C
Istanbul
30°C
Izmir
36°C
 

 
 Dolar
 
1.566
1.576
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.260 2.300
 
 Altın
60.96 61.51
 
 IMKB
55234  
 
 
İsrail’den hesap sormaya gidiyorum...
 
Mavi Marmara gemisinde bulunuşumuzun 4. gününde farklı insanlardan bir çok hikaye dinledik. Galiba bu gemide İsrail’in mağdur ettiği insanların en acıklı hikayesine sahip olanı Lübnanlı Ebu Muhammet'ti.
 
 
 
 
  CHP'nin geçen haftaki kurultayında üye kaydı yapılıp Parti Meclisi'ne seçilen gazeteciler, gözleri CHP üyesi gazetecilere çevirdi. Peki CHP'nin kaç yoldaş-candaş gazetecisi var?  
 
 
 
  Halkbilim araştırmacısı Merdan Güven'in yıllardır üzerinde çalıştığı 'Türküler Dile Geldi' kitabı bir gerçeği ortaya çıkardı.    
 
 
 
 
İsrail'in yardım gemilerimize saldırmasından sonra Türkiye'nin tavrı ne olmalı?
 
Savaş gemilerimiz ve uçaklarımız acil müdahale ederek konvoyu kurtarmalı.
 
Türkiye, İsrail Büyükelçisini hemen sınır dışı etmeli.
 
Uluslararası kamuoyu harekete geçirilerek İsrail tecrit edilmeli.
 
Hepsi birden yapılmalı.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app